ODZIV

Janša: Vsaka odvržena vžigalica z lahkoto povzroči požar

Objavljeno 30. november 2012 00.00 | Posodobljeno 30. november 2012 00.01 | Piše: S. J., STA

Premier meni, da vsak, ki se odloči za miren protest, da doseže pozitivne spremembe v družbi, zasluži priznanje aktivnega državljana.

Še vedno padamo in vsak dan država porabi 10 milijonov več, kot pa jih ustvarimo, pravi Janša

LJUBLJANA – Predsednik vlade Janez Janša je v odzivu na proteste in razmere v državi dejal, da »je kriza po slovenskih mestih in vaseh polila dovolj bencina, da lahko vsaka odvržena vžigalica z lahkoto povzroči požar«. Janša meni, da vsak, ki se odloči za miren protest, da doseže pozitivne spremembe v družbi, zasluži priznanje aktivnega državljana.

Ni naključje, da je najprej vstal Maribor

Janša meni, da krize ne čutijo vsi enako in da ni naključje, da je najprej zagorelo v Mariboru. »Na vzhodu je življenjski standard za tretjino nižji, o tem pričajo tudi številke o brezposelnih. Kljub temu pa je naša država lani kar 60 odstotkov državne pomoči namenila daleč najbolj razviti ljubljanski regiji, vsem ostalim 11 slovenskim statističnim regijam skupaj pa 40 odstotkov,« je poudaril premier v izjavi, objavljeni na spletni strani.

V času, ko se dogajajo blokade pomembnih odločitev in ko zgodovinsko majhna udeležba v prvem krogu predsedniških volitev doseže manj kot polovico volivcev, je razprava o zaupanju ljudi v politiko vsekakor ne samo legitimna, ampak tudi potrebna, opozarja. »Voditi mora do sprememb, tudi ustavnih, ki bodo omogočile, da noben mandat, ne v zakonodajni, ne v izvršni in ne v sodni veji oblasti, ne bo prazna menica za nedelo, samovoljo ali zlorabo oblasti,« meni Janša.

Iz demokracije v diktaturo

Po njegovih besedah ima v demokraciji vsak, ki je javno izpostavil svoje ime na glasovnici ali volilni kampanji in bil kjer koli v državi demokratično izvoljen, večjo ustavno legitimnost kot nekdo, ki anonimno postavi spletno stran in poziva k nasilju. »Če bomo dovolili, da se ta meja zabriše, bomo kmalu prišli iz demokracije v diktaturo,« pravi premier.

Dejal je, da sta slovenska demokracija in samostojnost neposredno povezani z mirnimi zborovanji in tudi z odločnimi protesti. »V času slovenske pomladi se je na naših ulicah in trgih večkrat zbralo na deset tisoče ljudi, toda vsi ti protesti so kljub zahtevam, usodnim za vse, potekali mirno. Zborovali pa smo ZA, prevladovala so pozitivna čustva,« poudarja Janša.

Predsednik vlade verjame, da bo tudi v prihodnje slovenska policija naredila vse, da zaščiti mirna zborovanja in proteste ter da bodo aktivni državljani in policija skupaj preprečili, da skupine nasilnih posameznikov ob podpori iz ozadja ne pripeljejo države v kaos.

Vlada prisegla šele februarja

Janša je spomnil, da je vlada prisegla šele februarja letos. Poudaril je, da nihče ne more pričakovati, da lahko v tem času popolnoma obrnejo trende.

»Prva tri leta krize smo naredili premalo, ob tem pa smo podvojili naš javni dolg. Danes se lahko, in še to s težavo, zadolžujemo le še toliko, da lahko odplačujemo stare kredite. Streznitev v obliki menjave vlade je bila nujna in verjamem, da še pravočasna,« je dejal.

Po besedah Janše, je nova vlada že v teh prvih mesecih mandata sprejela vse najpomembnejše ukrepe za izhod iz krize in za dolgoročno povečanje slovenske konkurenčnosti. »To, kar delamo, vodi iz krize, vendar mora biti tudi uveljavljeno,« pravi.

Blokade prek referendumskih zahtev, prelomljenih obljub opozicije in zdaj nasilja na ulicah zgolj poglabljajo krizo, meni. Ob tem je tudi poudaril, da že šest mesecev zaman čakajo na pozitiven odgovor na ponujeno roko sodelovanja opoziciji v okviru partnerstva za razvoj.

Janša je v svojem odzivu izpostavil tudi, da smo v resnih razmerah, a nobene potrebe ni, da obupamo nad sabo. »Imamo vse potenciale, da sami izidemo iz krize. Iz evropskega proračuna dobivamo znatno več kot vanj vplačujemo. Samo od nas je odvisno, kaj bo z nami v prihodnje,« je poudaril.

Znamo stopiti skupaj

Opozoril je tudi, da so Slovenci do zdaj v resnih razmerah že nekajkrat dokazali, da znajo stopiti skupaj. »Če se nam je mnogim po prvem krogu predsedniških volitev še zdelo, da se na volitve v drugem krogu ne izplača, ker ni izbire, so danes razmere povsem drugačne,« pravi.

»Na volitve bomo šli ne samo zaradi podpore enemu od kandidatov, ampak tudi zato, da z udeležbo glasujemo za spremembe in proti nasilju. Proti nasilju in kaosu, ki sta največja sovražnika svobode in pravičnosti, kajti za svobodo in pravičnost gre,« je v svojem odzivu še poudaril Janša.

Deli s prijatelji