NOVA VLADA

Enakonočje, dober start nove vlade?

Objavljeno 21. marec 2013 08.30 | Posodobljeno 21. marec 2013 08.30 | Piše: Jadran Vatovec

V državnem zboru so pričakovano izvolili novo ministrsko ekipo.

Nova premierka Alenka Bratušek ne bo gasilka. Foto: Leon Vidic/Delo

LJUBLJANA  – Medtem ko so podporniki poslavljajočega se predsednika vlade Janeza Janše pred parlamentom razvili transparent z napisom Ta vlada je plagiat, so v parlamentarni dvorani predstavniki parlamentarnih delovnih teles hiteli poročati, da so prav vsi kandidati Alenke Bratušek za ministre (že) na predstavitvah dobili podporo. Vnaprej je bilo, skratka, jasno, da bo nova vladna koalicija zanje tudi v parlamentarni dvorani zagotovila zadostno število glasov.

Prihaja zdaj čas zaupanja in rasti?

Poglejmo nekatere zanimivejše poudarke, ki jih je prva premierka v zgodovini slovenske države izrekla v nagovoru poslankam in poslancem pred včerajšnjim parlamentarnim glasovanjem o njenih kandidatih za ministre. Rekla je: »Stabilnost, zaupanje, rast in pozitivni učinki. To je najkrajši mogoči povzetek razlogov za naše sodelovanje v novi protikrizni koaliciji.« In nadaljevala: »Strokovnost je pomembna kvaliteta vsakega ministrskega kandidata, a ni dovolj. Potreben je tudi pogum.«

»V dveh letih ni mogoče narediti vsega,« je opozorila. V dveh letih, mar ni že pred dnevi obljubila, da bo po enem letu prišla po zaupnico v državni zbor? V nadaljevanju je odgovorila tudi na to vprašanje: »Zavezujem se, da bom v roku enega leta vložila v državni zbor zaupnico in tako preverila podporo naši vladi.«

Kaj pa akutni problem slovenskih bank in lukenj brez dna, ki kot rezultata njihovega neuspešnega poslovanja že ogrožajo slovensko gospodarstvo oziroma slovensko državo? »Se nekoliko razlikujemo od kolegov v dosedanji vladi, ki so mislili, da bodo vse rešili zgolj s sanacijo bank,« je dejala.

»Ljudje dobro vedo, kje je treba začeti: z ustvarjanjem nove vrednosti in s pravičnejšo razporeditvijo ustvarjenega. Kar bomo storili jutri, se bo poznalo šele čez leto ali dve, ravno zato je naša naloga tako zahtevna in odgovorna. Nočemo biti gasilci. Hočemo biti tisti, ki gradimo, saj nam samo iskanje novih rešitev lahko pomaga najti pot iz starih težav. Graditi želimo pozitivno alternativo krizi,« je hkrati poudarila nova premierka, ki pravi, da rešitve za izhod iz krize vidi predvsem doma.

Kaj pa bo od zdaj počel dozdajšnji predsednik vlade?

Če je mogoče verjeti napovedim, objavljenim le v nekaterih medijih, se prvak SDS Janez Janša, čeprav bo namesto njega v premierski fotelj zdaj sedla nova predsednica vlade, ne bo oziroma niti ne želi vrniti med poslance. Janša naj bi se poslej (do prihodnjih volitev) političnim izzivom posvečal zgolj kot poklicni predsednik največje opozicijske stranke, ki se je, tako kaže, že začela pripravljati na predčasne parlamentarne volitve. Minister Janševe vlade, ki se prav tako zagotovo ne bo vrnil v hram demokracije, je Radovan Žerjav: nekdanji gospodarski minister, ki se je, kot je znano, že pred zadnjim kongresom SLS odrekel vztrajanju na funkciji predsednika stranke, zapušča tudi politično prizorišče. Svojo kariero namerava nadaljevati v gospodarstvu.

Kaj pomeni vertex, nam grozi bankrot?

Slovenska astrologinja Ema Kurent je na facebooku komentirala karto ingreso (začetek pomladi). Kaj naj bi (z astrološkega vidika) pomenilo dejstvo, da je na dan, ko so v državnem zboru potrjevali novo ministrsko ekipo premierke Alenke Bratušek, bilo spomladansko enakonočje, pa se je odločila, da še ne bo razkrila. Ker jo je nekdo vprašal, kaj pravi o vertexu (zloveščem vrtincu, astronomski točki na nebu, v kateri prvi poldnevnik preseka ravnino, po kateri Zemlja kroži okrog Sonca) in ali bi to morda lahko pomenilo, da Sloveniji zdaj grozi finančni bankrot, mu je odpisala: »Ta opozicija tu ne igra nobene vloge.«

Dvomi SDS o »dream teamu«

Vodja službe SDS za stike z javnostjo Jernej Pavlin je rojstvo (izvolitev) vladne ekipe Alenke Bratušek pospremil s pomenljivim ščebetanjem na twitterju: »Dream team: minister za sanacijo bank prihaja iz banke, ki je kriva za bančno luknjo, minister za prostor ima črno gradnjo, obrambni minister je proti Slovenski vojski, gospodarski v sodnih postopkih zaradi svojih 'gospodarskih' aktivnosti, predsednico vlade sumijo plagiatorstva, notranji minister pa je nezakonito prejemal funkcionarsko nadomestilo.«

Kdo naj bi imel črno gradnjo?

Res je, v Žurnalu so poročali, da je novi minister za infrastrukturo Igor Maher (Virantova Državljanska lista) lastnik parcele nad sečoveljskimi solinami, ki jo je kupil pred 11 leti in na kateri zdaj stoji črna gradnja. Neki neimenovani domačin naj bi za časnik potrdil, da je bila parcela, ko jo je Maher kupil, še nepozidana oziroma da je najprej na njej stala le prikolica. Maher je resda obtožbo že poskušal zavrniti kot neutemeljeno.

Deli s prijatelji