NOVA STRANKA

FOTO: Kdo vse se je pridružil novi stranki?

Objavljeno 14. december 2013 11.38 | Posodobljeno 14. december 2013 13.44 | Piše: P. J., T. L.

V Ljubljani poteka kongres stranke Solidarnost. Predsedniki so že izbrani, na kongresu pa je kar nekaj znanih obrazov.

LJUBLJANA – Slovenija je dobila novo politično stranko. Ob 10. uri se je namreč začel kongres stranke Solidarnost, ki jo ustanavljajo Gibanje Vseslovenska ljudska vstaja, Odbor za pravično in solidarno družbo, posamezniki iz Mreže za neposredno demokracijo ter podporniki. Kot poroča naša novinarka na terenu, je verifikacijska komisija ugotovila, da je registriranih 211 udeležencev kongresa. Kongres pa so ustanovitelji organizirali z lastnimi sredstvi.  

Kongres se je začel s petjem himne, med obiskovalci pa je opaziti kar nekaj znanih obrazov, denimo Manco Košir, Darka Štrajna, igralca Andreja Rozmana - Rozo, tudi pevca Gorana Breščanskega. Maja Martina Merljak je zbranim prebirala grškega filozofa Platona

Kot je bilo pričakovano in kakor smo že pisali, bodo stranko vodili kar trije ljudje, in sicer Uroš Lubej, Damjan Mandelc in Marina Tavčar Krajnc.

Da se v državo vrne vladavina ljudstva 

Zbrane je nagovorila Ana Marija Jenko, vstajnica, ki je bila na vseh vstajah. Povedala je, da se stranka ustanavlja, ker nobena od obstoječih strank nima posluha za zahteve vstajnikov, zato ustanavljajo stranko, ki bo alternativa zdajšnjim in bo vrnila državi vladavino ljudstva.

Upor zoper pogubno delovanje politike

Zgodovinar Jože Pirjevec je spomnil, da smo Slovenci šli skozi različne razvojne etape. »V vsem dogajanju doslej je prišlo do bogatenja peščice, do korupcije in celo do kriminala.« Velja prepričanje, da se je volitev nesmiselno udeleževati, saj je tako ali tako vseeno, nadaljuje Pirjevec.

»Tako kot naši predniki, ki so se uprli, smo tudi mi našli dovolj energije, da smo se uprli pogubnemu delovanju politike. Rezultat procesa, ki se je začel pred enim letom, je stranka, ki danes nastaja. Leta 2013 smo ljudje spoznali, da je treba ustanoviti novo politično kulturo. Oblikovali smo svojo lastno idejo, ki ji rečemo solidarnost.«

»Hočemo ...«

Cilje nove stranke je nato Pirjevec strnil v nekaj zahtevah: »Hočemo družbo, ki bo socialno pravična, znotraj demokratične ureditve svobodnega gospodarskega sistema. Hočemo, da se razvija kultura, jezik, gospodarstvo ... Hočemo družbo, ki se bo zavedala, da so mladi največje bogastvo in da so starejši spoštovani. Hočemo Slovenijo, ki se ne bo odpovedala suverenosti in jo bo znotraj EU uveljavljala.«

Kot nadaljuje Pirjevec, se zavedajo, da idej ne bodo mogli uresničiti, če ne bo podpore ljudstva. V svoje vrste vabijo vse, ki so se pripravljeni odpovedati govorici sovraštva, korupciji in podobnim stvarem. »Naj živi Slovenija, solidarna Slovenija,« je zaključil svoj govor.

V delovnem predsedstvu sedijo Lenart Zajc, Boris Vezjak, predsednica pa je Marjutka Hafner. Kot je povedala Hafnerjeva, od kandidatov na volitvah pričakujejo primerno moralno držo, morajo biti strokovni in etično nesporni.

Vesna Mikolič pravi, da so pri oblikovanju stranke vzeli za izhodišče etični kodeks. »Delujemo neposredno od volje ljudstva, odgovorni smo ljudstvu. Povezujemo se z drugimi strankami, vendar na podlagi našega programa. Člani ne morejo biti tisti, ki so dokazljivo ravnali politično neetično ali sporno.«

Ne bodo delovali v svojo korist

Poleg tega v času političnega delovanja ne bodo delovali v svojo korist. Če se bo kaj takšnega zgodilo, bo član izključen iz stranke. Da bi se izognili 'kolobarjenju' vedno istih kandidatov, bo omejena možnost kandidiranja na največ dva mandata.

Obvezno na volitve?

