ŽALI DRŽAVLJANE?

Janković odgovarja Janši

Objavljeno 18. december 2012 16.57 | Posodobljeno 18. december 2012 19.47 | Piše: S. J.

PS podpira Janšev poziv k predčasnim volitvam.

Prehitela sta Gregorja Viranta

LJUBLJANA – »Če s predčasnimi volitvami mislite resno, preidite od besed k dejanjem, saj je več kot jasno, da Slovenije po svoji poti ne boste pripeljali iz krize. Ker so razmere vedno bolj zaskrbljujoče in sem prepričan, da je s pravimi ukrepi mogoče stanje bistveno izboljšati, vaš poziv k predčasnim volitvam podpiramo,« je predsednik PS Zoran Jankovič zapisal v odprtem pismu predsedniku vlade Janezu Janši ter dodal, da naj za vsiljevanje njegovih rešitev ne grozi z volitvami.

Če s predčasnimi volitvami mislite resno, preidite od besed k dejanjem, saj je več kot jasno, da Slovenije po svoji poti ne boste pripeljali iz krize.

Sloveniji mesto, ki ji pripada

Janković je prepričan, da Slovenija potrebuje spremembe, »ki bodo Slovenijo spet postavile na mesto, kot ji pripada«. Po njegovem mnenju smo leta 2005 že bili na tem mestu, ravno obdobje med letoma 2005 in 2010 pa je krivo za zdajšnjo krizo. V tem obdobju so se ustvarile največje anomalije, vzniknili so tajkuni. To pa je bil tudi čas »v katerem je zadolženost v bankah poletela v nebo, z novonastavljenimi nesposobnimi direktorji pa ste ošibili ali celo uničili številna izjemna podjetja, kot so Luka Koper, Intereuropa, Hit, Istrabenz, Pivovarna Laško, NKBM, Abanka itd. Ostali del gospodarstva deluje, kolikor je v teh razmerah možno, njegovi ključni problemi pa izhajajo iz plačilne nediscipline in pomanjkanja kapitala.«

Nehajmo zapravljati čas

Izpostavil je dodatno padanje bonitet, za kar krivi Janšo in Janez Šušteršiča ter njune izjave: »Zato nehajmo zapravljati čas s predlogi za spremembe političnega sistema, ki ste jih zastavili izključno v korist svoje stranke, in raje začnimo delati konkretne korake v dobro Slovenije.«

Ob tem je predlagal, da moramo začeti velike infrastrukturne projekte, sanirati banke (racionalno in hitro), poskrbeti za plačilno disciplino, izpeljati nujne reforme zdravstva, trga dela in javne uprave.

Janša izkorišča krizo za razgradnjo socialne države

Po Jankovićevem mnenju skuša Janša krizo izkoristiti za razgradnjo socialne države: »Javno šolstvo, v katerem ste doštudirali tudi vi in vaši ministri, poskušate novim generacijam odreči, obenem pa polnite proračune zasebnim univerzam svojih političnih sopotnikov.« Moti ga tudi odtegovanje denarja javni televiziji, »zasebnim strankarskim glasilom, kot je Demokracija, in radiu Ognjišče pa dodeljujete državno pomoč«. Prav tako mu zameri, da se koalicija pripravlja na razprodajo podjetij, v katerih ima država pomembne deleže in ob tem ignorira osnovno ekonomsko logiko dobrega gospodarja.

Javno šolstvo, v katerem ste doštudirali tudi vi in vaši ministri, poskušate novim generacijam odreči, obenem pa polnite proračune zasebnim univerzam svojih političnih sopotnikov.

Kje je naša suverenost?

