STISKA

Kaznovan, če hoče normalno zaživeti

Objavljeno 16. avgust 2015 00.22 | Posodobljeno 16. avgust 2015 00.33 | Piše: Primož Škerl

Franc Vodeb zaradi stiske ni mogel plačevati dodatnega zdravstvenega zavarovanja.

Pravi, da so bili njegovi izdatki za zdravje v šestih letih kljub vsemu nižji, kakor če bi redno plačeval mesečno premijo dodatnega zavarovanja. Foto: Primož Škerl

CELJE – Veliko Slovencev ima podoben problem kot 47-letni Celjan Franc Vodeb, pa zanj morda sploh ne vedo. Nanj je nekdaj uspešni podjetnik, ki se zdaj znova postavlja na noge, naletel potem, ko se je znova odločil urediti si dodatno oziroma dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Vodeb namreč šest let ni plačeval dodatnega zavarovanja, ker je bil v finančni stiski.

»Šest let sem bil brezposeln, preživljal sem se z občasnimi deli in ni bilo denarja, da bi ga lahko odštel za dodatno zavarovanje. Treba je bilo preživeti. Toda zgodilo se je, da sem v tem času nekajkrat zbolel, šlo je za prehlade, obolenja in infekcije, tudi zobozdravnika sem potreboval, nato sem staknil še poškodbo zapestja. Seveda sem za vse to potreboval zdravnika, in ni mi bilo prijetno, ko sem se moral odpraviti k njemu,« pripoveduje Franc.

»Ko prideš tja z neurejenim dopolnilnim zavarovanjem, te najprej vprašajo, ali veš, da boš moral storitev plačati. Bolj jih zanima moj status kot zdravstvene težave. Ne pravim pa, da je v vseh primerih in pri vseh zdravnikih enako.«

Nelagodno 
se počutiš, ko vstopiš, saj ne veš, ali imaš v žepu dovolj
 evrov.

Vodeb pove, da je moral seči v žep in doplačati prav vsako storitev, vsak obisk pri zdravniku in pozneje še izdajo zdravila na recept. »Zdravstveno osebje ni izšolano za blagajniške posle, a jih vseeno opravljajo. Kartic ne sprejmejo, samo gotovina pride v poštev. Nelagodno se počutiš, ko vstopiš, saj ne veš, ali imaš v žepu dovolj evrov. Običajno se ti zdravje takrat še poslabša, saj se, hočeš nočeš, obremenjuješ s temi zadevami.« Za primer: za slikanje pljuč je doplačal 16 evrov, za zobno zalivko pa 55 evrov. »Počutiš se stigmatiziranega, manj vrednega, odrinjenega, zapostavljenega.«

Na mesec
 pet evrov več

Francu se je v zadnjem času uspelo postaviti na lastne noge, njegov finančni položaj se je nekoliko izboljšal in sklenil je odkorakati do zavarovalnice in si urediti dopolnilno zavarovanje, ne nazadnje se z leti kopičijo zdravstvene težave, ki jih pri sebi niti še ni povsem odpravil. »Pri Adriatic Slovenici so junija, ko sem se prišel pozanimat o pogojih, vse preverili in mi napisali, da se mi premija za vsako leto, ko nisem bil dodatno zavarovan, zviša za tri odstotke, skupaj torej za 18 odstotkov. To pomeni, da bom vsak mesec plačal 5,1 evra več. In to do smrti!«

Po Vodebovem mnenju gre za diskriminatorno dejanje, ki da je tudi protiustavno, saj po njem nismo vsi enaki pred zakonom. Prepričan je, da mora za tisto, kar je že plačal, zdaj plačati še enkrat. Meni, da država kaznuje ljudi, ki poskušajo zaživeti normalno.

»Država je sprejela zakon, nanj in na njegove posledice pa ni dovolj opozorila ljudi. Prepričan sem, da je primerov, kot je moj, dejansko veliko. A drugega mi ni preostalo, kakor da sklenem zavarovanje. Povedati pa moram, da so bili moji izdatki za zdravje v teh šestih letih kljub vsemu nižji, kakor če bi redno plačeval mesečno premijo dodatnega zavarovanja.«

 

Deli s prijatelji