NEGATIVNE OCENE

Vojaki si iščejo nove službe

Negativna ocena vaje razkrila katastrofalne razmere. Kdaj popravni izpit?
Fotografija: Razmere na vadbišču Poček so bile vse prej kot normalne. Fotografija je bila posneta 6. februarja letos. FOTO: Tomi Lombar
Odpri galerijo
Razmere na vadbišču Poček so bile vse prej kot normalne. Fotografija je bila posneta 6. februarja letos. FOTO: Tomi Lombar

LJUBLJANA – Bo tudi po tokratni blamaži Slovenske vojske, ki je glede bojne pripravljenosti pogrnila na testu Nata, spet obveljal rek: Psi lajajo, karavana gre dalje? V sindikatu ministrstva za obrambo (SMO) upajo, da ne, saj na slabe razmere v vojski opozarjajo že dolgo. »To je odraz mačehovskega odnosa politike do Slovenske vojske. Verjetno se je moralo enkrat to zgoditi. Na žalost ne gre drugače,« je jasen izvršni sekretar omenjenega sindikata Marjan Lah. Izpostavi, da je kadrovski primanjkljaj »tak, da bog pomagaj«. »Tako daleč smo prišli, da hočemo kader od zunaj, hkrati pa ne poskrbimo za tega znotraj. Če nam še ta uide, potem smo čisto na tleh,« nadaljuje Lah, ki pravi, da je naloga odgovornih, tako ministrice Andreje Katič kot generalštaba, da raziščejo, zakaj se je bataljonska bojna skupina 72. brigade Slovenske vojske (SV) tako slabo odrezala na testu.



Ob končni negativni oceni je bilo mogoče slišati več očitkov, od tega, da so zaradi neprimerne, pa čeprav nove zimske obutve, dobili ozebline, do tega, da se vojaki niso znali niti premikati po bojišču. Po naših neuradnih podatkih naj bi 12 vojakov zaradi neprimerne obutve dobilo ozebline, po nepreverjenih govoricah naj bi enemu skoraj morali odrezati tri prste. »Ta svinjarija, ki se zdaj v medijih pojavlja okrog tega, da so spali v valukih, da so imeli pretoplo in tako naprej. Jaz, kot sem pridobil informacije, lahko z gotovostjo rečem, da ni tako,« je jasen Lah in razloži, da so bili vojaki v simulaciji bojnih razmer in da so bili zunaj. »Eni mi zatrjujejo, da so bili oddaljeni od bojnega vozila 200 metrov. In če si ti v teh ekstremnih razmerah, pri čemer ne smemo pozabiti, da je to potekalo tudi v nočnem času, in ležiš na položajih, te res začne zebsti, če nimaš ustrezne zaščite,« še pravi. »Žalosti me in moti, da se hoče slovenske vojake tako diskreditirati. To so pridni fantje in dekleta. Treba jim je izraziti spoštovanje, ne pa metati slabo luč na njih,« dodaja Lah, ki še opozori, da je prav vojak temelj vsake vojske. »Na vojaku stvar bazira. Treba je poskrbeti zanj. Če je pripravljen dati življenje na oltar države, je najmanj, kar država lahko naredi zanj, da ga spoštuje in mu uredi status. Ne pa da se ljudje sprašujejo, kam po 45. letu starosti. Da ga do takrat z urjenji izmozgaš, potem pa naj gre iskat službo na trg.«



Govorili smo tudi s predsednikom Sindikata vojakov Slovenije (SVS) Gvidom Novakom, ki nam je povedal, da večina vojakov vaje ne želi komentirati, ker so postali že apatični. »Samo pogovarjajo se o tem, kako zapustiti vojsko, kje najti novo službo. Ni nobene motivacije,« pravi in poudari, da je tudi oprema zelo slaba, da so denimo škornji neprimerni za zimske razmere. Eden od pripadnikov vojske, ki je sodeloval pri omenjeni vaji, nam je glede očitkov, da se niso znali premikati po bojišču, povedal, da so ti »za lase privlečeni« in da to ne drži. Opozarja, da niso bili problem samo škornji, »ki se jih ceneje da dobiti še vsaj enkrat boljše«, ampak tudi slabo vzdrževana vozila. V bojnih vozilih je začelo »crkovati ogrevanje«. Nekateri vojaki so bili celo tri noči brez ogrevanja. »Zunaj je bilo tudi do minus 14 stopinj Celzija,« še opiše razmere.

Simon Kores, tiskovni predstavnik Slovenske vojske, pravi, da je govoriti o tem, da je oprema vojakov neustrezna in da je bilo šest vojakov prezeblih, površno in krivično. »Če imaš več dni obute škornje in jih ne sezuješ, verjetno pride tudi do tega,« je dejal in dodal, da imajo nekateri bolj občutljive noge kot drugi. Po daljši uporabi na terenu je normalno, da nekaterim škornjem odpadejo podplati.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije