ZNAMENITOST

FOTO: Človeška ribica postala čisto prava zvezdnica

Objavljeno 22. februar 2016 12.05 | Posodobljeno 22. februar 2016 12.05 | Piše: Primož Hieng

O jajčecih v Postojnski jami in morebitnem naraščaju je poročal tudi New York Times.

POSTOJNA – Postojnska jama je po zaslugi človeške ribice in njenega izleganja jajčec pristala v vseh svetovnih časopisih. Gre spet za enega od redkih dogodkov, kakršnih so v jami nadvse veseli. A morajo biti previdni, kajti človeška ribica ima številne muhe.

»V soboto, 30. januarja, je eden izmed vodnikov v Postojnski jami opazil, da je na steklo akvarija v Koncertni dvorani pritrjeno jajčece človeške ribice,« preberemo na spletni strani Postojnske jame. »Ob jajčecu je bila breja samica, ki ga je čuvala. O tem dogodku sta bila nemudoma obveščena oba biologa, zaposlena pri nas, ki sta opazila, da ima breja samička samo eno jajčece, ki pa ga intenzivno brani. Kmalu po tistem, ko sta prispela do akvarija, se je materi oziroma jajčecu približal eden izmed preostalih osebkov. Breja samička se je silovito odzvala in vsiljivca ugriznila v bok, s čimer ga je prepodila. Glede na videno je bilo očitno, da v obstoječem stanju breja človeška ribica ne bi imela miru oziroma bi bilo jajčece ogroženo. Zato sta se biologa odločila, da šest proteusov umakneta iz akvarija v Koncertni dvorani. Pri tem sta pazila, da sta čim manj vznemirjala brejo samičko.«

Glede na izkušnjo pred dvema letoma bi nevarnost za jajčece lahko pomenile tudi postranice, za katere je jajčece slasten zalogaj. »Vendar v obdobju enega meseca človeških ribic nismo hranili in je zato v akvariju prisotnih le nekaj postranic, ki se navadno skrivajo med prodom,« dodajajo v Postojnski jami. »Očitno so razmere v akvariju za ribice res zelo ugodne, saj se nam je čudež iz leta 2013 ponovil.«

Po slabem tednu je človeška ribica najprej izlegla še dve jajčeci. Tokrat brez stresa in drame, v mirnem zavetju pod skalo. Še bolj kot otroci, ki jih osupnejo zmajem podobna bitja, sta bila ob redkem pojavu vesela in presenečena biologa Sašo Weldt in Primož Gnezda, ki sta priznala, da sta od veselja poskakovala po jami.

V Postojnski jami še pravijo, da je novica o izjemnem dogodku in morebitnem podzemnem naraščaju zakrožila po svetu: »New York Times in New York Times Science sta objavila novico o pričakovanju, mamica človeška ribica pa je postala zvezdnica. Še pomembneje, dogodek je poskrbel za prepoznavnost naših redkih in skrivnostnih bitij tudi v svetu, saj so se v članku posvetili opisu ribice in njenih lastnosti.«

Biologoma je zdaj že jasno, da ribica skrbi za svoj naraščaj, a jo vseeno budno spremljata. Z gotovostjo zaradi vseh presenečenj ribice, ki ima očitno dober smisel za humor in dramaturgijo, ne moremo zatrditi ničesar. Biolog Sašo Weldt je za New York Times dejal: »Lahko le upamo, da se bomo čez nekaj mesecev v jami lahko pohvalili z mladimi zmaji.«

Weldt je zelo skrbno vodil dnevnik dogajanja v enem najlepših jamskih sistemov na svetu, torej v Postojnski jami. Takole je zapisal: »V soboto, 30. januarja, je jamski vodnik Juan Pablo Maschio opazil prvo jajčece in o tem obvestil vse pristojne. S Primožem ga ponoči pogledava, nalepljeno je na steno akvarija. Mesto odlaganja je tisto, na katerem se je ena od človeških ribic pogosto zadrževala vse poletje. Glede na literaturo ne najbolj primerno za odlaganje. V akvariju sta le dve idealni odlagalni mesti. Iz akvarija odstraniva vse človeške ribice, ki bi lahko motile potek odlaganja oziroma pojedle jajčeca.«

Sledimo dnevniku biologa: »V sredo. 3. februarja, v Koncertni dvorani opazimo novo jajčece. Nalepljeno je pod ploščati kamen v prednjem delu akvarija. Samica je v treh dneh premaknila svoj teritorij odlaganja na eno od obeh idealnih mest. V vmesnem času so morda izginili kemični signali, s katerimi ribice markirajo teritorij. Samica jajčece varuje.«

Presenečenj še ni konec: »V četrtek, 4. februarja, se pojavi tretje jajčece. Na hrbtni strani kamna, kjer je tudi drugo. V ponedeljek, 8. februarja, je prvo jajčece izginilo. Mogoče ga je pojedla, mogoče ga je prenesla. Na odlagalnem mestu jih je šest. Samica jih varuje. V torek, 9. februarja, se skupina jajčec poveča na deset. Sedem jih je pod kamnom, tri pa za kamnom. Samica jih ves čas varuje.«

V sredo, 10. februarja, je biolog Sašo Weldt ob 11.30 naštel trinajst jajčec. »Mogoče je, da se je število medtem še povečalo,« je zapisal v dnevnik. »Samička je bila s trebuhom obrnjena na spodnjo stran kamna, zato je ni želel motiti pri nečem, kar bi lahko bilo odlaganje. Zanimivost: ni plezala. Da bi dosegla spodnji del kamna, se je zdelo, da se je z repom vpela med tla in kamen.«

Človeška ribica jih je v noči na 11. februar znova razveselila, saj so našteli 24 jajčec, ki so razporejena na obeh straneh ploščatega kamna. V petek, 12. februarja, se je bodoča družina človeške ribice še povečala, saj je bilo v akvariju 30 jajčec. V ponedeljek, 15. februarja, je izlegla dve novi jajčeci.

»V torek, 16. februarja, sledi novo presenečenje,« so zapisali v dnevnik človeške ribice. »Najmanj 45! To je število jajčec, ki jih je v dveh tednih izlegla človeška ribica, in ki skalo, pod katero se skrivajo, skoraj popolnoma obarvajo v belo.« V sredo, 17. februarja, so namestili infrardečo kamero. Ponoči je ribica izlegla še eno jajčece. Zdaj jih je 48. V četrtek, 18. februarja, je biolog Sašo Weldt zapisal, da je ribica do tega dne izlegla 50 jajčec.« 

 

Deli s prijatelji