Dušan Keber, nekdaj eden vidnejših politikov, ki se ga spomnimo tudi kot nekdanjega ministra za zdravje, pa o programu stranke pravi, da je cilj onemogočanje avtoritativnega načina vladanja, ki se ciklično ponavlja zadnjih 20 let. Drugi cilj je graditev solidarnosti kot alternative. »Potrebujemo dogovor o tem, v kakšni državi želimo živeti. Naš predlog bo začrtal državo z visoko stopnjo solidarnosti in pravičnosti.«

So pa v novi stranki proti razprodaji podjetij. Menijo, da mora država ohraniti večinski delež v podjetjih in v bankah, pravi Keber. »Veliko ciljev govori o solidarnosti, naš cilj pa je odprava revščine in ne to, da država pomaga revnim, da preživijo mesec.«

V stranki ne bodo pristajali na to, da morajo delavci in upokojenci hoditi po humanitarno pomoč, ker nimajo možnosti dostojnega življenja. Zagovarjajo tudi minimalni dohodek, ki omogoča človeka vredno življenje. Predlagajo, da bi bila volilna udeležba obvezna. Prizadevali si bodo še, da bi sodišča odločala brez pritiska in da bi odvzeli premoženje vsem, ki so ga pridobili nezakonito. Naklonjeni niso niti uklanjanju Slovenije tujim velesilam. 

Romavh: Vedno se ustrašim, ko se oglasi Erjavec

Član upokojencev Peter Romavh je bil oster do Karla Erjavca: »Zdaj je čas, da povemo Erjavcu, da je konec. Treba se je posloviti od Erjavca. Vedno se ustrašim, ko se oglasi. Zdaj so nam vzeli še truge.«

Spomnil je na žrtve druge svetovne vojne na partizanski strani in dejal, da je treba to stvar zaključiti. Večina žrtev da je dobila drobiž, medtem ko je Lovro Šturm poskrbel za domobrance. Pravi, da je zdaj čas, da se poskrbi za partizane ...

Luj Šprohar pa je pojasnil, da se je včlanil v stranko, ker verjame nekaterim ljudem. »Nič ne pomaga, če odstranimo politike, tajkune in strice iz ozadja. Prišli bodo novi. Treba je spremeniti sistem. Vse je obrnjeno na glavo.« 

Lubej: Bil je čas rušenja, zdaj je čas združevanja

Sicer pa so na kongresu o celotni kandidatni listi glasovali hkrati in jo tudi potrdili. Marina Tavčar Krajnc je po glasovanju dejala, da je stranka nastala kot izraz nezadovoljstva. »V naslednjih mesecih moramo vsebino predstaviti javnosti in se povezovati z ljudmi. Nismo skupina idealistov, ki bi rada klatila zvezde z neba, ampak smo strokovno podkovani realisti. Kakor so se problemi kopičili več let, se bodo tudi reševali več let.«

Lubej pa je vsem tistim, ki morda v Sloveniji še dvomijo o moči navadnih ljudi, odgovoril, da si stranka Solidarnost prizadeva za pravično družbo in da je odgovor za tiste, ki dvomijo. »Za nami je leto, ko smo zahtevali prenovo Slovenije, je leto jeze, leto upanja in leto rušenja. Ostali smo sami s polno odgovornostjo na svojih plečih.«

»Bil je čas rušenja, zdaj je čas združevanja. To ne bo koalicija rdečih, črnih in, bog ne daj, rumenih. To bo koalicija solidarnosti. Borili se bomo za vlado, koalicijo, evropski parlament, mestne občine, občine, občinske svete. Moč je treba vrniti stroki. Ne bomo se borili zato, ker nam je za oblast, ampak zato, ker lahko le tako povrnemo moč ljudem.«

Lubej je poudaril, da smo ena država in kljub razlikam vsi skupaj ena nacija. Obljubil je, da stranka ne bo kot druge stranke, obstala pa da bo, ker bo imela odprto članstvo in odprte razprave.

Mandelc: Desne in leve elite so krive, da je na Slovenijo padla senca

Mandelc je poudaril, da je lanska zima prinesla novo pomlad. »Tiste oblasti, ki je lani napadla s solzivcem in varnostnimi ograjami in vodnimi topovi, ni več. Je nova, ki sicer ni avtoritativna, vendar ni prinesla nič novega. Desne in leve elite so krive, da je na Slovenijo padla senca. Tej eliti bo na prihodnjih volitvah ljudstvo spisalo sodbo, kjer bo konec klientelizma in konec poniževanja. Povezovanje je večji dosežek kot padec osovraženega avtokrata,« je prepričan Mandelc.

»Imamo uresničljiv in prepričljiv načrt. Rešili bomo banke in proračun,« meni Mandelc in dodaja, da Slovenija potrebuje novi družbeni sistem. »Čas je, da pokopljemo mrtve, da se jim poklonimo, ker so bili ljudje – in se obrnemo naprej. Tistim, ki to ljudstvo razdvajajo, moramo pokazati vrata.« 

Deli s prijatelji