GOTOVINA

Dacarji ene oglobili z 20.000 evri kazni, druge s 70 tisočaki

Objavljeno 20. april 2014 13.53 | Posodobljeno 20. april 2014 13.53 | Piše: STA, T. L.

Kršiteljem strožjih pravil pri gotovinskem poslovanju za milijon evrov glob.

Facebook je seznanjen tudi z aktualnimi dogodki

LJUBLJANA – Prepoved programov, ki omogočajo naknadno spreminjanje podatkov o izdanih računih, skupaj s poostrenim nadzorom inšpektorjev vodi v višjo stopnjo prostovoljnega izpolnjevanja davčnih obveznosti, ugotavljajo pri Davčni upravi RS (Durs). Tovrstni programi so prepovedani od sredine lanskega leta, v tem času so kršiteljem izrekli za milijon evrov glob.

Kazni so visoke

Prepoved programov ali naprav, ki omogočajo naknadno spreminjanje podatkov o izdanih računih, je bila uveljavljena s 1. julijem lani, ko so pri Dursu napovedali tudi strožji nadzor. Že samo do konca lanskega decembra so inšpektorji opravili skoraj 5000 nadzorov in ugotovili za 2,4 milijona evrov dodatno ugotovljenih davčnih obveznosti.

Kazni za uporabo programske opreme, ki omogoča brisanje, prilagajanje in spreminjanje prometa, niso nizke: za fizične osebe z dejavnostjo se začnejo pri 20.000 evrih, za pravne osebe pa pri 50.000 evrih. Takšnih kršitev so doslej razkrili 29, od skupaj 962.500 evrov izrečenih glob pa so jih kršitelji doslej poravnali za blizu 670.000 evrov.

Eni pravni osebi 70 tisočakov kazni, globe tudi za espeje

Od tega so inšpektorji 11 pravnim osebam izrekli globo 50.000 evrov, eni pa celo 70.000 evrov. Med samostojnimi podjetniki jih je 16 doletela globa 20.000 evrov, enega pa 22.500 evrov. Tri četrtine so jih globe že plačale.

Ob tem pri Dursu poudarjajo, da je v postopkih izrekanja glob še več zavezancev, a ker jim globe še niso bile izrečene, v te številke še niso zajeti.

Manj nepravilnosti

Sicer pa ugotavljajo, da se stopnja prostovoljnega izpolnjevanja davčnih obveznosti povečuje. Med lanskim novembrskim poostrenim nadzorom nad cvetličarji in svečarji so denimo nepravilnosti odkrili le v šestih odstotkih vseh pregledov, medtem ko se je v preteklih letih ta delež gibal okoli 40 odstotkov.

Podobno je bilo pri poostrenem nadzoru nad vulkanizerji, kjer so v letu 2012 nepravilnosti ugotovili v več kot 50 odstotkih vseh opravljenih nadzorov, lani pa je ta delež padel na 13 odstotkov.

Tudi rezultati nadzorov na stojnicah v okviru »veselega decembra« kažejo na manjše število ugotovljenih nepravilnosti. Tu se je delež ugotovljenih nepravilnosti zmanjšal s 40 odstotkov v letu 2012 na 16 odstotkov v decembru lani.

Višjo stopnjo prostovoljnega izpolnjevanja davčnih obveznosti pripisujejo preventivnemu delovanju z intenzivnim informiranjem davčnih zavezancev ter napovedanim poostrenim davčnim nadzorom. Izrednega pomena pa je tudi vse večje zavedanju državljanov, da lahko vsak posameznik vpliva na zmanjševanje davčnih utaj in pojava sive ekonomije, dodajajo.

Medtem davčni inšpektorji nadaljujejo nadzor pri gotovinskem poslovanju, pozornost pa usmerjajo na področja sive ekonomije, kjer do izogibanja obveznosti pride na podlagi dogovora med zavezancem in potrošnikom. Takšne dejavnosti so denimo gradbeništvo (inštalaterji, fasaderji, krovci, urejanje okolice itd.) in področje motornih vozil (preprodaja, servisi, prevozi, nadzori taksistov itd.).

Deli s prijatelji