NADLEŽNO

Gripa je tu: število obolelih bo naraščalo

Objavljeno 06. februar 2012 19.48 | Posodobljeno 06. februar 2012 18.31 | Piše: S. U., STA

Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) napovedujejo, da bo število obolelih za gripo poraslo v prihodnjih dveh tednih.

Tudi v Sloveniji krožijo trije virusi gripe, in sicer dva podtipa A (pandemski H1N1 in H3N2) ter virus gripe B.

LJUBLJANA – Gripa je letos že na pohodu, a obolelih za to boleznijo še ni zelo veliko. Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) napovedujejo, da bo število obolelih za gripo poraslo v prihodnjih dveh tednih. Letos kroži virus influence A (H3N2), pandemskega virusa letos pri nas in Evropi skoraj ni, tudi virusi influence B so precej redki, pojasnjujejo na IVZ.

Manj obolelih kot lani

Medtem ko je bilo lani v prvih tednih januarja okoli 70 obolelih z gripo na 100.000 prebivalcev, v februarju se je število obolelih celo podvojilo, pa letos v prvih treh tednih januarja število obolelih ni preseglo deset na 100.000, kažejo podatki na spletni strani IVZ.

Sezone niso enake

Kot je pojasnila Maja Sočan z IVZ, se virusi gripe spreminjajo iz leta v leto, zato ena sezona ni enaka drugi. Enkrat se vrh in intenziteta kroženja virusa gripe pojavita prej, drugič kasneje. Tako so po njenih podatkih virusne okužbe dihal porasle v drugi polovici januarja, medtem ko so kroženje virusa influence prvič zaznali že pred dobrimi petimi tedni.

Zbolelih za gripo ni zelo veliko, so pa v praktično vseh slovenskih regijah. Tako je število obolelih za gripo začelo naraščati še pred pojavom nizkih temperatur in bo po njenih napovedih poraslo v prihodnjih dveh tednih. Narašča pa tudi število malčkov, ki obolevajo za respiratornim sincicijskim virusom, ki pri dojenčkih povzroča vnetje drobnih dihalnih poti.

Zaradi nizkih temperatur se bo širjenje nadaljevalo

Na kroženje virusa gripe sicer vpliva več dejavnikov. Nizka vlažnost in temperatura okolja prispevata k preživetju virusa na zunanjih površinah, nista pa edini dejavnik. Tako da kasnejše sezone letos po besedah Sočanove ne moremo razlagati zgolj z nekoliko višjimi temperaturami v začetku januarja letos.

Je pa res, da bodo trenutne nizke temperature posredno prispevale k širjenju gripe, saj se bodo ljudje več zadrževali skupaj v zaprtih prostorih, jih manj prezračevali, oboje pa olajša širjenje virusa gripe, pojasnjuje Sočanova.

Cepilo se je malo ljudi

Popolnih podatkov o precepljenosti na IVZ še nimajo, okvirno pa je letos nizka in ne vpliva na pojav oziroma zmanjševanje pojava gripe. Cepivo vsebuje tudi antigene, ki spodbujajo imunost proti novi pandemski gripi.

Deli s prijatelji