KULTURA

Deseti festival gorniškega filma

Objavljeno 11. februar 2016 22.58 | Posodobljeno 11. februar 2016 22.59 | Piše: Andrej Predin

Jubilejni festival bo gostoval v kar petih krajih po Sloveniji.

V Ljubljani, Celju, Domžalah, na Ptuju in v Krškem bo med 15. in 19. februarjem potekal že 10. festival gorniškega filma. Ob okrogli obletnici bo gostil srečanje Mednarodne zveze gorniškega filma (IAMF), katere član je od 2010. V minulih devetih letih si ga je po podatkih organizatorja ogledalo okrog 35.000 obiskovalcev, skupno pa so predvajali več kot 400 filmov. Letos bodo ljubitelji filmske produkcije lahko spremljali 46 projekcij iz štirih kategorij: alpinizem, plezanje, gorska narava in kultura ter gore, šport in avantura. »Festival se vsako leto trudi prikazati čim več kakovostnih filmov,« je dejal njegov ustanovitelj in vodja Silvo Karo. »Dogodek imamo v času, ko se že odvije večina tovrstnih festivalov gorniških filmov – največ jih je novembra in decembra –, tako da imamo dober pregled nad novo produkcijo in tudi nad tem, kaj je bilo nagrajeno drugje. V letošnjem filmskem naboru bo zato 46 filmov z vsega sveta, med njimi veliko nagrajencev tujih festivalov in tudi nekaj takih, ki jih bomo prikazali premierno. Seveda slovensko občinstvo vsako leto razveselimo s številnimi uglednimi gosti iz sveta alpinizma in plezanja, tako bo tudi letos. Obiskovalci posebnih razlik ne bodo občutili, Društvo za gorsko kulturo kot organizator pa ob letošnjem festivalu organizira srečanje Mednarodne zveze gorniškega filma, kar je poseben logistični zalogaj. Seveda je treba omeniti še razširitev festivala, ki bo zaživel kar na petih prizoriščih: v Cankarjevem domu v Ljubljani, Mestnem kinu Metropol v Celju, Mestnem kinu Ptuj, Mestnem kinu Domžale in letos prvič v Kulturnem domu Krško.« Dodati velja, da domžalski kino že tradicionalno gosti projekcije zmagovalnih filmov, ki bodo letos 20. in 21. februarja. »Ob jubileju bomo gostili srečanje Mednarodne zveze gorniškega filma, ki šteje 22 članov, 21 festivalov in muzej, ki predstavljajo 17 držav iz Evrope, Azije ter Severne in Južne Amerike. Združenje vsako leto podeli nagrado za življenjsko delo priznanim filmskim ustvarjalcem gorniških filmov. Tako bo v Ljubljani pravi festivalski vrvež, saj se bodo srečanja udeležili predstavniki festivalov iz Banffa, Trenta, Torella, Bilbaa, Autransa, Ushuaie, Zakopan, Tengernseeja in številni častni člani zveze, med njimi Antonio Carrel iz znamenite italijanske vodniške rodbine Carrel, ki ima v lasti drugi pristop na Matterhorn. Želim si, da bi v prihodnje festivalske vsebine še razširili, tudi v festival gorniške knjige.«

V letošnjem programu bi še posebno veljalo izpostaviti predavatelje, ki bodo v Cankarjevem domu delili alpinistične izkušnje in plezalna doživetja. »Veselimo se britanske mojstrice tradicionalnega plezanja Hazel Findlay, prve ženske, ki je preplezala smer z oceno E9 (ekstremno zahtevno plezanje) in se proslavila kot mojstrica krušljivih morskih pečin. Predstavil se bo tudi slovenski športnoplezalni as Domen Škofic, za katerim je najuspešnejša sezona, tudi z zmago na tekmi svetovnega pokala in številnimi vrhunskimi vzponi v naravnih plezališčih. Alpinistične barve bosta zastopali legendi, Američan Jack Tackle, ki je preplezal mnogo prvenstvenih smeri na Aljaski, v Kanadi in drugih gorstvih po vsem svetu in bo predaval o pomenu samozadostnosti in predanosti cilju, ter avstrijski alpinist Kurt Diemberger, edini še živeči prvopristopnik na dva osemtisočaka, Broad Peak in Daulagiri, ki je 2013. v Chamonixu dobil priznanje zlati cepin za življenjsko delo.«

Organizatorji se vsako leto trudijo ponuditi čim širši izbor filmov, ki ni omejen zgolj na področje plezalno-alpinističnih vsebin. Ne ozirajo se na to, če so te projekcije nekoliko slabše obiskane. »Včasih je že naslov zagotovilo za dober obisk. Na splošno pa smo zadovoljni, saj število ljudi raste in tudi stalnih obiskovalcev srečujemo vedno več,« je zadovoljen Silvo Karo. Več o programu in druge podatke najdete na spletni strani gorniski.si. 

Deli s prijatelji