POZOR

Ste lastnik nepremičnine? Tega ne boste več mogli početi brezplačno

Po 22. novembru se podatkov o legi in obliki stavbe, o površinah, dejanski rabi delov stavb in letnicah izgradnje ne bo dalo več spreminjati prek vprašalnikov.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Jure Eržen, Delo

LJUBLJANA – Bistvenih podatkov o stavbah v registru nepremičnin (REN) se po 22. novembru ne bo več dalo spreminjati brezplačno prek vprašalnikov, vse lastnike nepremičnin obvešča Geodetska uprava RS (Gurs). Po novem bo treba naročiti elaborat pri geodetskem podjetju ali projektantu. S tem je, tako ministrstvo za okolje in prostor, zagotovljena pravna varnost lastnikov nepremičnin tudi za podatke, ki so bili v preteklosti evidentirani le z vprašalnikom.

Kaj ne bo več brezplačno

Po 22. novembru se podatkov o legi in obliki stavbe, o površinah, dejanski rabi delov stavb in letnicah izgradnje ne bo dalo več spreminjati prek vprašalnikov. »Za spremembo teh podatkov bo treba naročiti elaborat geodetske storitve pri geodetskem podjetju ali projektantu. Vpis stavbe v kataster stavb je potreben v roku enega meseca po zaključku gradnje oziroma ob začetku uporabe take novogradnje. Vloga za evidentiranje z izdelanim elaboratom geodetske storitve se odda na najbližjo geodetsko upravo. Ceno storitve izdelave elaborata je treba preveriti pri posameznem izvajalcu,« so pojasnili na ministrstvu.

Kaj bomo lahko spreminjali

Po 22. novembru bo lastnik sam z vprašalnikom lahko še vedno spreminjal naslednje:

– o stavbi: podatki o priključkih (elektrika, kanalizacija, vodovod, plin), letu obnove (fasada, streha), materialu nosilne konstrukcije, tipu stavbe (nekateri drugi podatki se bodo zbirali samo do 31. 7. 2019);
– o delu stavbe: o letih obnov (okna, inštalacije), dvigalu, višini etaže, številki nadstropja, upravniku, za rezervoarje in silose pa še njihova prostornina (nekateri drugi podatki se bodo zbirali samo do 31. 7. 2019).

Konec aplikacije

Po 22. novembru spreminjanje podatkov prek spletne aplikacije ne bo več mogoče: »Lastnik mora izpolniti vprašalnik registra nepremičnin, ki je dostopen na spletni strani geodetske uprave. Geodetska uprava bo o vpisu podatkov iz priloženega vprašalnika izdala odločbo. S tem je zagotovljena pravna varnost lastnikov za vse podatke o stavbah in delih stavb, tudi za podatke, ki se spreminjajo le z vprašalnikom.«


Ministrstvo lastnikom svetuje, da preverijo evidentirane podatke o njihovih nepremičninah prek javnega vpogleda v podatke o nepremičninah dostopnega na portalu e-prostor: »Če so podatki ustrezno evidentirani, pa čeprav samo v registru nepremičnin na osnovi vprašalnikov, lastnikom ni treba storiti ničesar.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije