VSTAJA UPOKOJENCEV

Erjavca označil za »lažnivega manipulanta«

Objavljeno 07. oktober 2013 17.35 | Posodobljeno 07. oktober 2013 17.35 | Piše: STA, A. L.

Slavko Kmetič Erjavcu očita, da sicer govori, da rešuje slovenske pokojnine in upokojence, to po po njegovem ne drži.

LJUBLJANA – V Zvezi sindikatov upokojencev Slovenije (ZSUS) so ogorčeni nad predlagano zamrznitvijo pokojnin ob proračunu za prihodnji dve leti. Če bo to sprejeto, v zvezi napovedujejo množične proteste, je na današnji novinarski konferenci opozoril predsednik ZSUS Slavko Kmetič. Po Kmetičevih besedah je javnost v zadnjem času priča lažem, zavajanju in manipulacijam glede položaja upokojencev in njihovih pokojnin. »Bili smo šokirani, ko smo izvedeli, da so se na vladi pogovarjali o znižanju pokojnin, kar so potem sicer zanikali,« pravi ogorčeno Kmetič in dodaja, da so bili v enem tednu priča petim različnim izjavam predstavnikov vlade, kot da bi šlo za pet različnih vlad.

Včasih je modro molčati

Svojo kritično ost je Kmetič naperil predvsem proti prvaku Desusa Karlu Erjavcu, ki ga je označil za »lažnivega manipulanta«, ko pridobiva glasove upokojencev, potem pa zanje nič ne naredi. Ob tem je spomnil na vlado Janeza Janše, ki je za to leto predvidela 50 milijonov evrov za usklajevanje pokojnin. Ko pa je Janševa vlada padla, je bil Erjavec »modro tiho«, je poudaril Kmetič in povedal še, da v tem letu razen v februarju »za par centov« ni bilo nobenih usklajevanj.

Erjavcu tudi očita, da sicer govori, da rešuje slovenske pokojnine in upokojence, to pa po njegovem mnenju ne drži. Prav tako ocenjuje kot laž navedbe, da hoče pokojnine zmanjšati EU. »Pokojnine so pogodbena oz. zajamčena ustavna kategorija, ne pa socialna,« je jasen Kmetič. To je ponazoril s primerom Grčije, ki kljub bankrotu ni zmanjšala niti zamrznila pokojnin, kot je to storila Slovenija v času vlade Boruta Pahorja.

Narobe svet

A Kmetiču se zdi še hujše, da predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak, ko nastopa v vlogi zaščitnika upokojencev, predlaga uvedbo kriznega davka v zameno, da se ne zmanjšajo pokojnine. »Pri tem se človek vprašuje, ali je ta Slovenija dejansko narobe svet.«

Da so slovenski upokojenci razdrobljeni in nimajo podpore, pa je opozoril Lojze Letnar iz Zveze sindikatov prometa in zvez. Kot je dejal, je njihov sindikat nastal prav zaradi »slabega branjenja upokojencev s strani Desusa, raznih upokojenskih sindikatov v okviru zvez in upokojenskih društev«.

Predlog predsednikoma

Slovenija je po mnenju sogovornikov na razpotju in pred hudimi časi. Javne finance so v bankrotu, in če ne bomo imeli ustrezne državne politike, bodo po Kmetičevih besedah ogrožene pokojnine, pa tudi plače državnih uslužbencev. Zato zveza predlaga predsedniku države Borutu Pahorju in vladi Alenke Bratušek, da skličeta nacionalni organ, kjer naj bi odpirali prava vprašanja, iskali prave odgovore in rešitve. V ZSUS si namreč želijo takšno vlado, ki bo delala »v korist upokojencev in ne za davčne oaze«.

Deli s prijatelji