DO 35 STOPINJ

Dež pozabite, prihaja osem dni sonca

Objavljeno 02. avgust 2012 17.46 | Posodobljeno 02. avgust 2012 13.35 | Piše: A. L.

Požarna ogroženost je zelo velika. Najbolj ogroženi regiji sta osrednjeslovenska in primorska.

LJUBLJANA – »Ne bo ekstremov, bo pa večinoma sončno in vroče. Pričakujete lahko kakšno nevihto, sicer pa bo v naslednjih sedmih dneh ali celo več kar stabilno vreme, sončno in vroče. Ne bo ravno peklensko vroče. Temperature se bodo dvignile do 30 oziroma 35 stopinj,« je povedal dežurni prognostik Jure Cedilnik. Ob tem je dodal, da bodo najvišje temperature na Primorskem: »Tam bodo se bodo povzpele do kakšnih 35, v večjem delu Slovenije pa ne.«

Nevihte bodo, a se ne bo ohladilo

»Vikend bo lep, ne bo pa nenehno sijalo sonce. V noči na petek prihaja hladna fronta. Popoldne in zvečer pričakujemo nevihte v severni in severovzhodni Sloveniji. V soboto in nedeljo se obeta kakšna vročinska v osrednji in jugovzhodni Sloveniji, vendar ne bodo vplivale bistveno na to, da bi se ohladilo,« pravi Cedilnik. O nevarnosti toče pa je povedal, da je pri nevihtah vedno mogoča, a na širšem območju ni pričakovana. »Razmere so take, da ne dovoljujejo tovrstnega razvoja. Lokalno je sicer mogoča, vendar ne v večjih razsežnosti.«

Za vikend bo od 28 do 33 stopinj Celzija. Najvišje pa bodo namerili na Goriškem in Vipavskem.

Požarna ogroženost velika

Če čakate na dež, se boste načakali. Z današnjih kart namreč vremenoslovci resnejših padavin ali ohladitev za naslednjih osem dni ne vidijo, je povedal Jure Cedilnik. Požarna ogroženost je precejšnja. Iz podatkov, objavljenih na spletni strani Agencije RS za okolje, je razvidno, da je zelo velika nevarnost požarov na Brkinih, Gorenjskem, v Ljubljani z okolico, na Obali in v Postojni. In kaj pomeni, da je zelo velika nevarnost požara? »Vzrok za nastanek požara je lahko že iskra, požar se pojavi takoj, širjenje je zelo hitro. To je vroč požar, ki se prenese v krošnje dreves tudi na širšem območju. V požaru zgori zelo veliko organskega goriva, ogenj zajame tudi srednje in debelo gorivo. Požar se razširi tudi na normalno vlažna področja. Nadzor požara je izjemno težak, pri gašenju je treba vložiti izredno veliko napora in vsa razpoložljiva sredstva,« pojasnjujejo na spletni strani.

Deli s prijatelji