ZAVRNJEN

Denis edini zavrnjen izmed 250 bolnikov!

Objavljeno 17. julij 2014 22.26 | Posodobljeno 17. julij 2014 22.26 | Piše: Vladimir Jerman

Denisu Poštraku iz Zavrha zdravstvena zavarovalnica zavrnila rehabilitacijo.

ZAVRH – Med premnogimi bolniki, ki z lastnim telesom in dušo občutijo trpke posledice varčevalnih ukrepov v zdravstvu, je tudi Denis Poštrak iz Zavrha v Slovenskih goricah, ki se je rodil s srčno napako. Mama je, ko je bil še fantič, za pomoč zaprosila kardiologinjo prof. dr. Metko Zorc. Za nadvse primerno, povrh še cenejšo, se je pokazala operacija v Švici. Vendar ji je naša zdravstvena blagajna nasprotovala. Potem se je le nekoliko omehčala, a je bila še vedno pripravljena strošek kriti le v manjšem delu. Do potrebne vsote je manjkalo še veliko. Takrat ste bralci Slovenskih novic začeli zbiralno akcijo, kot prvo, iz katere je pognal Sklad Ivana Krambergerja. Avgusta 1993 je Denisovo srce uspešno operiral dr. Ninoslav Radovanović. Z njegovim zdravjem je bilo odtlej vse v najlepšem redu do lanskega decembra. Ob sodelovanju Denisove stalne kardiologinje dr. Metke Zorc – kot angel varuh ga spremlja že iz otroških let – ga je letos januarja v mednarodnem centru za kardiovaskularne bolezni Medicor v Izoli uspešno operiral dr. Miladin Đorđević.

Prva zavrnitvena odločba

Dr. Metka Zorc je razložila: »Denis je bil ponovno operiran zaradi infekcije, ki je nastala na elektrodi srčnega spodbujevalnika. Bakterija je sicer prišla skozi kožo na nogi. Ni bilo videti kaj velikega, a se je naselila na elektrodi, zato je bila operacija neizbežna. Denis je dolge tedne preživel v bolnišnici v Mariboru in nato pri nas.«

Čeprav je operativni poseg zahteval veliko bolnikove moči, jo je zbral še dovolj, da je vmes celo študiral. Še več, profesorica fakultete za management Univerze na Primorskem ga je, da je lahko opravil izpit, obiskala v bolnišnici, izprašala in potem Denisa še pohvalila dr. Zorčevi, kako dobro se je naučil izpitno snov. Do konca študijskih obveznosti mu manjkata le še zadnji izpit in magistrska naloga.

Ko se je Denis po štirimesečni hospitalizaciji vrnil domov, je moral prve tedne ležati tudi čez dan: »Napredoval sem postopoma, v kondiciji kot pred operacijo pa še zdaj nisem. Dr. Zorčeva me je že pred operacijo tudi seznanila, da me kak mesec po odpustu, se pravi v aprilu, čaka rehabilitacija.«

Dr. Zorčeva je že 21. marca podala mnenje, da je potrebna »indicirana rehabilitacija v našem zdravilišču MC Medicor Portorož čim prej, da se dogovorimo glede obremenitve in tudi glede nadaljnje strategije zdravljenja z medikamentno terapijo. Prosim lečečega zdravnika, da pripravi predlog čim prej. Na ponovno kontrolo v našo ambulanto v Ljubljano ga naročamo po opravljeni rehabilitaciji.«

Osebni zdravnik dr. Primož Kuhar je spisal vlogo za Denisovo rehabilitacijo (zdraviliško zdravljenje) in jo poslal Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Dr. Dragana Rmuš z mariborskega oddelka nadzornih zdravnikov ZZZS je po preučitvi dokumentacije odločila, da – pozor! – »ne obstaja nujna indikacija za zdravljenje v naravnem zdravilišču«. Da, skratka, Denis do zaprošenega zdravljenja ni upravičen.

Česa komisija ni doumela?

Pritožbo Denisa in njegovega zdravnika dr. Kuharja je ZZZS, kjer je postopek vodil univ. dipl. pravnik Sašo Sitar, zdravstveni komisiji pa predsedoval dr. med. Bojan Veingerl, z odločbo ponovno zavrnila. Zavarovalniška strokovnjaka sta zapisala in podpisala, da je kardiologinja po operaciji »svetovala postopno fizično aktivnost« in priporočila »zdraviliško zdravljenje zaradi dogovora o obremenitvi in medikamentozni terapiji«, a kaj ko »zdravstvena komisija po preučitvi zadeve glede na ugotovljeno dejansko zdravstveno stanje in določbe Pravil zaključuje, da zdravljenje v zdravilišču ni utemeljeno, ker ni ugotovljeno nobeno zdravstveno stanje, kot je opredeljeno v 45. členu Pravil, kar je primarni pozitivni pogoj za napotitev na zdraviliško zdravljenje«. Komisija, ki jo je sestavljala še univ. dipl. pravnica Ljiljana Tatalović Osterman, je iz 45. člena kot napotitveno stanje sicer korektno in pravilno za možen napotitiveni razlog navedla tudi »stanja po operaciji na srcu in ožilju neposredno po bolnišničnem zdravljenju.« Ta pogoj Denis seveda izpolnjuje! Če jo je zmedel čas, ki je potekel od operacije, se je to zgodilo zaradi prve zavrnitve, nikakor pa ne po krivdi prosilca. Česa torej komisija ni zmogla povezati, razsodno zložiti skupaj?

Odločba v pouku o pravnem sredstvu zavarovanca napotuje k sodnemu varstvu pravic z vložitvijo tožbe pri Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani. Denis se za sodno pot ni odločil tudi zaradi stanja, v kakršnem je, saj bi mu tožbarjenje jemalo za okrevanje zanesljivo bolj potrebno moč.

Poleg tega je, morda prav zaradi opuščene rehabilitacije, medtem dobil tudi kilo.

Precedens ali nova politika?

Opisanemu ravnanju komisije ZZZS se čudi tudi dr. Metka Zorc: »Za Denisa smo po uspešni operaciji načrtovali rehabilitacijo v našem zdravilišču Medicor Portorož (naši pacienti se običajno odločijo za to možnost, a nekateri tudi za program v Šmarjeških toplicah ali Radencih). Zdravstveni program bi mu pomagal, da bi čim hitreje okreval, kar je za mladega človeka zelo pomembno za vrnitev v normalno življenje. Ne poznam razlogov, ki so vodili komisijo, da Denisu kljub mojim priporočilom tudi po pritožbi rehabilitacije niso odobrili.«

Dr. Metka Zorc ne more skriti presenečenja: »Denis je edini od 250 mojih bolnikov, ki tega zdravljenja ni dobil!«

Zdravnica razume, da je denar za rehabilitacijo na številnih področjih omejen: »Kolikor vem, so bile vse pooperacijske zdraviliške rehabilitacije doslej vedno odobrene. Sprememb, ki bi narekovale drugačno ravnanje, nisem zasledila. Kaj bi po dveh priporočilih, ki sem jih podala, lahko še naredili mi, ne vem. Če naša ustanova ne bi bila v težkem finančnem položaju, bi Denisa z veseljem povabili sami. Resnično bi mu koristilo, še posebno, ker je mlad in sposoben človek.«

Mimogrede povejmo, da bo Denis 16. avgusta obhajal 27. rojstni dan. Zadovoljstvo, da ga lahko slavi po uspešno prestani zelo zahtevni operaciji srca, mu je že vnaprej zagrenila tričlanska zdravstvena komisija ZZZS v Mariboru. 

Deli s prijatelji