NA BLOGU

Gorenakova vojna s sindikatoma: ukinil bo razkošje

Objavljeno 23. april 2012 15.33 | Posodobljeno 23. april 2012 15.33 | Piše: T. L.

Napovedal je konec sindikalnega razkošja.

Vinko Gorenak je potrdil, da se pripravljajo nekatere spremembe zakona o kazenskem postopku in kazenskega zakonika.

LJUBLJANA – Notranji minister Vinko Gorenak pogosto napiše sestavek na svojem blogu, z zadnjim pa je povsem razburil policijski sindikat. Napovedal je namreč konec sindikalnega policijskega razkošja.

Gorenak oba sindikata (PSS, SPS), ki stavke še nista prekinila in sta zbrala tudi podpise za referendum, spominja, da imata z delodajalcem sklenjeni pogodbi o ureditvi medsebojnih razmerij z delodajalcem. Obe pogodbi določata, da delodajalec sindikatoma med drugim zagotovi prostore za delovanje, telefon, internetne povezave, telefaks, osebne računalnike, distribucijo pošte in drugo. Delodajalec pa po obeh pogodbah zagotavlja tudi najmanj 173.579 plačanih ur policistom, ki delajo izključno za potrebe obeh sindikatov. Kot izračunava Gorenak, pa so v letu 2011 aktivisti za sindikalno delo dejansko porabili 64.000 ur. »Če to preračunamo v zaposlene policiste, imajo policijski sindikalisti celo leto na razpolago 81 policistov, ki jih plačuje država, ti pa lahko delajo samo sindikalno delo. Dejansko pa jih je glede na ure v letu 2011 na račun delodajalca samo za potrebe obeh sindikatov delalo 32.«

Za sindikalni denar bi lahko kupili 131 policijskih avtov

Pogodbi tako davkoplačevalce staneta 1,975.502 evrov, dejansko pa so sindikalisti v preteklem letu glede na plačane sindikalne ure porabili 730.821,00 evrov, nadaljuje Gorenak in opozarja, da bi za ta denar lahko policisti kupili 131 policijskih vozil. Gorenak pripenja tudi dokument, iz katerega je razvidno, za kaj vse policijski sindikalisti med drugim uporabljajo davkoplačevalski denar. 

»Iz priloženega dokumenta je razvidno, da tudi za igranje košarke, nogometa, pikada, odbojke in tenisa, za keglanje, kolesarjenje, šah in še kaj. In vse to plačajo tisti, ki v realnem sektorju za tekočim trakom delajo tudi za 660 evrov ali manj. Kot minister za notranje zadeve sem se odločil, da generalnemu direktorju policije podam usmeritve in obvezna navodila za prekinitev obeh pogodb z obema sindikatoma.«

»Oba sindikata bosta pozvana k pogajanjem za sklenitev novih pogodb, v vmesnem času pa bomo obema sindikatoma omogočali vse z zakoni in podzakonskimi akti določene aktivnosti, vključujoč s temi akti dovoljeno število ur za sindikalno delo.«

Deli s prijatelji