GROŽNJA

Ga bo inšpektor gledal, ko se bo v sredo zažgal?

Objavljeno 29. september 2014 23.17 | Posodobljeno 29. september 2014 23.16 | Piše: Primož Škerl

Taksist Drago Sivka je obupal nad inšpektorjem, ki naj bi mu onemogočal zaposlitev.

CELJE – Celjan Drago Sivka je zaradi, kakor pravi, neukrepanja in podkupljivosti delovnih inšpektorjev tako obupan, da je javno napovedal, da si bo vzel življenje! Tudi samomor naj bi storil na javnem kraju, pred poslopjem območne enote delovnega inšpektorata na Kidričevi v Celju. V obup so ga pripeljale razmere, zaradi katerih se je moral posloviti od zadnjega delodajalca – ene od celjskih taksi služb. Delovno mesto taksista je moral zapustiti junija, potem ko mu je delodajalec očital, da mu krade iztržek od voženj. Sivka pove, da s tem delodajalcem nima nič več, da sta končala sodelovanje, ki je bilo sicer boljše v minulih letih, ko je družbo vodil oče zdajšnjega direktorja.

»Verjemite mi, nikoli nisem kradel! Poglejte te njive in vrtove okoli naše hiše. Vse je od sosedov, pa mi na pamet ne pade, da bi z njih vzel kakšno bučo, vrtnino ali kaj podobnega. Pa samo roko bi iztegnil. Zakaj bi potlej kradel denar lastnega delodajalca?!« Drago pravi, da je prejemal zgolj 80 evrov, in še to na roko, ker bančnega računa ni imel, s potnimi nalogi pa želi dokazati, da je delal več in bi si več tudi zaslužil.

»Prijavo sem podal že prvega junija in inšpektor Milan Lešnik je pri delodajalcu naštel šest nepravilnosti. Rekel mi je, da bom moral zdaj v zasebno tožbo, za kar pa nimam denarja, saj me preživlja žena. Nimam socialne podpore, sem invalid tretje kategorije. Skrbiva tudi za 18-letnega sina, ki je še v šoli, kakšen manjši znesek si prislužim s priložnostnimi deli, da imam za cigarete in bencin. Tudi drugi taksisti so mi povedali, da je inšpektor podkupljen,« se ujezi Sivka. »Nisem kriv, da sem izgubil službo. Nisem kradel in ne lažem, sicer ne bi prej dve leti delal za njegovega očeta. Imam blokirane bančne račune, nekaj je ostalo še iz obdobja, ko sem bil samostojni podjetnik. Zdaj sem v osebnem stečaju.«

Ne zaposli ga noben taksist

Drago Sivka celjskemu inšpektorju najbolj zameri, ker naj bi rekel, naj ga noben taksist ne zaposli več, »ker da bom povsod isto sranje naredil«. Nekdanji delodajalec ga je na cesto pognal zaradi vožnje, ki je veljala 20 evrov (cena mestne vožnje znaša okoli tri evre), ta denar pa naj bi Sivka vtaknil v svoj žep. »To ne drži. Daljšo vožnjo sem razdelil na dve etapi.« Ker je prepričan, da se mu godi velika krivica, pristojnim pa da je kaj malo mar za malega človeka, se je odločil napovedati tako drastični konec. Priznava, da je s samomorom poskusil že trikrat. »Vsi poskusi so povezani s tem primerom. Vse imam pripravljeno in shranjeno.«

Inšpektor
 naj ga gleda!

Kaj in kako namerava zdaj? »Vzel bom kantico z bencinom pa dva litra žganja. Inšpektor Lešnik bo skozi okno lahko opazoval, kaj se bo zgodilo. Saj bom opravil tako, da nikogar ne bom ogrožal,« doda odpuščeni taksist. Pa vendar v zgradbi na Kidričevi v Celju, kjer domuje inšpektorat, poslujejo številna podjetja in združenja. Sredi tedna je tam veliko ljudi. Kaj bi Sivko še lahko odvrnilo od napovedanega? »Do srede, prvega oktobra, naj inšpektor ugotovi resnico – koliko plače sem prejemal in kako je s potnimi nalogi. Želim oprati svoje ime, naj se vidi, koliko sem prejemal in koliko delal.«

Bil je poučen o pravnih poteh

Inšpektor Milan Lešnik je v času našega klica ravno pisal zaključno poročilo v zvezi s tem primerom, zato nas je napotil na Inšpektorat RS za delo, kjer nam je podsekretarka Branka Knafelc v manj kot uri podala pojasnila. »Prijava je prišla 2. junija in inšpektor se je takoj odzval. Opravili smo več nadzorov, prvega že čez dva dneva. Potem delodajalca ni bilo več mogoče dobiti.«

Na delovnem inšpektoratu v Ljubljani še povedo, da so se kmalu začele tudi težave z vročanjem pošiljk. »Ko gre za prekršek, stranko obvestimo o uvedbi postopka in ji damo možnost, da v predpisanem časovnem okviru poda svoje mnenje. Tudi zato so postopki dolgotrajni. Celjski inšpektor je izdal odločbo o prekršku zaradi neizplačila regresa in neustreznega izplačevanja plač, ni imel niti ustreznih evidenc o delovnem času zaposlenih. Izrečena mu je bila globa 5700 evrov, odločbe še ni dvignil, ima se še možnost pritožiti na sodišče,« razloži Knafelčeva in doda, da si je delodajalec zaradi kršitev prislužil še dve kazenski ovadbi. Sivka je bil poučen o pravnih poteh, kakor tudi da ima v primeru šibkega socialnega položaja možnost brezplačne pravne pomoči. 

Deli s prijatelji