ŽUPAN, ZBUDITE SE

FOTO: Krčmo in hišo pod spomeniškim varstvom zalila voda s fekalijami

Objavljeno 01. avgust 2017 14.46 | Posodobljeno 01. avgust 2017 14.48 | Piše: Boštjan Fon

Vidmarjevi iz Lesc imajo zaradi dotrajane kanalizacije škodo po vsakem neurju. Jezni na radovljiško občino, ker že dve desetletji ne uredi nevzdržnih razmer.

Gregor Vidmar izgublja potrpljenje.

LESCE – Zadnja huda ura nad Gorenjsko je povzročila nemalo težav. Meteorne vode so udarile poslopje leščanske Krčme Mexico, kjer so tudi apartmaji. Lastnika objekta Janja in Gregor Vidmar, ki sta v sredo še dopustovala na slovenski obali, sta se po klicu najemnikov lokala takoj odpravila domov. »Pred nama sta tja prišla oba sinova. Stanje je bilo kaotično. Voda je drla v sanitarne prostore krčme, poleg tega še v prostore najine bivalne hiše ter v klet naše, znane Legatove hiše, ki stoji poleg krčme,« nam je razložil lastnik Gregor Vidmar.

Čakanje na pomoč
»Vode se je nabralo za okoli meter višine, vendar to ni bila le običajna meteorna voda, ampak je bila tekočina pomešana z vsemi odpadnimi vodami in fekalijami iz kanalizacije.« Osebje lokala je poklicalo na intervencijsko številko 112. »Prišli so gasilci iz Lesc, ki pa so povedali, da že poteka intervencija na drugi strani ceste, v osnovni šoli, in da se bodo vrnili pozneje,« je razložila Janja. Dve uri so pri Vidmarjevih čakali na pomoč. »Prišli so nekaj čez šesto zvečer. Nastavili so črpalke in izčrpali tekočino,« je dodal Gregor: »Moje osebno mnenje je, da bi morali gasilci, oziroma vodja intervencije, aktivirati prvo najbližje prostovoljno gasilsko društvo, to je v Hlebcah, ne pa da se je čakalo do tistega, da smo še enkrat klicali na številko 112 in ponovno prosili za pomoč.« K Vidmarjevim so prišli prostovoljni gasilci iz Hlebc, pomagali so jim kolegi iz Begunj. »Največji problem je kanalizacijski sistem pod Begunjsko cesto, ki se delno navezuje na sosednjo Hraško cesto, tam se je ustvaril zamašek, zato kanalizacija ni zmogla požirati ogromnih količine vode, ki so nastale v neurju,« je menila Janja. Pri Vidmarjevih imajo težave že dve desetletji. »Ker se ne sanira, ker se ne napelje nove kanalizacije in je ena najstarejših, če ne celo najstarejša v občini Radovljica, nastajajo take težave.« Gregor Vidmar je zaradi poplav klical župana Radovljice Cirila Globočnika: »Sprva ni dvignil telefona, poklical me je šele naslednji dan. Povedal mi je, da je na nekem srečanju in da o tem, kar se je dogajalo pri nas, ne ve popolnoma nič. Odvrnil sem mu, da je zadnji čas, da sanirajo stanje kanalizacije, ker drugače res ne gre več naprej. Velika krivda tiči v vsakodnevni vožnji težkih tovornjakov mimo, cesta se poseda.«

Vsi so bili na terenu
Vodja intervencije, poveljnik PGD Radovljica Jonas Sotler, nam je razložil: »Pri Vidmarjevih je bila težava v tem, da je bilo treba najprej prebiti kanalizacijski sistem oziroma odstraniti zamašek v kanalizacijskih ceveh v bližini. Šele potem smo lahko posredovali in odstranili vodo. Vse razpoložljive člane različnih prostovoljnih društev, ki so bili klicani na intervencijo, smo imeli na terenu in poskušali optimalno opraviti zadane naloge.« 

Adijo, nova vrata
Objekti Vidmarjevih so celo pod spomeniškim varstvom: »Legatova domačija je iz leta 1614, ob njej se je vila cesta, ki pa so jo vsakič le višali, ko so jo obnavljali. Originalno pritlično okno je zdaj že na višini pločnika. Poglejte primer: s ceste si se včasih v krčmo pripeljal naravnost, zdaj je treba zapeljati po klancu navzdol.« Prepričani so, da jih bo meteorna voda, pomešana s fekalijami, zagotovo še večkrat zalila v neurjih, vse dokler se ne bo česa storilo glede dotrajanega kanalizacijskega sistema. »Ko so gradili gorenjsko avtocesto, so tik ob naših objektih vozili težki gradbeni tovornjaki in stroji dan in noč.

1614 je leto, ko zgradili Legatovo domačijo.

 


Od takrat do danes se ni na področju sanacije škode ali adaptacije preobremenjenih cest in s tem tudi kanalizacijskega sistema pod njimi storilo čisto nič. Pokrpali so par lukenj, to je pa tudi vse. Na Občini Radovljica trdijo, da za to cesto in kanalizacijski sistem pod njo ni denarja. Kako dolgo bomo morali čistiti naša poslopja in trpeti škodo? Kolikokrat bo morala biti krčma zaradi poplavljanja še zaprta?« se sprašuje Gregor. »Veliko je dela s čiščenjem, ki se ga težko finančno ovrednoti, so pa neuporabni nova vrata, pragovi, preproge in podobno. Mislili smo, da bomo imeli mir, ker so pred tremi leti čistili kanalizacijo pod Hraško in Begunjsko cesto, a se je v sredo med vremensko ujmo izkazalo, da to niti najmanj ni dovolj!«

Deli s prijatelji