NADALJNJA POT

Kateri odhajajoči poslanci bodo zaprosili za nadomestilo?

Objavljeno 27. julij 2014 19.16 | Posodobljeno 27. julij 2014 19.16 | Piše: STA, S. U.

Iz DZ se poslavlja 64 poslancev.

Minister Andrej Vizjak.

LJUBLJANA – Iz DZ se poslavlja 64 poslancev. Nekateri bodo zaprosili za nadomestilo v znesku 80 odstotkov zadnje poslanske plače, drugi se vračajo v stare službe ali odhajajo v pokoj, tretji se bodo poskušali znajti na prostem trgu delovne sile. Veliko pa jih odločitve o nadaljnji poti še ni sprejelo.

Poslanci so upravičeni do poslanskega nadomestila, če iz objektivnih razlogov ne morejo nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve in se ne morejo upokojiti brez zmanjšanja pokojnine.

Iz DZ celotne poslanske skupine PS, SLS in DL

Iz parlamenta se poslavlja poslanska skupina stranke PS, zmagovalka prejšnjih predčasnih volitev, ki pa se je razpolovila že pred koncem zadnjega mandata. Njen vodja Jožef Kavtičnik se vrača na osnovno šolo Nazarje, kjer je sicer prej ravnateljeval, zdaj pa naj bi ga v roku treh mesecev zaposlili kot učitelja. Do takrat bo zaprosil za poslansko nadomestilo, je pojasnil za STA.

Iz poslanskih klopi se prav tako poslavlja poslanka PS Janja Klasinc, ki je poslansko pot že pred iztekajočim se mandatom začela v stranki SD. Klasinčeva je pojasnila, da se vrača na ministrstvo za zunanje zadeve, kjer ji je delovno mesto mirovalo.

Po enem mandatu se iz poslanskih klopi poslavlja tudi sedemčlanska poslanska skupina DL. Njen vodja Rihard Braniselj še ne ve, kaj bo v prihodnje, Kristina Valenčič pa bo kandidirala za županjo Ilirske Bistrice na jesenskih lokalnih volitvah. Za čas do volitev bo tudi ona zaprosila za poslansko nadomestilo. Če ne bo izvoljena, bo iskala službo.

Z odhodom SLS iz parlamenta na poslanskem mestu tudi ne bo več prepoznavnega obraza v DZ Franca Pukšiča, ki je svojo poslansko pot leta 1996 začel v SDS. Pojasnil o tem, kaj bo počel, ni želel dajati, ugiba pa se, da bi lahko vnovič kandidiral za župana občine Destrnik, ki jo je v preteklosti že vodil štiri mandate.

Dosedanji vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc bo zaprosil za poslansko nadomestilo in iskal zaposlitev, saj ga nekdanje delovno mesto razrednega učitelja po preteku mandata ne čaka. Prav tako novo službo išče Jasmina Opec, tudi podpredsednica SLS, ki bo ob tem nadaljevala podiplomsko izobraževanje.

Iz SDS odhaja najmanj poslancev

Iz doslej največje opozicijske stranke SDS v parlament ni bilo vnovič izvoljenih več dolgoletnih poslancev te stranke, med njimi tudi podpredsednika Alenka Jeraj in Zvonko Černač. Po nekaterih informacijah naj bi se zdaj zaposlila kot strankina sodelavca. A v stranki na vprašanje, kaj bosta počela Jerajeva in Černač in ali bosta zaprosila za poslansko nadomestilo, niso konkretno odgovorili.

Pojasnili so le, da se bodo poslanci, ki niso bili vnovič izvoljeni, vrnili na prejšnje delovno mesto, če bo to mogoče, preostali pa si bodo drugo zaposlitev poizkušali poiskati čim prej. Ali bodo posamezni poslanke in poslanci pravico do zakonskega nadomestila uveljavljali, je stvar odločitve slehernega med njimi, so še navedli.

Dolgoletni poslanec SDS Andrej Vizjak je za STA pojasnil, da trenutno zbira ponudbe za bodočo zaposlitev s področja, ki ga obvlada. Zaprosil bo za nadomestilo, vendar ga ne namerava prejemati celotno obdobje. Na jesenskih lokalnih volitvah bo morda kandidiral, vendar ne za poklicno funkcijo.

Za poslansko nadomestilo bo zaprosil tudi dolgoletni poslanec SDS Dragutin Mate. Kot je pojasnil, ga namreč po mandatu ministra za notranje zadeve leta 2008 nekdanji delodajalec ni zaposlil na ministrstvu za obrambo, kjer je bil pred nastopom mandata ministra v rednem delovnem razmerju vse od leta 1990. Zato je zoper delodajalca sprožil sodne postopke, ki so se v Sloveniji že popolnoma končali, zdaj pa je postopek odprt pred Evropskim sodiščem za človekove pravice, je pojasnil Mate. Spet bo poskušal skleniti poravnavo glede sodnega postopka, ki se vodi pred evropskim sodiščem, sicer pa bo iskal zaposlitev na prostem trgu delovne sile.

Poslanska skupina Desus bo v tem mandatu podvojila število svojih poslancev. Kljub temu pa v DZ ne bo več Jane Jenko, ki se dogovarja za vrnitev na nekdanje delovno mesto na UE Kranj. Od tega, kako hitro jo bodo sprejeli nazaj, je tudi odvisno, ali bo zaprosila za poslansko nadomestilo, je pojasnila.

Precej manj poslancev bodo tokrat imeli v SD. Po petih mandatih pa tokrat ni bil izvoljen poslanec Samo Bevk, ki pravi, da si bo najprej odpočil, za naprej pa še razmišlja. Za začetek bo zaprosil za nadomestilo, ki ga zaradi opravljanja funkcije v več zaporednih mandatih lahko dobiva leto dni.

Za poslansko nadomestilo bo zaprosil tudi Matevž Frangež iz SD. Kot je navedel, išče službo, a se najverjetneje vrača v podjetništvo. Doslej vidna poslanka SD Andreja Črnak Meglič pa se že z 2. avgustom vrača na Inštitut RS za socialno varstvo. Poslanskega nadomestila tako ne bo izkoristila in ne bo, kot je poudarila, nikogar obremenjevala.

Iz parlamenta odhaja tudi devet poslancev poslanske skupine ZaAB, ponovno je bil izvoljen le vodja njihove poslanske skupine Jani Möderndorfer. Tisti poslanci ZaAB, ki zapuščajo DZ, doslej še niso napovedali, ali bodo uveljavljali poslansko nadomestilo, so pojasnili v stranki. Del se jih lahko vrne na stara delovna mesta.

Maša Kociper je sicer za STA pojasnila, da ne bo zaprosila za poslansko nadomestilo. Dokončno odločitev o tem, kako naprej, bo sprejela, ko se vrne z dopusta. Darko Jazbec ostaja kirurg v bolnišnici Ptuj, Alojzij Potočnik pa na volitvah niti ni kandidiral.

Le poslanska skupina NSi bo delo v tem mandatu nadaljevala z vsemi štirimi dosedanjimi poslanci. V novem mandatu se jim bo pridružil še Jernej Vrtovec.

V novem sklicu ne bo nikogar od nepovezanih poslancev

Poslanske funkcije vnovič ne bo opravljal nobeden od zdaj šestih nepovezanih poslancev.

Deli s prijatelji