KPK

Janša: Zahtevali so odrezke od položnic za devet evrov izpred šestih let

Objavljeno 11. januar 2013 09.18 | Posodobljeno 11. januar 2013 09.18 | Piše: P. J.

Predsednik vlade je dejal: Če imate v koaliciji Gregorja Viranta, potem opozicije ne potrebujete.

Janez Janša.

LJUBLJANA – »Člani Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so kršili lastna pravila. Klemenčič zavaja, ko pravi, da po 13. členu zakona osnutka ni treba poslati zavezancu,« je v intervjuju za Siol dejal predsednik vlade Janez Janša. »Če bi držala ugotovitev Klemenčiča, bi to pomenilo, da imamo v Sloveniji inkvizicijski organ popolnoma zunaj ustavnega reda. Sicer pa sam res nimam nobenih težav s pojasnili o svojem premoženju.«

»Praprotnik se je sam odločil, od koga bo zahteval položnice za osem let nazaj«

Pojasnil je, da ima po 35 letih dela in po dedovanju v lasti polovico stanovanja v Ljubljani, vikend v Bovcu, nekaj kmetijskih parcel, hiša v Šentilju pa je pod hipotekarnim kreditom, ki ga bo moral odplačati v prihodnjih 15 letih. »Lastnica drugega dela stanovanja v Ljubljani je žena, ki bo morala posojilo prav tako skoraj v celoti šele odplačati.«

Janša ocenjuje, da komisija ni obravnavala vseh predsednikov parlamentarnih strank enako in da so glavno tarčo vnaprej izbrali. »Komisiji sem predal vse pogodbe in podal vsa pojasnila, ki so jih zahtevali. Pristop komisije pa je bil popolnoma poljuben. Rok Praprotnik ali kak drug član komisije se je sam odločal, od koga bo zahteval položnice za osem let nazaj in od koga ne in kako bo ali kako ne bo upošteval danih pojasnil. Nobenega objektivnega postopka ni bilo.« Pravi, da gre očitno za ponovno diskreditacijo, ki se vztrajno dogaja že 20 let.

Pravi, da gre pri njem in pri ljubljanskem županu Zoranu Jankoviću za povsem različna primera, »tako po vsebini kot političnih posledicah za državo. Pri gospodu Jankoviću so obravnavali in seštevali nakazila nad 100.000 evrov, pri meni pa so zahtevali odrezke od položnic za devet evrov izpred šestih let ter avtorske pogodbe iz let 1992 in 1994.« Pravi, da odstop Jankovića nič ne pomeni za stabilnost države in da predstavitev poročila ni bila izbrana naključno, saj je vlada sprejela ključno zakonodajo za stabilizacijo razmer v državi. »Dejstvo je, da so bili sprejeti štirje od petih najpomembnejših ukrepov za izhod iz krize in ponovno rast. Najpomembnejši motiv za ta najnovejši poskus destabilizacije države pa je strah tistih, ki so nam v resnici ukradli državo oziroma milijarde iz državnih bank, pred odgovornostjo.«

V Klemenčičevem rangu Ude in Cvikl

Janša je pojasnil, da ni zahteval izločitve Roka Praprotnika iz postopka priprave poročila zato, ker bi se v istem trenutku pojavili očitki, da nad komisijo izvaja pritiske in preprečuje opravljanje njihovega dela. Potrdil pa je, da je komisijo na začetku postopka vprašal, ali so že odkrili osebo, ki obvešča časopis Dnevnik o posojilih njega in njegove žene: »Praprotnik je zardeval, Klemenčič pa je hitel zatrjevati, da to ne prihaja od članov komisije, in s tem posredno zvračal krivdo na zaposlene.« Janša pravi, da ne bi bil presenečen, če bi se izkazalo, da je bilo poročilo posredovano komu v zunanjo potrditev. Praprotnik pa je bil po njegovem potrjen za člana KPK izključno zaradi njegovih »zaslug« pri blatenju političnih tekmecev. Po tej logiki bi se v naslednjem mandatu v KPK na osnovi enakih referenc lahko znašli Dejan Karba, Vlado Miheljak, Blaž Zgaga ali Mojca Pašek Šetinc. Če bodo iskali nekoga v rangu Gorana Klemenčiča, pa se tam lahko znajdeta Lojze Ude ali Milan Cvikl

Predsednik vlade je priznal, da je spregledal roke za poročanje in da je za to napako pripravljen tudi odgovarjati. Dejal je, da nekajdnevna ali nekajmesečna zamuda ni vsebinska kršitev ali prikrivanje, in dodal, da bi moral predsednik KPK letno poročilo o delu komisije v letu 2011 v državni zbor poslati do 31. maja 2012, pa ga je poslal šele oktobra.

Pojasnil je, da mu je iz dediščine pripadla manjša kmetijska parcela, bratu pa stanovanjska hiša z zemljiščem. Razliko v višini 45 tisoč evrov mu je brat izplačal v večih obrokih. Na očitke, da je napačno ocenil vrednost svojega avtomobila, odgovarja, da je zapisal ceno starega avtomobila, ko pa ga je komisija opozorila na to, pa ji je posredoval dokumentacijo o nakupu avtomobila.

»Če imate v koaliciji Gregorja Viranta, opozicije ne potrebujete«

Na obtožbe KPK, da je pri nakupu nepremičnin pridobil za okoli 100 tisoč evrov premoženjske koristi, odgovarja, da je danes že vsakemu laiku jasno, da je obtožba iz trte izvita. »Komisiji lahko očitam, da so mi namenoma preprečili možnost, da bi se izjasnil o njihovih ugotovitvah, predvsem iz razloga, ker ima komisija v tem primeru dolžnost, da poročilo javnosti objavi skupaj z mojimi pojasnili. Seveda bi se potem videla resnica.«

Predsednik KPK je še pred javno objavo o poročilu obvestil predsednika državnega zbora Gregorja Viranta, ki je po Janševem mnenju »kršil lastni zakon in poslovnik in storil dejanje, ki ima znake koruptivnega ravnanja in kršitev dolžne integritete«. Virant je bil tako kot ostali predsedniki strank eden izmed preiskovancev in prav tako, kot ima on državno funkcijo, jo imajo tudi preostali, zato Janša meni, da ni za to dejanje KPK nobenega opravičila. To, da je predsednik DL prvi pozval Janšo k odstopu, komentira tako: »Če imate v koaliciji Gregorja Viranta, potem opozicije ne potrebujete.« Meni, da gre za namensko rušenje vlade in da sta načelnost in Virant v tem primeru dva zelo oddaljena pojma.

Pravi, da bodo morali sprejeti odgovornost za stanje v državi tisti, ki to vlado rušijo. Najbolj bi posledice nove politične krize ali predčasnih volitev čutili državljani in državljanke. Prepričan je, da bi s tem standard in kakovost življenja strmo upadla. »Sicer pa ne verjamem, da bo kdo tako nor. Verjetna je razmeroma hitra stabilizacija položaja, umiritev histerije in nadaljevanje reševanja nakopičenih težav v zdajšnji ali podobni koaliciji.« Janša je še dejal, da vlada ne sme in ne more biti ujetnik napačnih ambicij posameznika. 

Deli s prijatelji