VLEKLI SO 200-KILOGRAMSKEGA MEDVEDA

Izpoved reševalca: Trpeli smo vsi

Objavljeno 12. marec 2017 11.32 | Posodobljeno 12. marec 2017 11.34 | Piše: P. Pa.

Lovci so ustrelili medveda, a ta se je zavlekel v strmo grapo, od koder so ga v dolino prepeljali gorski reševalci.

TOLMIN – »Marsikaj smo tolminski gorski reševalci že reševali, a da bomo 'reševali' medveda, si nismo mislili,« je na spletni strani gore-ljudje.net zapisal reševalec GRS Tolmin Miljko Lesjak.

Začeli v nedeljo zjutraj, končali šele v ponedeljek

Reševanje medveda, ki se je zavlekel v prepadna pobočja nad Gorenjo Trebušo, je potekalo pretekli vikend. »Lovci so na področju Gorenje Trebuše ustrelili ali uplenili, kakor komu volja, velikega in težkega medveda. Očitno je bil malo svojeglav, saj ni padel na kraju, ampak se je zavlekel čez hrib in se na koncu poslovil od življenja v strmi grapi v prepadnih pobočjih nad Gorenjo Trebušo, na kraju imenovanem Nad zelenim robom.«

Reševanje se je začelo v nedeljo zjutraj. Dve uri so gazili po južnem snegu in s sabo tovorili opremo, da bi z akijem prišli na kraj, in hitro jim je postalo jasno, da to ne bo enostavno. »Načrtovana vrnitev po isti poti z medvedom zaradi strmih pobočij ni prišla v poštev. Tako je preostal le spust navzdol. Na žalost se je snežna odeja končala na višini, kjer je bil najden medved.«

»Sam transport po strmi grapi je bil zahteven. Tako zaradi same teže medveda, ki je imel prek dvesto kilogramov, kot tudi zaradi skalnih skokov, podrtega drevja, vode in blatnih pobočij. Da nam ne bi bilo prevroče, je poskrbelo še vreme in nas ves čas hladilo z dežjem. Še najlažje je potekal transport po improvizirani žičnici, ko smo v cikcaku prečili z brega na breg,« je zahtevno pot opisal Lesjak.

Srečni, da se je končalo brez poškodb reševalcev

Da so do večera prišli v bližino doline, je bilo potrebne veliko spretnosti in iznajdljivosti, a noč jih je prehitela, zato so akcijo prekinili in jo nadaljevali v ponedeljek zjutraj. »Še nekaj spustov po improvizirani žičnici je bilo potrebnih, da smo ga spravili do travnika. S traktorjem je bil transport naprej seveda enostaven.«

Lesjak je opisal, da je bilo skupno 450 višinskih metrov spusta po zahtevnem in nevarnem terenu. Pri akciji so uporabili motorno žago pa tudi motorni vitel, ki so ga uporabljali lovci. »Trpela je oprema, a tudi vsi, ki so nosili in pomagali. Najpomembneje pa je, da se v dveh dneh ni poškodoval nihče od udeleženih desetih gorskih reševalcev in štirinajstih lovcev.«

Ste tudi vi opazili kaj nenavadnega? Pošljite nam fotografijo prek spodnjega obrazca.

Deli s prijatelji