POGAJANJA

Delodajalci besni: To so izjave nekoga, ki ne živi v realnosti

Objavljeno 04. december 2014 08.04 | Posodobljeno 03. december 2014 23.31 | Piše: P. Pa.

Gospodarstveniki se bojijo, da bo 100-milijonsko breme spet padlo na njihova pleča.

LJUBLJANA – Kje bo vlada dobila dodatne milijone, ki jih potrebuje za krpanje proračunske luknje? Primanjkljaj ne sme biti večji od 900 milijonov evrov, če bo, nam grozijo ukrepi iz Bruslja, opozarja finančni minister Dušan Mramor. Zdaj ko je vlada podpisala dogovor z javnim sektorjem, jih skrbi v gospodarstvu, da so na udaru prav oni.

Kdo ne živi v realnosti?

Na vprašanje, ali si lahko privoščimo tolikšen javni sektor, je v Odmevih odgovarjal Igor Antauer iz Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije: »Ne bi sodil o tem, ali si ga lahko privoščimo, vem pa, da ga ne moremo plačati. Oba potrebujemo. Vprašanje je, ali bodo dodatne obremenitve gospodarstvo in davkoplačevalci lahko plačali.«

Od leta 2009 do danes je v javnem sektorju zaposleno 4000 ljudi več, v zasebnem sektorju pa 90.000 manj. »Povedati moramo, da jih imamo preveč in tega ne bomo več vzdrževali. Zelo malo je takšnih, ki delajo z rokami, in to je problem te družbe,« je dejal Janez Posedi iz Konfederacije sindikatov Slovenije (KSS) Pergam, ki ima v sindikatu javni in zasebni sektor. »Podpiramo prizadevanja, da se primerno obremenjuje gospodarstvo.« Antauer pa mu odgovarja, da se je treba vprašati, ali so podjetja sposobna takšne obremenitve: »Takšne izjave so izjave nekoga, ki ne živi v realnosti,« je dejal Posediju in dodal, da gospodarstvo ne zmore tega.

»Gre za resno opozorilo, da moramo nekaj radikalno spremeniti, če želimo gospodarsko rast,« je Antauer komentiral odhod gospodarske zbornice z ekonomsko-socialnega sveta. Posedi je dejal, da so delodajalci minirali pogajanje. »Težava je v tem, da se pogovarjajo samo o tem, kaj bodo našim ljudem vzeli,« pravi.

Spor med Posedijem in Antauerjem

»Včeraj je bilo popolnoma jasno, da je socialni sporazum premalo ambiciozen. Jasno je, kdo noče sprememb. Vsak dan vidim, kakšna so vaša (op. p. Posedijeva) programska izhodišča, moj problem je v tem, da bo 100 milijonsko breme spet padlo na gospodarstvo,« opozarja Antauer. »Kdo bo to plačal?« Posedi pravi, da ne ve, da bo treba pogledati proračun. »V Sloveniji partnerskih pogajanj nismo zmožni in pristajamo na kompromise. Nekorektno je, da nekdo da pol milijarde, drugi pa se bodo režali, to ni možno.«

Predstavnica Sindikata zdravstvenih delavcev Jelka Mlakar pa opozarja, da je medicinskih sester premalo. »Bolni ljudje ne morejo več pomagati ljudem, ki nas potrebujejo,« pravi Mlakarjeva. »Problem je, da doslej ni bilo politične volje, da je nekaj treba na tem področju narediti. Pet do deset ministrov je imelo dokumente o tem, koliko nas bi moralo biti, pa so bili v predalu. Želimo, da v 10 letih pridemo na raven, kakršna je v vseh razvitih državah.«

Deli s prijatelji