ZA ENO LETO

Erjavec bi namesto nepremičninskega davka raje krizni davek

Objavljeno 18. oktober 2013 16.29 | Posodobljeno 18. oktober 2013 16.29 | Piše: STA, A. L.

Desus in pokrajinski Zdus želita, da bi z zakonom nekoliko počakali, zato da se pred njegovim sprejetjem opravijo informativni izračuni, kaj pravzaprav prinaša.

NOVO MESTO – Davek o nepremičninah bi morali obravnavati v rednem postopku in z ustrezno javno obravnavo, podprt pa bi moral biti z vsemi podatki in izračuni, je danes dejal predsednik Desusa Karl Erjavec. Desus z nasprotovanjem zakonu v njegovi sedanji obliki ne ruši koalicije, temveč se želi o njem in njegovi primernosti le pogovarjati, je opozoril.

Erjavec: Kaj pa krizni davek?

Erjavec je po današnji pokrajinski konferenci Desusa in Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) za Dolenjsko in Belo krajino na Gornji Težki Vodi pri Novem mestu dejal, da zakona, ki prinaša tudi nekajkrat večje obremenitve od sedanjih, preprosto ne morejo podpreti. Hkrati pa je dodal, da bo stranka predlog proračuna podprla. Opozoril je, da bi lahko vlada sredstva, ki bi si jih zagotovila z omenjenim zakonom, nadomestila iz drugih virov, na primer z enoletnim kriznim davkom.

Naj se ne hiti

Desus in pokrajinski Zdus za Dolenjsko, Belo krajino in Posavje sicer menita, da zakon o davku na nepremičnine ni dovolj dobro pripravljen in da bo udaril različne dele prebivalstva, ne samo upokojencev, temveč tiste z nižjimi dohodki, je nadaljeval. Stranka in pokrajinski Zdus želita, da bi z zakonom nekoliko počakali, zato da se pred njegovim sprejetjem opravijo informativni izračuni, kaj pravzaprav prinaša, vlada pa naj z njim v parlamentarnem postopku ne hiti, je poudaril Erjavec. Kot je povedal podpredsednik Zdusa Anton Donko, je danes izražena podpora Desusa zgolj mnenje pokrajinske zveze in ne predstavlja mnenja vse zveze oz. vseh njenih pokrajinskih enot.

Desus sicer meni, da tisti upokojenci, ki prejemajo nizke pokojnine, novega bremena tega davka ne bodo zmogli. Res je sicer, da je vlada za tiste z najnižjimi pokojninami naredila korak naprej, a teh je le nekaj tisoč, medtem ko je vseh upokojencev več kot pol milijona, je dejal in pristavil, da omenjeni zakon pomeni hudo nevarnost, da bodo starejši in druge ogrožene družbene skupine še bolj ogroženi in se bodo znašli v še večji revščini.

Želijo se le pogovarjati

Desus in pokrajinski Zdus sta danes sprejela enotno stališče, da bi morda vlada premislila in poskušala s kriznim zakonom urediti težave z uravnoteženostjo proračuna. Ta naj bi bil enkraten in bi veljal samo v prihodnjem letu, medtem ko bi zakon o nepremičninah veljal precej dlje. Desus in Zdus sicer tesno sodelujeta in upata, da bosta s skupnim nastopom zmogla prepričati vlado, da ne bo nadaljevala postopka sprejemanja zakona v zdajšnji obliki. Tak zakon namreč za starejše in vse z nizkimi dohodki pomeni pot v revščino, je vnovič opozoril Erjavec. Desus se bo sicer na seji izvršilnega odbora stranke v sredo opredelil tudi glede tega, kakšno bo stališče stranke glede omenjenega zakona. Erjavec osebno pa meni, da takšnega zakona ne bi smeli sprejeti, saj se na takšen način kriza ne sme reševati. Takšno reševanje namreč vodi v konflikt z ljudstvom, je ocenil.

Erjavec je predsednico vlade Alenko Bratušek pozval, naj se pogovorijo, kako bi razrešili ta zaplet, hkrati pa je opozoril, da z rezultati stresnih testov bank državo čaka nov in hud udarec. Erjavec je na koncu pojasnil, da z nasprotovanjem zakonu v trenutni obliki Desus ne ruši koalicije, temveč se želi le pogovarjati. Znova pa je tudi izrazil prepričanje, da Slovenija, če bo vse potrebno postorila sama, zunanje pomoči ne potrebuje.

Deli s prijatelji