PRAVNOMOČNO

Janković v preiskavi zaradi zemljišča v Nišu

Objavljeno 23. maj 2012 12.49 | Posodobljeno 23. maj 2012 12.49 | Piše: T. L.

Da je preiskava pravnomočno uvedena tudi zoper Jankovića, nam je potrdil njegov zagovornik odvetnik Aleksander Čeferin.

Janković leta 2002 na odprtju Mercatorjevega centra v Beogradu.

LJUBLJANA – Zoran Janković se v zadnjih dneh otepa očitkov zaradi, kot kaže, krožne poti denarja, ki je od Mestne občine Ljubljana (Mol) in prek podjetja Grep na koncu pristal v podjetju KLM Naložbe, v katerem ima tudi sam lastniški delež. Trenutno poteka predkazenski postopek, pri izvedbi katerega sodeluje več državnih organov, vse dejavnosti pa usmerja specializirano državno tožilstvo. 

Sporen nakup lokacije v Nišu

Jankovića so januarja 2007 ovadili zaradi suma zlorabe položaja predsednika uprave Mercatorja. Očitki menda temeljijo na reviziji, ki jo je v Mercatorju leta 2006 opravila revizijska hiša Deloitte & Touche in se nanaša na poslovanje Mercatorja v času od leta 2001 do 2005, ko ga je vodil Janković. Šlo naj bi za sume nepravilnosti pri poslovanju z družbami v lasti njegovih sinov, sklepanju poslov mimo predpisov v Mercatorju, ob gradnji nakupovalnega centra v Nišu pa da je pobral provizijo.

S tem pa se težave za Jankovića ne končujejo. Kot poroča Delo, je sodišče pravnomočno uvedlo preiskavo proti Jankoviću in trem soobdolžencem zaradi domnevne zlorabe položaja oziroma pomoči pri tem kaznivem dejanju – očitki se nanašajo na posle v zvezi z nakupom lokacije za Mercator Center v Nišu, ki je bil sklenjen še v času, ko je Janković vodil Mercator.

Poleg Zorana Jankovića bodo preiskovali tudi nekdanja Jankovićeva sodelavca v Mercatorju Mitjo Marinška in Stanislava Brodnjaka ter ustanovitelja ljubljanskega nepremičninskega podjetja BSD in zastopnika ciprskega podjetja Facim Borisa Milevoja. S pravnomočnim sklepom o preiskavi se je zoper naštete formalno začel kazenski postopek, osumljenci pa so postali obdolženci.

Potem ko je preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča ugodila zahtevi tožilstva iz maja lani ter zoper Jankovića in trojico 17. februarja izdala sklep o uvedbi preiskave, so se nanj pritožili zagovorniki vseh osumljenih. Tožilstvo očita Jankoviću, Marinšku in Brodnjaku zlorabo položaja ali pravic v sostorilstvu, medtem ko Milevoja bremeni pomoči pri tem kaznivem dejanju.

Sodišče še brez potrdila o vročitvi sklepa županu

Na sodišču so za Delo potrdili, da je zunajobravnavni senat pritožbe zagovornikov Marinška in Brodnjaka ter Milevoja 16. aprila s sklepom zavrnil kot neutemeljene, s čimer so vsi trije tudi seznanjeni. Ker pa sodišče še nima potrdila o vročitvi sklepa ljubljanskemu županu, nam odločitve senata glede njega niso mogli sporočiti. Sklep sodišča je bil Jankoviću prejšnji teden poslan že drugič.

Nad Jankoviča sin Barbare Brezigar

Da je preiskava pravnomočno uvedena tudi zoper Jankovića, nam je potrdil njegov zagovornik odvetnik Aleksander Čeferin. Odvetnik trdi, da ni sledu o kaznivem dejanju, in postopek ocenjuje »kot obliko političnega pritiska na mojo stranko. Če pogledamo vse udeležence v tem postopku, nam je lahko vse jasno,« nam je še povedal Čeferin, ki pa ni hotel pojasniti zadnjega stavka.

A naj pri tem kot zanimivost omenimo, da je pod zahtevo za preiskavo po naših podatkih podpisan tožilec Jaka Brezigar, sicer sin nekdanje generalne državne tožilke in zdajšnje državne sekretarke na ministrstvu za notranje zadeve Barbare Brezigar.

 

Deli s prijatelji