POGOVOR

Janša že 30 let čaka Kučana. Ga bo dočakal?

Objavljeno 22. januar 2015 12.28 | Posodobljeno 22. januar 2015 12.28 | Piše: T. L.
Ključne besede: Janez Janša

Od prijetja Wolfa ne bo haska, je prepričan Janša.

Janez Janša.

LJUBLJANA – Se bo Janezu Janši po 30 letih vendarle uresničila želja in bo dočakal televizijsko soočenje z Milanom Kučanom? To željo je namreč izrazil v intervjuju za 3. program Televizije Slovenija. Nedavno je Kučan kot gost v omenjenem studiu dejal, da bi Janšo povabil na kosilu in ga tudi plačal, na vprašanje, ali bi se Janša kosila udeležil, pa je ta odgovoril: »Pričakoval sem, da bo danes sedel v studiu Kučan. Raje kot na kosilu bi se z njim soočil pred kamero. Vabim ga že 30 let, da se soočiva in razčistiva stvari. To soočenje bi bilo zelo zanimivo za širšo slovensko javnost. Čudim se, da noben slovenski medij ne zagrabi tega. To bi bila zelo gledana oddaja.«

Voditeljica oddaje je Janši odgovorila, da izziv sprejemajo. Ali to pomeni, da bomo kmalu na televizijskih sprejemnikih spremljali soočanje Janše in Kučana, pa bo kmalu jasno ... 

Od prijetja Walterja Wolfa zaradi zadeve Patria v Kanadi Janša ne pričakuje veliko. Prepričan je, da od vsega skupaj »ne bo 'haska', ker bo zadeva v njegovem primeru gotovo zastarala«. Dodaja pa, da je vse skupaj nenavadno, še več, zdi se, da je Wolfovo prijetje zdaj nekomu v interesu. Prijetje Wolfa bi bilo aktualno pred letom dni in ne zdaj. Tudi vpliva na Patrio ne bo imelo.

O Wolfu in mokrih sanjah

»Da se zdaj na veliko opleta z Wolfom, so mokre sanje tistih, ki se že leta trudijo, da bi iz nič naredili nekaj. In so zdaj v tem videli rešilno bilko.« Prepričan je, da bo v Wolfovem primeru prišlo do zastaranja in da je vprašanje Wolfove morebitne izročitve Sloveniji popolnoma nepomembno. 

Ponovil je, da tudi zanj primer še ni zaključen in pravi, da mora zadeva Patria na sodišču pasti, ne zastarati.

Lustracija je potrebna

Janša se je dotaknil tudi slovenskega sodstva. Ideja lustracije še ni pozabljena. Pravi, da tisti, ki pravijo, da je za lustracijo prepozno, te niso nikoli podpirali. Kot se mu zdi neprimerno, da bivši nacisti sodijo, se mu zdi neprimerno, da bivši pripadniki Udbe še sodijo in delajo v varnostno-obveščevalnih službah. In ker do lustracije ni prišlo, danes na vrhovnem sodišču sedijo tiste, ki so kršili človekove pravice, meni Janša. »Masleša je užival ob umorih, Fišer pa preganjal duhovnike. Potrebna je lustracija.«

In kako izvesti lustracijo? Obstajajo sodbe, pod katerimi so podpisani ti sodniki, in ti bi morali takoj izgubiti mandat, je bil kratek Janša.

»Zadeva Trenta je karikatura zadeve Patria« 

O »sumljivi« prodaji zemljišča v Trenti je Janša najprej dejal: »Kaj je to po vaše sploh sumljiv način? Leta 2005 sem parcelo prodal za višjo ceno, kot sem jo kupil pred 15 leti.« Pravi, da se je cena zvišala za manj, kot znašale povprečne cene nepremičnin v okolici. Vse skupaj povezuje s tem, da so ga nasprotniki želeli izločiti iz volilnega boja. »Zadeva Trenta je karikatura zadeve Patria.« 

V zadnjem času je v Sloveniji zelo vroča razprava o privatizaciji. In Janše ne bi presenetilo, če bi zaradi vprašanja privatizacije padla tudi tretja (Cerarjeva) vlada. Še več: »Ne bi me čudilo, da bi se to zgodilo še tretjič ali četrtič. Dokler bodo v ozadju monopoli, ki se napajajo na državnih podjetjih, dokler bodo ti imeli moč, da postavljajo in rušijo vlade, toliko časa se bo to dogajalo.« 

Trditve, da državno lastništvo zagotavlja visoko stopnjo zaposlenosti in blaginjo, je označil za bedarije. Saj če bi to držalo, bi bile države z največ blaginje Severna Koreja, Kuba in podobne. Pa to ne drži. 

Bolj se govori o državnem lastništvu, večje so številke na položnicah državnih podjetjih

V takšnem ozračju predčasne volitve ne bi prinesle nič, je prepričan Janša, čeprav je mnenja, da bo do njih prišlo. Meni pa tudi, da bi se moral slovenski prostor najprej prečistiti in zato je razprava o privatizaciji zelo koristna. Razkrivajo se različni propagandni pristopi, ljudje so začeli samo računati: »Bolj se govori o državnem lastništvu, večje so številke na položnicah državnih podjetjih.«

Pogovor se je nadaljeval o delovanju Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in prijave glede političnih stikov med Cerarjem in Violeto Bulc, ki je bila imenovana za evropsko komisarko. »To sem moral dvakrat prebrati. Zadeva zveni izjemno butasto,« pravi Janša in dodaja, da se še v 3. razredu osnovne šole kaj takšnega ni napisalo. Pravi pa, da je Cerar v neugodnem položaju, ker da je včasih podobne 'nebuloze' KPK podpiral, zdaj pa so se obrnile proti njemu. 

Vladno varčevanje je zdaj začelo klestiti tudi po šolstvu in s tem vznemirilo javnost. Janša pravi, da se je vlada že v začetku varčevanja ustrelila v koleno, ko je obljubila, da ne bo varčevala tam, kjer so največje rezerve (administracija, javni sektor, (pre)številne agencije in podobno). »Res je, da je to volilna baza Cerarja. In zdaj skušajo denar 'napraskati' tam, kjer je relativno malo rezerv. Poleg tega ne bo nobenega učinka, ker gre za relativno malo denarja,« varčevalne ukrepe vlade ocenjuje Janša in dodaja, da je to nespametna in kratkoročna politika. »Na začetku so si zazidali ulico, po kateri bi morali iti, in zdaj tavajo po slepih ulicah.«

Türk po stopinjah Bratuškove?

Uspeha pa Janša ne napoveduje niti kandidaturi nekdanjega predsednika države Danila Türka za generalnega sekretarja OZN. Kandidaturi primerja s komisarsko avanturo Alenke Bratušek, saj da gre v obeh primerih za izjemno željo posameznika, ki si želi priti na neki položaj in si zato želi podporo državnih institucij. Vendar pa da se takšne želje končajo s fiaskom. Janša je prepričan, da bo Türkova kandidatura »prej ali slej trčila ob vsebino in bo padla«, saj da je odlikoval človeka, ki je vodil Udbo, poboji pa da so zanj drugorazredna tema.

Deli s prijatelji