ODLOČANJE

Državni holding ostaja vroča tema

Objavljeno 10. julij 2012 14.02 | Posodobljeno 10. julij 2012 14.02 | Piše: P. J.

Mnenja o ustanovitvi holdinga so deljena, guverner Banke Slovenije je skeptičen.

Slovenskim bankam se ne piše nič dobrega

LJUBLJANA – Ustanovitev državnega holdinga, katerega uvedbo je prejšnji teden napovedala vlada, bo vroča tema tudi ta teden. V sredo bo o njegovi ustanovitvi razpravljala koalicija, vlada pa naj bi predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu po napovedih ministra za finance Janeza Šušteršiča sprejela v četrtek.

Slabih terjatev naj bi bilo manj

Vlada je v četrtek napovedala, da načrtuje ukinitev Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) ter ustanovitev holdinga, na katerega bi prenesla slabe terjatve bank ter upravljanje državnega premoženja AUKN, Slovenske odškodninske družbe (Sod) in Kapitalske družbe (Kad).

Ta ideja se guvernerju Banke Slovenije Marku Kranjcu ne zdi smiselna, saj bi morali ti dve vprašanji reševati ločeno. »Kot mi razumemo vladni osnutek, naj bi bil ta holding bančna organizacija. Mi menimo, da bi morala biti to organizacija za upravljanje in tukaj se bomo z vlado še pogovarjali,« je povedal v pogovoru za Radio Slovenija in TV Slovenija. Če bi se slabe terjatve treh največjih bank v Sloveniji, ki so v neposredni ali posredni lasti države, NLB, NKBM in Abanke Vipa, preneslo na novi holding, bi se jih sicer razbremenilo, kar pa ne pomeni, da se bo obseg kreditiranja podjetij samodejno povečal. »Povečanje kreditiranja ni samo stvar bank. To je tudi stvar realnega gospodarstva, ki ponuja dobre projekte za financiranje,« je dejal Kranjec.

Guverner je poudaril, da so zdaj vse banke solventne. Res pa je, da se kakovost njihovega portfelja slabša, kar Banko Slovenije skrbi. Po njegovih zagotovilih je še prezgodaj govoriti o tem, ali bo morala Slovenija evropske mehanizme prositi za pomoč. »Je pa to možnost, če ekonomske politike ne bodo dovolj stabilizacijske,« je napovedal. Slabih terjatev naj bi bilo po njegovih ocenah manj, kot špekulirajo mediji, med katerimi nekateri omenjajo že številko štiri milijarde evrov. »Ne bom povedal, koliko jih je, manj pa jih je, kot ste omenili,« je še povedal guverner slovenske centralne banke.

Dva zakona z enako vsebino

Bliže temu razmišljanju, o holdingu brez slabih terjatev bank, so v Pozitivni Sloveniji, kjer so pripravili svoj predlog zakona o upravljanju kapitalskih naložb države in ga konec minulega tedna vložili v zakonodajni postopek. Predlagajo, da bi država svoje kapitalske naložbe prenesla v upravljanje državni družbi za upravljanje, ki bo nadomestila AUKN, ta pa bi upravljala tudi naložbe in skrbela za obveznosti Soda, Kada in DSU.

V Pozitivni Sloveniji so predlog zakona v parlament vložili za obravnavo po rednem postopku, s čimer želijo omogočiti široko splošno razpravo. Državni zbor bi ga moral obravnavati pred vladnim zakonom, saj državni zbor v primeru vložitve dveh zakonov z enako problematiko običajno prej obravnava zakon, ki je bil v zakonodajni postopek vložen prvi.

Vendar je predsednik državnega zbora Gregor Virant pretekli petek povedal, da se bosta lahko oba zakona obravnavala hkrati, če bo vlada svoj predlog vložila po nujnem postopku. Poslovnik namreč predvideva, da se lahko dva zakona, ki zadevata enako vsebino, obravnavata v sklopu iste točke dnevnega reda tudi, če gre pri enem zakonu za redni postopek, pri drugem pa za nujni. Gre za prilagoditev rednega postopka nujnemu, je pojasnil.

Deli s prijatelji