KRITIČNO

Janša: Kar ni uspelo Sovjetski zvezi in Kubi, tudi Stožicam ne bo

Objavljeno 09. avgust 2013 22.40 | Posodobljeno 10. avgust 2013 01.26 | Piše: T. L.

Janez Janša kritičen do vlade: Če bi vse rešilo dvigovanje davkov, finančnih ministrov in strokovnjakov ne bi potrebovali.

Še vedno padamo in vsak dan država porabi 10 milijonov več, kot pa jih ustvarimo, pravi Janša

GORICA – »Naslednje leto bo leto streznitve. Ta jesen bo vroča: na eni strani bo zmanjkovalo denarja, na drugi se bo denar še bolj zapravljal. Tisti, ki ga ni, ki ga bo treba še ustvariti. In se bo prikrivalo in zakrivalo in se druge dajalo za krivce, ampak na koncu bo to postalo transparentno. /.../ V Sloveniji bo prišlo do sprememb, ko se bo spoznalo, da se z ekonomijo ne da goljufati. Tega ni bila sposobna Sovjetska zveza, tega ni bila sposobna Kuba niti Severna Koreja. In tudi našim iz Stožic to ne bo uspelo,« je bil na sinočnjem srečanju v Gorici ob predstavitvi svoje knjige Za kulturo življenja oster predsednik Slovenske demokratske stranke (SDS) in nekdanji predsednik vlade Janez Janša

Napoveduje, da bo politična jesen vroča, še posebno pa da se bodo v širšem kontekstu spremembe začele kazati po nemških volitvah. In medtem ko je večina Slovencev (predvsem javni sektor) krizo, ki se je sicer začela že leta 2008, začutila šele lani, ko so se zmožnosti zadolževanja zmanjšale in brezposelnost povečala, bo še hujše v naslednjem letu, je prepričan. Dolgoročno pa ostaja optimist, saj smo, kot je dejal, Slovenci dokazali, da – če so razmere relativno normalne – znamo gospodariti. In to se bo moralo zgoditi, je prepričan. Verjame, da bo prišlo do novih notranjih spoznanj zaradi realnih učinkov krize (ker bo zmanjkalo denarja) in zaradi zunanjih učinkov – Bruselj bo zahteval od Slovenije več kot le besede.

Če bi vse rešilo dvigovanje davkov, finančnih strokovnjakov ne bi potrebovali

Janša je kritičen tudi do politike dvigovanja davkov: »Če bi vse probleme lahko rešili tako, da dvignemo davke, potem ne bi bilo nobene krize, samo malo bi dvignili davke in bilo bi dovolj prihodkov. Če bi bilo to tako enostavno, ne bi potrebovali finančnih ministrov in strokovnjakov.«

Opozoril je še, da z izposojanjem denarja izgubljamo suverenost, Slovenija pa da bi morala porabiti zgolj toliko, kolikor ustvari. »Če si nekomu dolžan, težko govoriš, da si v popolnosti suveren.« Je pa tudi kritičen do vlade, češ da samo govori, v praksi pa se nič ne dogaja: »Na slabo banko še ni bil prenesen niti en slab kredit, pa bi moral biti že zdavnaj, zakon o SDH je še vedno invalid, ker DZ ni sprejel celotnega seznama za privatizacijo.«

Meni, da so največje rezerve Slovenije še vedno v javnem sektorju in da se v Sloveniji dogaja to, kar se je dogajalo prej v Grčiji, zato smo vsi na avtobusu, ki pelje v napačno smer. Prst uperja v medije, češ če bi v Sloveniji obstajala normalna medijska scena, se takšne stvari ne bi mogle dogajati. Kot pravi v pogovoru, ki ga je objavilo Radio Ognjišče, je vsaki gospodinji jasno, da ne more več porabiti, kot zaslužiti. In da moraš to, kar si sposodiš, vrniti – in to ne gre v nedogled. Letos bo Slovenija dala 800 milijonov evrov zgolj za obresti, kar je bistveno več, kot namenjamo za razvoj in izobraževanje. In obresti bodo večje vsako leto, drugo leto pa zapade v plačilo kar nekaj glavnic (tudi tiste za avtoceste) in »tisti, ki so posodili denar, nas bodo držali v šahu«. To pa pomeni, da bo Slovenija morala sprejeti postavljene pogoje. 

