RAZSTAVA

Fosile nabirajo na dvorišču

Objavljeno 07. oktober 2014 20.32 | Posodobljeno 07. oktober 2014 20.32 | Piše: Primož Hieng

V mednarodnem letu kristalografije na Gori pri Komendi velika razstava mineralov in fosilov.

Edo Grmšek vodi geološki krožek Kamenkost. Foto: Primož Hieng

Na Koželjevi domačiji na Gori pri Komendi so v mednarodnem letu kristalografije pripravili razstavo mineralov in fosilov ter fotografij z naslovom Skrivnostni svet kristalov. Nastala je v sklopu Društva prijateljev mineralov in fosilov Slovenije v sodelovanju z geološkim krožkom Kamenkost z Osnovne šole Komenda Moste in Turističnim društvom Komenda.

Geologija za mlade

Omenjeno društvo vodi Rok Gašparič. »Naši člani so imeli nalogo, da skozi fotografski objektiv prikažejo skrivnostni svet kristalov, ki je hkrati izjemno čudovit,« je povedal Rok. »Kristali, ki so predstavljeni, niso samo slovenski, temveč so na fotografijah tudi tuji primerki. Veliko pomembneje je, da smo spoznali, da je potrebnega kar precej znanja, da lahko kakovostno posnamemo bližinski posnetek kristala. Še nekaj: ugotovili smo, da bomo morali več pozornosti nameniti tovrstnemu dokumentiranju. Vsaka zbirka mora biti primerno arhivirana, sicer izgublja vrednost. Kamen je lahko lep, če pa o njem ni podatkov o najdišču in drugem, če ni fotografije, potem tudi nima prave vrednosti.«

Kot je še povedal Gašparič, si ljudje radi ogledujejo fosile in minerale, saj jih zanima predvsem estetski vidik kamnov. Na razstavah, na primer na Minfosu v Tržiču, je vse več nakita s kamni, prav tako kamne uporabljajo v zdravilstvu.

Predsednik društva še dodaja, da društveno življenje po malem usiha. »Tudi mi opažamo upad članstva,« pravi Gašparič. »Imamo okrog 120 aktivnih članov, v najboljših časih pa smo jih imeli tudi 250. Žal je starostna struktura bolj na zgornji strani. Pravkar smo v sodelovanju z Geološkim zavodom Slovenije začeli akcijo, saj smo na šestih straneh zgibanke predstavili vsa slovenska društva in organizacije, ki se ukvarjajo s promocijo geološke vede. Ena izmed nalog, ki smo si jih zadali, je pomlajevanje, to je pridobivanje novih članov, saj poskušamo geologijo čim bolj približati mladim.«

Morski konjiček pri Tunjicah

To že dvajset let dobro uspeva Edu Grmšku s Križa pri Komendi, ki na Osnovni šoli Komenda Moste vodi geološki krožek Kamenkost. V tem obdobju mu je uspelo, da je znal za raziskovanje fosilov in mineralov navdušiti številne šolarje. »Zbiramo predvsem fosile Tunjiškega gričevja, saj je to tako rekoč naše dvorišče,« pravi Grmšek. »Območja, kjer s člani krožka raziskujemo, so blizu šole, tako da lahko do prvih nahajališč pridemo kar peš. Minerale iščemo drugje, saj jih na tem območju, torej pod Tunjicami, ne bomo našli.«

Prvi člani komendskega šolskega krožka Kamenkost so danes že odrasli. »Razstavo na Koželjevi domačiji si je prišla ogledat tudi nekdanja učenka, ki ima že dve hčerki,« je povedal Grmšek. »Zdaj je že ena od sestric navdušena nad kamni, in kot pravi, že komaj čaka, da se bo v šoli vključila v naš krožek. Kot kaže, je med mladimi presenetljivo veliko zanimanja za naš Kamenkost. Samo lani smo imeli rekordnih osemnajst članov, letos pa se je krožku pridružilo sedemnajst novih od prvega do tretjega razreda. Sicer pa se lahko vpišejo učenci od prvega do devetega razreda. Zanimivo je, da je že z najmlajšimi prijetno delati. Zelo so zvedavi, tako da komaj čakajo na začetek geološkega krožka.«

Edo Grmšek, ki je že polna tri desetletja navdušen zbiralec fosilov in mineralov, je še povedal, da se ob začetku raziskovanja najraje odpravijo na breg Tunjščice, kjer si med drugim lahko ogledajo 20 milijonov let staro morsko dno. Znano je, da je bilo nekoč na tem območju morje. V okolici bomo zlahka našli številne polžke in školjke ter fosile rib, zelo pomembna pa je bila najdba fosila morskega konjička, ki je nekaj posebnega tudi v svetovnem merilu.

Na razstavi smo videli tudi nekaj izjemnih primerkov mineralov iz velenjske Hiše mineralov, ki je pravi muzej, vodi pa ga Jože Rihtar. »Naš muzej predstavlja geološko zbirko mineralov sveta in z območja Slovenije,« je povedal Rihtar. »Danes je na ogled prek 4500 različnih mineralov, med edinstvene kose pa spada jantar, ki je bil najden v premogovniku Velenje leta 2008. Sicer pa so v Hiši mineralov v dveh sobah predstavljeni minerali iz Slovenije, v eni večji sobi pa so na ogled tisti iz tujine. Posebna vitrina je namenjena velikim kristalom. Večino mineralov sem nabral v Sloveniji, precej pa tudi v tujini. Posebnost mojega muzeja? Zbirka vsebuje pester izbor mineralov, ki žarijo pod ultravijolično svetlobo. Poleg tega Hiša mineralov predstavlja gemološko zbirko dragih in okrasnih kamnov, kot so opal, diamant in smaragd. Zbirka je obogatena še s približno 300 primerki različnih fosilov.«

Deli s prijatelji