GROBNINA

Grob je manjši, položnica enaka

Objavljeno 17. april 2016 14.12 | Posodobljeno 17. april 2016 14.12 | Piše: Lovro Kastelic

Milenko Božić trdi, da že več kot 30 let plačuje predrago grobnino.

VRHNIKA – Milenko Božić je delal v vojski. Kot takšen si ne dovoli, da bi ga kdo imel za norca. Tega ne dovoli niti (vrhniškim) uradnikom. Po ženini smrti je začel skrbeti za družinski grob, natančneje dvojni grob. Zanj na vrhniškem pokopališču plačujejo letno najemnino, nekaj čez 50 evrov, že od leta 1975, že 40 let torej. Milenko je prepričan, da plačujejo preveč.

Leta 2013 je iz žepa potegnil meter in vse skupaj natančno izmeril. Izmera je pokazala, da je grob širok 170 centimetrov in da je njegova dolžina 200 centimetrov, da je njegova površina torej 3,4 kvadratnega metra, in ne 4, kot je že ves ta čas zapisano v pogodbi. Natančen, kot je, se je nato zakopal v zakone in predpise s pokopališkega področja, v odloke in pravilnike, skratka, v na moč suhoparna besedila. Vrhničani morajo plačevati 14,16 evra za kvadratni meter grobnega polja, z DDV vred. »In če se občinarji ubadajo s centi,« si je mislil Milenko, »le zakaj se ne bi občani s kvadratnimi metri?«

Aritmetična sredina

Prepričan, da ima prav, je konec maja 2013 napisal jasen dopis in ga naslovil na vrhniško komunalno podjetje JP KPV. V njem je sporočal, da je dejanska površina njegovega grobnega polja manjša od površine, ki je zapisana v najemni pogodbi, da dejanska površina znaša 3,4 kvadratnega metra, in ne 4, da zato zahteva popravek dejanske površine na 3,4 ter novo položnico.

Že kmalu zatem je prejel odgovor vodje organizacijske enote pokopališča Gorana Pivka. Z njegovim odgovorom Milenko že v startu ni bil zadovoljen. Kar mu je zdiktiral tudi v brk.

»Goran, s tvojim odgovorom nisem zadovoljen!« mu je dejal in ga podučil, da je površina enojnih grobov po 8. členu Pravilnika o pokopališkem redu za pokopališča v Občini Vrhnika 2,2 kvadratna metra, dvojnih grobov, kakršnega ima, pa 3,3. In da je površina njegovega 3,4 kvadratnega metra, in ne 4.

Pivk mu je nato v odgovor predstavil še dodatno alinejo 8. člena, kjer je zapisano, da se na starem pokopališču velikost grobov in poti prilagaja obstoječemu stanju in da je izračun enak za vse grobove. »Kar je totalna laž!« se je pridušal Božić. »Saj niti dveh ne poznam, ki bi za, denimo, enojni grob, plačevala enako tarifo!« Te so, kot je izvedel, različne: 28, 31, 35, celo 46 evrov …

»Goran, poglej, jaz imam najemno pogodbo, v kateri lepo piše, da je grob velik štiri kvadratne metre. Ampak, kako, če ni?! Zato lepo prosim, da že enkrat popravite in mi izstavite nov račun. Potem pa mi je odgovoril, da sta v mojem primeru dve stranski poti različnih širin in da je zato za izračun vzel kar neko aritmetično sredino?!« še danes ne more povsem verjeti Milenko Božić.

»Očitno je usekal kar malo po svoje in po domače izračunal, da moj grob nima štirih kvadratnih metrov, še več, da jih ima kar 4,51! Zvenelo je, kot da mi šenkajo tistega pol kvadratnega metra in naj bom zato raje kar tiho!« Zato je uradniku še dejal: »Pa Goran, o kakšnih poteh mi ti tukaj razlagaš, mi imamo v pogodbi točno določeno grobno polje?! Do tebe sem prišel, ker se poznava! Pa mi je gladko odvrnil, ne, izračun je bil izveden korektno, ne bomo ti pošiljali nobene nove pogodbe in nove položnice!« Še več, je nadaljeval Milenko: »Da mi bodo, če ne bom poravnal svojih obveznosti, kvečjemu prekinili pogodbo in grob oddali drugemu najemniku!« Takrat mu je še dejal: »Goran, pa kako lahko to rečeš, poznava se, do tebe sem prišel, ker si moj prijatelj, ti pa bi mi vzel kar grob mojih najbližjih, le kje je tu humanost?!«

Nedorečeni pravilnik

Nezadovoljen z uradnikovimi odgovori je Milenko šel do direktorice JP KPV Brigite Šen Kreže. Ta ga je spomladi 2014 podučila, »da določilo 8. člena v pravilniku ni osnova za obračun najemnine«. Temveč da je za to, kot je zapisala, »osnova najemna pogodba, ki poleg površine zemljišča za grob vključuje del širine med vrstami grobov in širino poti med grobovi«. Podučila ga je še, da se je odlok, ki je bil sprejet že leta 1968, zaradi posodabljanja spremenil dvakrat, v letih 1986 in 1999, da se način obračunavanja najemnine grobnih prostorov v zadnjih 30 letih ni spreminjal in da se izvaja za vsa grobna polja enako.

»Le kako enako, če pa ugotavljam, da vsi plačujemo različno?! Ali se delajo norca iz mene?!« si je ob branju direktoričinega dopisa mislil Milenko, še bolj pa so mu v glavi odzvanjale njene besede, »da se pri izdelavi Pravilnika o pokopališkem redu, ki bo določal površine grobov, poraja vprašanje, katero površino vzeti v obračun, neto površino ali bruto površino.«

Apel najemnikom grobov

»Njim se še kar naprej poraja,« zlepa ne more pozabiti borec za ureditev nedorečenega stanja na področju pokopališkega reda v Občini Vrhnika, »in to po vseh teh letih, ko bi že lahko sprejeli takšen pravilnik, ki bi bil pravičnejši!« Takrat je Milenko še izvedel, da se sicer že snuje nov pravilnik, z jasnim poudarkom, da se vsota grobnin ne bo smela bistveno spremeniti. In da bodo upoštevali tudi njegove pripombe.

A se tudi po dveh letih (na že tako predolgih 30 let podlage), kot pravi, ni prav nič spremenilo, za nameček pa ga vse bolj razjeda občutek, da se preprosto krade, in to prav po tihem, malo tu in malo tam. Sklenil je, da bo o tem obvestil javnost.Tudi zaradi položnic, ki jih marca po letu dni spet pošiljajo. »Zato apeliram na prav vse najemnike grobov, da čim prej preverijo kvadraturo svojih grobov!«

Deli s prijatelji