Ob tem se vprašuje: »Kakšna bo naša suverenost, ko se bomo po krizi zbudili in ugotovili, da v svojih rokah nimamo več niti enega velikega podjetja? Takšna politika naše suverenosti, o kateri tako radi govorite, ne ohranja, ampak jo krni.« Prav tako obsoja napovedi finančnega ministra, »da je treba do pomladi prodati ključna domača podjetja. To bi bilo nepopravljivo oškodovanje državnega premoženja, zato predlagamo zakon o kooperativah, ki bo v ključnih družbah v pretežno državni lasti uveljavil pravilo, da mora najmanj 25 odstotkov lastništva ostati v lasti zaposlenih – in da ta ne more biti na prodaj.«

Nepremišljeno varčevanje

Janković je prepričan, da so za Slovenijo nepremišljeno varčevanje, zaviranje gospodarske rasti, razgradnja javnega izobraževalnega sistema ter politične podreditve organov odkrivanja in pregona katastrofa. Ob tem je izpostavil, da v PS že dobro leto podpirajo dvig zgornje stopnje DDV.

PS je konstruktivna opozicija

Janković vidi PS kot konstruktivno opozicijo, to naj bi dokazala tudi s podporo pokojninske reforme. Zakona o javnem holdingu pa niso podprli, saj »ste preslišali vse nasvete in brezglavo hiteli vse do skrajnosti, ko smo bili prisiljeni napovedati referendum«. Je pa ponovil, da bodo v primeru, če najdejo skupno rešitev, zahtevo za referendum umaknili.

Razmere katastrofalne

Stanje v državi po Jankovićevem mnenju ni rožnato: »Po letu dni vaše vlade so razmere na skoraj vseh področjih v državi katastrofalne in se le še slabšajo. Gospodarska rast je negativna, domače napovedi za leto 2013 so slabe, še slabše pa nam napoveduje OECD. Proračun za leto 2013 je popolnoma nerealen.«

Po letu dni vaše vlade so razmere na skoraj vseh področjih v državi katastrofalne in se le še slabšajo.

Pravi, da je bil eden izmed razlogov, da so pred letom dni ustanovili stranko ta, da politika, ki ji pripada Janša, ni več sprejemljiva za reševanje aktualnih perečih izzivov, s katerimi se soočamo, smo še lahko prebrali na spletni strani PS.

Iskanje zunanjih sovražnikov

»S svojim večnim izgovarjanjem za lastne neuspehe in iskanjem zunanjih sovražnikov postajate dolgočasni in celo žalite spomin ter inteligenco državljank in državljanov. Slovenija je v EU vstopila kot najboljša med novimi članicami, danes pa nas primerjajo z najbolj problematičnimi, predsednik vlade pa se še zmeraj vede kot opozicijski politik,« je bil oster Janković.

Ob tem je premierja pozval, naj odpokliče ministra Vinka Gorenaka, saj je ta objektivno kriv za »največji škandal« v naši demokraciji. Janković je prepričan, da ne potrebujemo Janševe »druge republi

Odziv SDS na pismo g. Zorana Jankovića

Danes je predsednik Pozitivne Slovenije in ljubljanski župan g. Zoran Janković medijem poslal pismo, ki ga je sicer pisal predsedniku vlade in predsedniku SDS. V njem je med drugim zapisal, da je potrebno »zagnati gospodarstvo z velikimi infrastrukturnimi projekti, sanirati banke, poskrbeti za plačilno disciplino, izpeljati nujne reforme zdravstva, trga dela in javne uprave.«

V nadaljevanju pošiljamo odziv SDS na njegove navedbe:

»Ni veliko potrebno za zagon gospodarstva, g. Janković. Vabimo vas, da začnete pri sebi. Sprostite več sto milijonsko tujo investicijo za projekt Emonika v mestni občini Ljubljana in povrnite tisto, kar so banke izgubile zaradi vaših podjetjih in vaših poslovnih odločitev pri projektu Stožice. Glede plačilne discipline vam prav tako predlagamo, da začnete pri vas oziroma vaši družini. Sicer pa nas veseli podpora reformi trga dela in upamo, da boste – vsaj tokrat – držali besedo.«

 

Deli s prijatelji