BIO DAN

Ekološke kmetije na štantih

Objavljeno 11. oktober 2012 16.35 | Posodobljeno 11. oktober 2012 16.35 | Piše: Primož Hieng

Združenje ekoloških kmetov je pripravilo tretji domžalski Bio dan.

Dario Cortese ve vse o divji hrani, Primož Krišelj pa ima v Hotemažah ekološko kmetijo (foto: Primož Hieng).

DOMŽALE – Občina Domžale in Zveza združenj ekoloških kmetov sta pripravili tretji Bio dan: ekološki kmetovalci iz vse države so na stojnicah ponudili sir, oljčno in bučno olje, medene, krušne in mlevske izdelke, pecivo, vino iz ekološke pridelave, sokove in likerje, na voljo pa so bile ekološko vzgojene sadike in semena, salame in mesnine ter seveda zelenjava iz nadzorovane ekološke pridelave.

Sadje in žito 
z Dolenjskega

To je bila tudi priložnost za nove informacije o pridelovalcih, pogovarjali smo se lahko z ekološkimi kmeti o njihovih izkušnjah in ob tem poskusili, kaj vse ponujajo. Vse več pridelovalcev in predelovalcev se zaveda pomena zdrave hrane, to velja tudi za Repovževe iz Šentjanža na Dolenjskem. Pohvalijo se z več kot stoletno gostinsko tradicijo, med drugim pa prisegajo na ekološko pridelavo hrane. »Zdrav način prehranjevanja ni le modna muha, saj postaja način življenja,« meni gospodar Jože Repovž. »Na naši kmetiji pridelujemo sadje, žita, zelenjavo in zelišča, ki jih ponujamo pod blagovno znamko Biodar. Naše biološko kmetovanje sega v leto 1999, ko smo začeli pridelovati jabolka topaz. Poleg tega na naših poljih pridelujemo prastaro vrsto pšenice – piro in ajdo.«

Želodova kava

Tudi ljubitelji kave so prišli na svoj račun, vendar ne tiste prave, turške, temveč je David Lovrec iz Velenja predstavil želodovo kavo, ki jo je poimenoval knajp natur. »Želod je s škrobom bogata hrana, saj ga vsebuje tretjino,« pravi Lovrec. »Druge sestavine so sladkorji, ki jih je za desetino vseh snovi, približno enaka je količina čreslovin, zaradi katerih je želod za prehrano brez posebne priprave neuporaben. Želodovo kavo so nekdaj uporabljali v ljudskem zdravilstvu predvsem za krepitev telesa, proti rahitisu. Zavretek učinkuje razkuževalno, krči tkivo, ustavlja notranje krvavitve in zapira. Lahko ga uporabljamo tudi zunanje, pri glivičnih kožnih boleznih, vnetjih kože in za grgranje pri vnetjih ustne votline in žrela. Znižuje krvni sladkor, deluje preventivno proti boreliji in uravnava delovanje ščitnice. Želodova kava je obogatena še s praženim ječmenom, ki zmanjšuje količino holesterola v krvi, bogat pa je z vitaminoma B in E.«

Na mladih svet stoji, in če je na njih tudi naša prihodnost, potem se nam za ekološko ozaveščenost naših šolarjev ni treba bati. Med domžalskimi je veliko takih, ki za svoje okolje lepo skrbijo, ne le na papirju. Šolarji z Rodice pri Domžalah so na svoji stojnici pokazali, kaj vse delajo, ko ni treba več slediti pouku. »Tokrat predstavljamo nekatere povsem naravne izdelke, na primer tinkturo iz ameriškega slamnika, ki je zelo zdravilen, in če jo bomo uporabljali, se jeseni ali pozimi ne bomo prehladili,« so povedale učenke, ki so pripravile tudi okusna pečena in nadevana jabolka.

Divja hrana

Manjkal ni niti Dario Cortese, ki se zagotovo zelo dobro spozna na bio hrano, še posebno tisto, o kateri piše v seriji knjig, ki jih je doslej izdal. »Divja hrana je zagotovo najbolj bio neoporečna, saj jo po navadi najdemo daleč stran od kakršnih koli onesnaževalcev in zraste sama v naravi,« poudarja Cortese, ki je skupinico najbolj radovednih popeljal v okolico domžalskega Češminovega parka. Z njegovo strokovno pomočjo in neizmernim znanjem o uporabi divje hrane so nabrali nekaj naravnih in užitnih rastlin. »Sodobno ekološko kmetovanje prideluje hrano na izkušnjah predhodnih generacij, vendar pri tem ne izključuje ekoloških tehnologij,« pravijo avtorji projekta Bio užitek. »Ekološko kmetijstvo je vsekakor na dobri poti, saj metode, ki jih uporablja, koristijo okolju in naravi.«

Deli s prijatelji