BANKOMAT

Hypo za naše drage poslance

Objavljeno 11. april 2014 17.42 | Posodobljeno 10. april 2014 21.10 | Piše: Ksenija Koren

V državni zbor se je vrnil bankomat, ki ga je NLB od tam umaknil leta 2011.

Stari bankomat NLB in na istem mestu novi, avstrijski. Foto: X1

LJUBLJANA – Razmišljanje, da se pri nas nič ne izplača, smo opazili tudi v slovenskem bančnem sektorju. Nova Ljubljanska banka (NLB) je leta 2011 iz parlamenta umaknila bankomat. Iz banke so takrat poslali dopis, v katerem so zapisali: »Ker bankomat na osnovi analize poslovanja zaradi majhnega števila transakcij ne dosega potrebnega praga rentabilnosti, bomo bankomat v prostorih državnega zbora predvidoma do 31. oktobra 2011 odstranili.« Zdaj smo na istem mestu opazili novega, polepljenega z znaki avstrijske banke Hypo Alpe Adria.

Zanimalo nas je, kako je tej uspelo dobiti lokacijo v stavbi, kjer je zaposlenih približno 450 ljudi in jo vsak dan obišče še več deset obiskovalcev. V parlamentu so se namreč razširile govorice, da je Avstrijce pripeljal nekdo iz vodstva prek poslov svojega zakonca. A so nam v službi za stike z javnostjo pojasnili, da so zaradi želje poslancev, da bi dobili bankomat, poslali vabilo o postavitvi tega na štirinajst bank. Odzvala se je samo avstrijska Hypo Alpe Adria, ki je potem bankomat tudi aktivirala. V banki pravijo, da je Hypo postavil bankomat v državnem zboru »na podlagi povpraševanja z njihove strani. Banka ima razvit inovativen poslovni model poslovanja z bankomati, ki racionalizira stroške poslovanja in nam omogoča prisotnost na lokacijah, ki za nekatere banke niso (več) zanimive.«

Za želje poslancev ni imel posluha

O bankomatu v državnem zboru se je vnela razprava konec januarja, ko se je pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu znašel šef NLB Janko Medja. Na umaknjeni bankomat ga je takrat spomnil poslanec Desusa Ivan Hršak, ki je menil, da parlament enega potrebuje. Vendar šef NLB, ki je sicer res parlamentarna soseda, nazadnje pa jo je država z 1,5 milijarde evrov dokapitalizirala decembra lani, za želje poslancev ni imel posluha. V nasprotju z avstrijskim Hypom z inovativnim poslovnim sistemom Medja pravi: »Gre za vprašanje bodoče profitabilnosti banke in ravnanja s kapitalom, ki nam je zaupan. Če bomo delali izgubo, se bo kapital manjšal, in to v škodo Slovenije. Naša odgovornost je ta kapital, ki je bil zaupan novi upravi, oplajati, ne pa izgubljati. Spoštujem državni zbor, me pa preseneča in žalosti, zakaj ne bi gospodje, tako člani kot tudi osebje, obiskali 250 metrov oddaljene najlepše ekspoziture banke NLB, kjer imamo tudi umetniške razstave.« Poslanec Hršak mu je odvrnil, da bo morebiti malo razumevanja pokazala kakšna tuja banka in to se je res zgodilo. Pri nas se pač nič ne izplača ...

Deli s prijatelji