DELO BO ZASTALO

Čufer in Bratuškova preslišala opozorila, sodišča junija zapirajo vrata?

Objavljeno 04. april 2014 18.40 | Posodobljeno 04. april 2014 18.40 | Piše: P. J.

Z vrhovnega sodišča opozarjajo, da so v resnih težavah zaradi velikega primanjkljaja sredstev.

Okrožno in višje sodišče v Ljubljani

LJUBLJANA – Delo na sodiščih bo najkasneje do prve polovice julija 2014 zastalo. Tako je v pismu predsednici vlade zapisal predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, ki je premierko Alenko Bratušek opozoril na »velik primanjkljaj sredstev«. »S tem bodo ogroženi tako dosedanji pozitivni trendi odprave zaostankov in občutnega krajšanja povprečnih časov trajanja postopkov kot tudi možnosti državljanov za učinkovito pravno varstvo,« so zapisali na spletni strani Vrhovnega sodišča RS.

Vse več stečajev

Kot navajajo, so že marca opozorili ministrstvo za finance, ki ga vodi Uroš Čufer (PS), da prihaja do primanjkljaja na sodiščih iz razlogov, ki so zunaj nadzora sodišča. »Trenutni trend kaže, da bo primanjkljaj sredstev za stroške sodnih postopkov znašal kar 14,2 milijona evrov. Sodstvo ima za vse stroške sodnih postopkov v 2014 na voljo 16,8 milijona evrov, do konca marca pa je bilo porabljenih že 42 odstotkov.«

V izjavi za javnost so na vrhovnem sodišču zapisali, da je zaradi spremembe stečajne zakonodaje decembra 2013 v prvem četrtletju 2014 prišlo do izjemnega povečanja števila začetih stečajev. Kot poročajo, je kar 418 odstotkov več osebnih stečajev in 246 odstotkov več stečajev pravnih oseb kot v istem obdobju lani. »Čeprav je predlog zakonskih sprememb ZFPPIPP-F navedel, da sprememba ne bo imela finančnih posledic za proračunska sredstva ter je celo napovedoval prihranke, trenutni trend kaže letni strošek več kot devet milijonov evrov.«

Stroški višji tudi zaradi zaseženih vozil

Ob tem so opozorili, da gre večina za plačila stečajnim upraviteljem v obliki nadomestila za izdelavo otvoritvenega poročila ter za preizkus terjatev, ki so jih pred tem morali poravnati predlagatelji postopka sami, »s spremembo zakonodaje pa so predlagatelji, ki so dolžniki, tega oproščeni, plačila pa se opravijo iz proračuna sodišč. Sodstvo je na tovrstno nevarnost v postopku sprejemanja zakonskih sprememb pisno opozarjalo, vendar so bila ta opozorila preslišana.«

Do zvišanja stroškov je prišlo tudi zaradi občutnega naraščanja stroškov v povezavi s hrambo zaseženih vozil ob spremembi zakona o pravilih cestnega prometa. »Posledice pomanjkanja sredstev zaradi preobremenjenosti posameznih področij se bodo odrazile na zmožnostih sodstva za izvajanje vseh vrst sodnih postopkov. S tem bodo ogroženi tako dosedanji pozitivni trendi odprave zaostankov in občutnega krajšanja povprečnih časov trajanja postopkov kot tudi možnosti državljanov za učinkovito pravno varstvo.«

Deli s prijatelji