DELITVE

Janša: Tudi množični morilci so nosili rdečo zvezdo

Objavljeno 05. julij 2012 15.45 | Posodobljeno 05. julij 2012 15.45 | Piše: T. L., STA

»Delitve povzroča tisti, ki vsiljuje simbole, ki narod močno delijo,« je prepričan predsednik vlade.

Takšnih praporščakov na proslavi ob dnevu državnosti ne boste videli.

LJUBLJANA – Predsednik vlade Janez Janša poudarja, da delitve povzroča tisti, ki vsiljuje simbole, ki narod delijo. Rdeča zvezda je od začetka prejšnjega stoletja simbol komunistične revolucije in nima izvirne simbolne povezave z narodnoosvobodilnim bojem, je poudaril v pogovoru za Demokracijo.

»Na ravni posameznika, če se je dejansko boril proti okupatorju pod tem simbolom, seveda ta povezava lahko obstaja in ta del čustev je treba spoštovati, zato uporaba tega simbola za potrebe različnih veteranskih združenj ali prireditev najbrž večine ne moti,« je dejal premier Janša. »Čeprav na tej ravni obstaja seveda tudi povezava med genocidnimi množičnimi zločini v Hudi jami in drugod, kajti tudi množični morilci so nosili rdečo zvezdo,« je dodal.

Koalicijski očitki podobni obtožbam iz časa osamosvojitve

Ob očitkih tudi iz nekaterih koalicijskih strank, da je s proslavo ob dnevu državnosti po nepotrebnem odprl ideološko temo, ki razdvaja slovenski narod, pravi: »Ti očitki so podobni obtožbam, ki jih je bila Slovenija deležna ob osamosvojitvi, češ da smo z osamosvojitvijo krivi za vojno na ozemlju bivše Jugoslavije. Ker smo želeli mirno oditi ter živeti svobodno, v demokraciji in brez tiranstva, naj bi bili mi krivi za vojno in ne JLA, ki nas je napadla,« je dejal.

Kdo je odgovoren za delitve? 

»Po enaki logiki naj bi bil tisti, ki je v program državne proslave vključil državne in nacionalne simbole brez totalitarnih, zdaj odgovoren za ideološke delitve. Nikakor. Resnica je ravno obratna. Delitve povzroča tisti, ki vsiljuje simbole, ki narod močno delijo,« je poudaril.

O zaupanju molk, partnerje zavezuje pogodba

Ob vprašanju, ali še obstaja osnovno zaupanje med koalicijskimi partnerji, odgovarja: »Obstaja koalicijska pogodba, v kateri smo se vsi partnerji zavezali, da bomo izhajali iz ustave in ne mogoče iz kakšnih tradicij NOB in socialistične revolucije.«

Odškodnine izbrisanim bodo znižale standard v Sloveniji 

Janša pravi, da bo vlada storila vse, kar je v njeni moči, da slovenski davkoplačevalci ne bodo plačevali ljudem, ki ob osamosvojitvi niso želeli urediti svojega statusa oz. ki so se celo borili proti Sloveniji. »Bilo bi v temelju krivično do vseh, ki so se borili za to državo, in slišim, da danes marsikdo razmišlja, da bi bilo treba osamosvojitev z zamudo vendarle dokončati. Po eni strani je treba odločbe sodišča spoštovati, po drugi strani pa denarja Slovenija enostavno nima,« je dejal.

Če bo parlament kljub temu odločil, da je treba za odškodnine izbrisanim res plačati vsote, o katerih govorijo prvi izračuni, »se bo s tem še dodatno bistveno znižal standard v Sloveniji«, opozarja. »Poznalo se bo pri plačah, pokojninah, odpuščanju v javnem sektorju ... skratka povsod. Pol milijarde dodatnega stroška v razmerah, v kakršnih bomo še leta, je velik torpedo v slovenske javne finance,« opozarja premier.

Deli s prijatelji