V Sloveniji kričijo proti Bruslju, v Bruslju pa utihnejo

O pozivih neposlušnosti in upora do Bruslja, ki ga je zaslediti v javnosti, pa Janša pravi: »Tisti, ki kričijo: 'Uprimo se Bruslju, ne bomo tega delali', to kričijo zaradi političnih razlogov. Ko gredo v Bruselj, nič ne kričijo. Tam je drugačna muzika.«

V pogovoru je Janša spregovoril tudi o medvojnih in povojnih pobojih ter Hudi jami. »O medvojnih in povojnih pobojih vem veliko, navsezadnje sem tudi sam osebno zaznamovan s to zgodbo. Ampak tisto, kar je mene, vajenega vsega, in mnoge druge pri odkritju Hude jame presenetilo, sta bili dve stvari: sam konkretni dokaz zločina, ki ni samo zločin ali genocid, ampak je v tej svoji vrsti nekaj posebnega. Krutost tega poboja je nekaj, kar je zunaj človeškega razumevanja in dojemanja. Drugi šok, ki je tedaj sledil, pa so bile reakcije, ki so ponovno kot že velikokrat doslej Slovence razdelile. Ampak nikoli doslej na tako nazoren način, na način, ki je tako razbijal iluzije,« je dejal Janša in ob tem imel v mislih izjavo tedanjega Pahorjevega podmladka oziroma Mladega foruma Socialnih demokratov, češ da je bil čas po drugi svetovni vojni čas velikega napredka. In to je, kot je nadaljeval Janša, kultura smrti. To se v 21. stoletju sredi Evrope ne bi smelo zgoditi, je prepričan.

V Sloveniji se nadaljuje spopad med kulturama smrti in življenja

Janša trdi, da je verjel, da je s plebiscitom in mednarodnim priznanjem slovenski narod presegel razklanost zaradi med- in povojnih pobojev in da je kultura smrti nekaj, kar je ostalo v preteklosti. »Da smo sposobni zločin obsoditi, ne da bi ga kakor koli ideološko opravičevali.«

Izjava, da je čas povojnih zločinov čas napredka, je nekaj groznejšega, je prepričan Janša. Spopad med kulturo življenja in kulturo smrti v Sloveniji še traja in veliko stvari je pogojenih s tem, marsikaj, kar se dogaja danes v Sloveniji, pa ima svoje korenine v tem. Z opravičevanjem in glorificiranjem kulture smrti se še vedno kopljemo v medsebojnem spopadu, ki ne vodi nikamor, služi pa nekaterim za to, da se držijo oblasti. Ob tem Janša izpostavlja posnetek iz Stožic po zrušenju njegove vlade. Pravi, da je šlo dejansko za proslavo ponovne vrnitve na izvršilno oblast. 

Vprašanja o zdajšnji vladi: največ vedo v Murglah

Na vprašanje, ali bo vlada zdržala do konca mandata, je Janša odgovoril: »O tem še vedno več vedo v Murglah kot v parlamentu.« Zaradi močnih ostankov in monopolov Slovenija po njegovem ni normalna država parlamentarne demokracije. »To ni vlada, temveč izvršni svet, ker se o vsem odloča drugje. Zakulisja in monopoli, ki uporabljajo isti vzorec vladanja kot nekoč, vlečejo Slovenijo navzdol,« je dejal.

Janša je spregovoril o novih političnih strankah na desnici. Stranke ni težko ustanoviti, če pa ne pride v DZ, potem povzroči izgubo glasov. Meni, da takšni poskusi na desnici niso dobronamerni. »Še posebno zato, ker imamo poleg SDS še dve stranki, ki sta na robu – sta malo pod ali nad pragom vstopa v parlament. Če nastane nova, lahko na koncu nobena od teh ne pride v parlament. Na drugi politični strani pa tega tveganja zaradi medijskega monopola ni,« je povedal. Po njegovem pomladna stran tudi nima ozadja.

Desnica je brez strica

»Ni strica, ki bi rekel, naredite to, pa tudi pomladni volivci so suvereni. Njim ne moreš nekaj naložiti, kot se to naredi na komunistični strani. Tam je ozadje, tam so Stožice, tam so Dražgoše, Stanovnik in uvodnik v Mladini,« je še dejal Janša in dodal, da se morajo pomladne stranke okrepiti, če želijo stvari spremeniti. 

Boril se bo, da se avtobus obrne

Janša že razmišlja o prihodnjih volitvah. Na vprašanje, ali se bo v prihodnosti še potegoval za mandatarsko mesto, je dejal, da se bo kot predsednik SDS »boril za to, da stranka zmaga na volitvah. Zagotovo se bom boril za to, da ta avtobus, ki gre v napačno smer, obrnemo. Sicer bo cena, ki jo bomo plačali, zelo velika. Na svetu namreč ni zavarovalnice, ki bi te zavarovala za nesrečo, če sam voziš v napačno smer.« 

Deli s prijatelji