ČEZ LUŽO

Črnčec avstralskim Slovencem: Masleša vpleten v kršitve človekovih pravic

Objavljeno 09. november 2014 12.11 | Posodobljeno 09. november 2014 14.01 | Piše: K. K.

Radijskega voditelja je zanimalo, zakaj je Janez Janša na politični levici nepriljubljen.

Črnčec ocenjuje, da je situacija »nora«.

LJUBLJANA, CANBERRA – Za Janeza Janšo in politično stanje v Sloveniji se zanimajo tudi avstralski Slovenci. Pred dnevi je Lenti Lenko, voditelj tamkajšnjega slovenskega programa radia SBS, ki je objavil že sedem milijard zgodb, poklical predsednika Odbora za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin – Odbora 2014 Damirja Črnčeca. Po njegovih besedah je Slovenija tudi edina država, ki je tri tedne pred parlamentarnimi volitvami napotila na prestajanje zaporne kazni vodjo opozicije. 

Nepoštena volilna tekma

Črnčec ocenjuje, da je bil Janša obsojen »v politično montiranem procesu, kajti le tako je mogoče imenovati proces, v katerem zoper njega niso bili predstavljeni nikakršni dokazi. Osumljen pa je, da je neugotovljenega dne, na neugotovljenem kraju, na neugotovljen način sprejel obljubo nečesa, česar ni. To so ugotovili tudi številni slovenski pravni strokovnjaki, v ločena pravna mnenja pa zapisali tudi trije slovenski ustavni sodniki. Situacija je torej popolnoma absurdna in rečem lahko, nora.« Črnčec dodaja, da je vse to povzročilo, da je bila volilna bitka 13. julija »nepoštena, nad rezultati, ki jih imamo danes, pa visi senca nepoštenosti«.

Zakaj je Janša na levici nepriljubljen

Na voditeljevo vprašanje, zakaj je Janša v Sloveniji na politični levici tako nepriljubljen, je Črnčec dejal, da je poleg tega, da je med najbolj zaslužnimi, da je Slovenija sploh nastala, jasno profiliran kot nasprotnik komunizma: »Te zamere so velike in več kot očitno so pripeljale tudi do tega, da se 24 let po tem, ko smo uvedli formalno demokracijo, ukvarjamo s tem, da je Janša politični zapornik.«

Ker primerja današnjo Slovenijo s Severno Korejo, je Lenko ocenil, da to, kar se dogaja tam, ko ljudi mučijo, na njih izvajajo medicinske poskuse in jim puščajo umirati od lakote, vendarle ni enako kot v Sloveniji. Na to Črnčec odgovarja: »Tudi v Severni Koreji se ne spoštuje osnovnih političnih in človekovih pravic. Kršitve političnih pravic in zapiranje vodje politične opozicije so nekaj, kar je značilno za totalitarni režim.«

Fišer preganjal duhovnike

Voditelj je Črnčeca izzval z izjavo, da v Sloveniji opozicijo vendarle imamo, v Severni Koreji pa je v grobu, predsednik Odbora 2014 pa odgovarja: »V slovenskem pravosodju, ki ga v Odboru jasno in glasno kritiziramo, civilna družba in posamezniki pa se nam pridružujejo, opozarjamo na to, da imamo predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo, ki je bil partijski funkcionar v času prejšnjega komunističnega režima. Danes je predsednik vrhovnega sodišča, bil pa je vpleten v neke čudne kršitve človekovih pravic. Vsak dan prihajajo v javnost nova in nova razkritja. Ko smo imeli septembra na Brdu posvet, na katerem so sodelovali številni tuji pravni strokovnjaki, so bili začudeni in zgroženi, z nejevero pa so sprejemali, da je nekdo, ki ima tak pedigre iz prejšnjega totalitarnega režima, na takem mestu. Drugi konkreten primer je vodja generalnega državnega tožilstva Zvonko Fišer, ki je znan po tem, da je v času prejšnjega režima kazensko preganjal duhovnike zato, ker so darovali mašo in blagoslovili križ na grobovih po vojni pobitih. Menim, da kaj takega ni mogoče v nobeni državi, ki se kiti s članstvom v EU, in da država, kjer je doma vladavina prava, ni samo pravna država na papirju, kot je zapisano tudi v naši ustavi.«

Deli s prijatelji