OKARANI

»Dogajajo se velike kraje, ampak sodstvo sploh ni reagiralo«

Objavljeno 27. maj 2013 21.10 | Posodobljeno 27. maj 2013 21.10 | Piše: STA, T. L.

Če se Fišerju in Masleši zdi, da so razmere v sodstvo normalne, medtem ko se slovenski javnosti zdi, da to ni normalno, naj javita, da imata drugačno diagnozo, pravi Igor Lukšič.

Igor Lukšič.

LJUBLJANA – Prvak SD Igor Lukšič se je dotaknil tudi razmer v sodstvu. Po njegovem mnenju je prav, da zadnji dogodki mobilizirajo javno mnenje, izvedejo pritisk na vlado in na sodstvo, ki je »zaspalo«. Po Lukšičevih besedah se nihče ne zavzema za neposredni politični pritisk na sodstvo, da pa je nekakšen pritisk v tej smeri nujen, »saj je sodstvo v Sloveniji zaspalo in se ni prilagodilo razmeram«. V slovenskem gospodarstvu se dogajajo velike kraje, sodstvo pa se na to sploh ni odzvalo, je bil kritičen prvak SD.

Po njegovem mnenju je prav, da so vsi odgovorni, ki so najbolj poklicani, da se odzovejo, pod pritiskom. »Če ne bodo razumeli naloge, ki je pred njimi, naj to tudi jasno povedo in ukrepajo,« je bil oster Lukšič. Politika ima po njegovem mnenju pravico in dolžnost, da zahteva premike v sodnem sistemu, namesto da se ukvarja s posamičnimi primeri.

Masleša in Fišer naj »javita svojo diagnozo«

Ob vprašanju, ali bi morala predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša in generalni državni tožilec Zvonko Fišer zaradi primera Hilde Tovšak odstopiti, je Lukšič zadržan, saj da se o tem vsak sam odloča. »Če pa mislita, da ne bosta mogla zbuditi te Trnuljčice (vsega sodnega sistema), in če se jima zdi, da je to normalno stanje, medtem ko se slovenski javnosti zdi, da to ni normalno, naj javita, da imata drugačno diagnozo,« je dejal Lukšič. Potem se bodo po njegovih besedah tudi v parlamentu pogovarjali o tem, kako ravnati.

Ali je bilo imenovanje Masleše in Fišerja napaka, se bo po Lukšičevih besedah še izkazalo.

Stranka je dobila lekcijo

Lukšič je na ponedeljkovi novinarski konferenci komentiral tudi javnomnenjske ankete, po katerih je SD s prvega mesta zdrsnila na drugo, za SDS. Kot je poudaril, je v kateri koli koaliciji težko imeti dolgoročen program, saj »nihajoče politično telo sili stranke, da iščejo kratkoročne efekte«. Veliko nihanje slovenskega političnega telesa je skrb vzbujajoče, ker se težko vzpostavijo stabilne politične razmere, je še dejal.

Upadajočo podporo javnosti bodo tako v SD »vzeli kot lekcijo« v smislu, da je delo na dolgi rok zanje ključno. Predsednik SD je poudaril, da morajo stranko okrepiti, pri čemer je spomnil tudi na julijski programski kongres SD.

Fiskalno pravilo: premislila si je le PS

Lukšič se je dotaknil tudi zapisa fiskalnega pravila v ustavo, ki ga poslanci SD niso podprli. Spomnil je, da je svoje stališče do tega vprašanja od vstopa v koalicijo spremenila le stranka PS, ki da je še do začetka prejšnjega tedna bila mnenja, da vpisa fiskalnega pravila v ustavo ne bo podprla.

Po Lukšičevem mnenju vpis fiskalnega pravila v ustavo Sloveniji »ni v čast, temveč je to rep«, ki se vleče iz časov, ko so bili v Evropskem svetu »v veliki večini predsedniki vlad neoliberalci in konservativci«.

Komentiral je tudi predlog za izplačilo odškodnin izbrisanim. Jasno je, pravi Lukšič, da je to obveza države, a »mora biti odmerjena v skladu s kriterijem pravičnosti«.
 

Deli s prijatelji