BRAVO DIJAKI

FOTO: Za konec šole izdelal harmoniko

Objavljeno 21. junij 2017 19.44 | Posodobljeno 21. junij 2017 19.54 | Piše: Primož Hieng

Četrtošolci srednje lesarske šole za zaključek pripravili razstavo svojih izdelkov. Na frajtonarici se sveti napis Marko Kerneža, morda bodoča blagovna znamka.

Leseni otroški voziček je delo dijakinje Nike Gorza.

LJUBLJANA – »Tokrat so se na razstavi predstavili dijaki s svojimi zaključnimi izdelki iz programa mizar, lesarski tehnik in lesarski tehnik (PTI). Pridružili so se jim tudi dijaki nižjih letnikov, ki so predstavili svoje izdelke iz šolskega natečaja na temo otroške igrače,« je povedala mag. Majda Kanop, ravnateljica srednje lesarske šole iz Ljubljane. Med številnimi izdelki, kot so omare, počivalniki, pisalne mize, leseni stoli in ležalniki, sta izstopali diatonični harmoniki Marka Kerneže in Roka Strmoleta. Marko je doma iz Kočevske Reke, za konec šolanja pa je izdelal čisto pravo frajtonarico, kjer se ponosno sveti njegov priimek kot del morda bodoče blagovne znamke. »Zdaj končujem četrti letnik in sem si za konec šolanja izbral kar težko nalogo,« je povedal Marko. »Kako je nastajala harmonika? Najprej sem moral narisati vse načrte, kar smo se med drugim učili tudi v naši šoli. Nato sem dele harmonike izdelal v naši šolski delavnici. Diatonična harmonika je izdelana povsem iz lesa, seveda razen tistih delov, ki morajo biti kovinski, to so glasilke in podobno. Uporabil sem topolovo furnirsko ploščo, povrhu pa sem jo polepšal s furnirjem oljke. Zato deluje zelo rustikalno. V šoli smo imeli na voljo dva tedna, tako da sem moral marsikaj postoriti še doma. Vse sem izdelal sam, le uglasitev sem zaupal strokovnjaku s tega področja.«

Marko Kerneža je še povedal, da tudi rad zaigra na svojo diatonično harmoniko, saj je po šestih letih učenja končal glasbeno šolo za to priljubljeno glasbilo. Bo harmonike tudi izdeloval, ko bo zapustil mogočno šolsko stavbo na Aškerčevi cesti v Ljubljani? »Mogoče se bo zgodilo tudi to, zagotovo ta ni zadnja, ki sem jo naredil. To harmoniko, ki sem jo izdelal za konec šolanja, bom vsekakor obdržal, saj je ne nameravam prodati. Pravijo, da sem jo dobro naredil, zato me bo s svojo glasbo še dolgo razveseljevala.« Na drugem delu razstave so obiskovalcem predstavili izdelke dijakov nižjih letnikov srednje lesarske šole, ki so se udeležili vsakoletnega natečaja. Tokrat so iz lesa ustvarjali otroške igrače. Bodoči lesarji so na različne načine ustvarili približno sto predlogov za igrače, ki bi razveselile marsikaterega otroka. Morda bodo kakšno idejo, ko bodo dokončali šolanje, lahko uresničili tudi v praksi. Dijaki srednje lesarske šole imajo po svoje srečo, saj se zdi, da so jim njihovi mentorji pri delu in učenju zelo naklonjeni. »Dragi dijaki, obsojeni ste na delo z najlepšim materialom na svetu – z lesom,« je natečaj pospremila njihova mentorica, prof. Gabi Dolenšek. »Upam, da je 'obsodba' dosmrtna. Naj vas ustvarjalni izziv ne zapusti.«

Deli s prijatelji