NAPAKA

Dobila sta izračun za 754 evrov namesto za 80

Objavljeno 15. marec 2012 11.40 | Posodobljeno 15. marec 2012 11.42 | Piše: Vladimir Jerman

Ob izračunu nadomestila za stavbno zemljišče je Kovačičeva iz Kamnika skoraj kap.

Drago in Rozalija Kovačič (foto: Dejan Javornik).

KAMNIK – Zakonca Drago in Rozalija Kovačič s Kersnikove 8 v Kamniku sta proti koncu februarja z domače občine prejela dopis, ob katerem ju je skoraj kap: »Kot solastnika bi za nadomestilo uporabe stavbnega zemljišča morala plačati 754,50 evra. Skoraj 10-krat več kot lani, ko sva jih plačala 80 – pa ni hiša v zadnjem letu zrasla niti za centimeter! Ko sem se pozanimal naokrog, sem izvedel, da niti drugi Kamničani niso prejeli kaj dosti milejše obremenitve.«

Med gradivom sta Kovačičeva dobila tudi fotografijo svoje hiše: »Očitno je hodil fotograf po ulici in posnel vsako. Da je posnetek narejen z ulice, je jasno po zornem kotu.«

Fantomske 
mere in pisarne

Čeprav sta medtem na občino nesla dokumentacijo s pravilnimi podatki, ju dopis s podpisom župana Marjana Šarca še zdaj razburja: »Ko pa sva prvič prebrala, en čas sploh vstati nisva mogla. Tako nama je sapo vzelo!«

Kako tudi ne: »Saj sploh plačati ne bi mogla. Oba skupaj prejmeva nekaj čez 900 evrov pokojnine. Če bi oni na podlagi zapisanih napačnih podatkov davčili in če se midva ne bi javila gor, bi bila pečena!«

Od kod tako zelo napačni podatki, da so jima kvadraturo hiše skoraj potrojili, Kovačičeva niti najmanj ne moreta vedeti: »Stavbni del so nama prikazali, kot da je sestavljen iz večjega stanovanjskega v izmeri 233,40 kvadratnega metra, manjšega stanovanjskega 53,40 metra in pisarniškega 176,50 metra. Dejansko pa je vseh najinih stanovanjskih in pomožnih prostorov 140 kvadratnih metrov. Pisarniških prostorov, razen majhnega utesnjenega kabineta, sploh nimava. Samo za fantomske pisarne bi jim morala plačati 486,40 evra. Kako so to sčarali skupaj, bogve. Si je kdo zmišljeval ali kaj?«

Od šoka sta se morala najprej pobrati, nato sta zbrala dokumente in se odpravila v občinsko sejno dvorano v drugem nadstropju, kjer poteka javna razgrnitev. Na občini smo neuradno izvedeli, da naj bi prišlo napačne podatke popravit že okoli 2000 lastnikov.

Krivce ščiti anonimnost

Kovačičeva sta takole opravila: »Tam je bilo okroglo omizje, za njim pa kakih 20 punc za računalniki. Tako da je vsaka zase odpirala geodetsko sliko vsakemu občanu, ki je prišel. Ob vstopu v dvorano se nama je skoraj zameglilo, saj je v vrsti pred nama stalo okoli 20 občanov. Ker pa je bilo veliko deklet, je šlo kar hitro. Ko sva stopila k najini, sva kar vprašala, kako si dovolijo slikati našo hišo. Nič ni odgovorila, ostala sva brez tega pojasnila.«

Prešli so na vsebino: »Opozorila sva, da se njihove kvadrature prav nič ne ujemajo z dejanskim stanjem najine hiše. To sva ji tudi dokumentirala.«

Uslužbenka ju je napotila h geodetu: »O popolnoma napačnih podatkih je rekel le, da so takšne pač dobili. Nič, kje. Črtal je pisarne in vnesel pravilne podatke. Od geodeta sva šla še enkrat k tisti punci, kjer sva podpisala vnos podatkov z dodanimi pripombami. Na občini sva porabila dve uri, plačal jih seveda nihče ne bo.«

Drago pribije: »Saj čez uslužbence nimam kaj reči, so bili prijazni. Kdo je začel prvi srat', pa ne vem.«

Gloda ju, kdo si lahko privošči povsem neodgovorno vpisovanje poljubnih podatkov v lastnikovo škodo. »Če lastnik ne opazi ali za napake sploh ne ve, presneto drago plačuje!«

Ne gre jima v račun niti Gursovo nepremičninsko popisovanje pred leti: »Popisovalec je v detajle izmeril vsak prostor, vsako luknjo posebej. Ko pa je Gurs poslal izpisek, tam ni 'štimalo'. Na vse njihove napačne sva poslala dejanske podatke. Ampak Gurs očitno naše dopise meče v koš!«

Kovačičeva kljub tej izkušnji s slavno republiško geodetsko upravo občini in geodetu zaupata in verjameta, da je zanju ta zadeva zdaj urejena.

Z javno izpovedjo svoje izkušnje želita opozoriti druge lastnike, naj resnično natančno preverjajo podatke za svoje nepremičnine.

Župan za čiste račune

Ker nam je župan Marjan Šarec dejal, da je podatke poslal občanom prav zato, da jim ne bi zaračunavali po napačnih, ampak po resničnih kvadraturah, naj opozorilo velja tudi za lastnike v drugih občinah. Še posebno tistih, ki nadomestila za stavbna zemljišča odmerjajo – verjetno marsikomu – po napačnih kvadratnih metrih. V nasprotju s Šarcem, ki je sicer povzročil nekaj razburjenja, a ima vsaj mirno vest, da je ljudem omogočil čiste račune.

Preverite točnost podatkov

Evidence nepremičnin, za katere občine pobirajo nadomestilo za stavbno zemljišče, naj bi posodabljali vsako leto, še preden občani prejmejo položnico. V praksi pa ni tako, občina Kamnik, denimo, jih ni že 10 let. Februarja pa so na podlagi javnih evidenc, med njimi tudi iz pred leti opravljenega popisa Geodetske uprave RS, občane obvestili z vpisanimi podatki o vseh nepremičninah v njihovi lasti, je povedala mag. Tadeja Križnar Jamnikar, vodja oddelka za urejanje prostora. Če so bili podatki že doslej točni, večjega dviga nadomestil ne bi smelo biti, saj je letošnja vrednost točke zvišana le za stopnjo inflacije od leta 2008. Odločbe o plačilu nadomestila pa bo tako kot doslej izdajal Durs: »Občina Kamnik na obveznost poplačila odmerjenega zneska nadomestila nima vpliva, ker zanj velja davčna zakonodaja, ki pa odloga plačila nadomestila v primeru oddane pritožbe na odločbo ne predvideva. Zato občina Kamnik še posebno naproša občane, da se udeležijo javne razgrnitve in zahtevajo vpis točnih podatkov v občinsko evidenco nadomestila. Po odmeri bodo morali znesek poravnati, tudi če bo ta bistveno presegal njihove prave obveznosti.«

Deli s prijatelji