POSLEDICE ŽLEDA

Civilna zaščita v čiščenje vodotokov, sicer bodo poplave

Objavljeno 06. februar 2014 13.52 | Posodobljeno 06. februar 2014 14.28 | Piše: P. J.

Če se ne bodo uredili vodotoki, lahko na območju Gradaščice in Ljubljanice poplavlja, opozarja Šestan.

LJUBLJANA – Seja vlade je bila namenjena večinoma odpravi posledic ujme, ki je prizadela Slovenijo. Vlada je iz rezervnega sklada za kritje nujnih stroškov namenila več kot 317 tisoč evrov.

Minister za obrambo Roman Jakič je dejal, da so se danes seznanili s prvim poročilom posledic poplav, žleda in snega. »Vlada je predvidela sredstva za kritje nujnih stroškov v višini nekaj več kot 317 tisoč evrov iz rezervnega sklada.« Poudaril je, da so angažirali gasilce, vojsko, prostovoljne gasilce, elektro gospodarstvo, civilno zaščito in prostovoljstvo. Ukrepanje je bilo pravočasno, njihovo delovanje je bilo organizirano, prizadevno in v okviru danih možnosti učinkovito. Vlada vsem izreka zahvalo za pomoč in požrtvovalnost. »V imenu vlade izrekam družini v nesreči preminulega fanta sožalje, vsem poškodovanim pa želim čimprejšnje okrevanje.«

Poziv: Očistite vodotoke

»Trenutno imamo vseh agregatov 117 iz državnih rezerv, 90 jih je dala vojska.« Ocena civilne zaščite pa je, da je potrebnih še več kot 450 majhnih agregatov in več kot sto večjih. »Po vaseh bomo elektriko zagotavljali z agregati, dokler ne bo vse tako, kot mora biti,« pravi Jakič.

»Logatec bo v soboto imel elektriko,« je dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Poudaril je, da je Elektro Ljubljana zagotovil, da bo do sobote v Logatcu vzpostavljena električna napeljava. »Na delu je več kot 500 vojakov. Izdal pa sem tudi odredbo za čiščenje vodotokov, predvsem na območjih, kjer so napovedane večje padavine. Če ne bomo uredili tega, nam res grozijo poplave. Pomagali bodo tudi vojska in gasilci. «

Minister za kmetijstvo Dejan Židan pravi, da grožnje žledu v prihodnjih dneh ni, grozi pa močan veter, kar bo povzročilo še dodatno lomljenje drevja. »Še vedno velja, da je gozd smrtno nevaren. Tudi strokovnjaki ne smejo v globino gozda. Poškodovanih je 480 hektarjev gozda. Škoda je ocenjena na več kot štiri milijone evrov.«

Ocene so okvirne. Vreme ne dopušča niti, da bi iz zraka pogledali kakšno je stanje v Sloveniji.

»Ocena škode v gozdu bo točna takrat, ko bodo lahko strokovnjaki stopili globoko v gozd, to pa bo v roku treh mesecev.« Povedal je, da je finančni minister Uroš Čufer v imenu vlade imenovan za pogajanje za sredstva iz investicijske banke. »Največja škoda se kaže tam, kjer imamo travniške sadovnjake.«

Grozljiva škoda na infrastrukturi

Minister za infrastrukturo Samo Omerzel je dodal, da je stanje na elektroenergetskem sistemu naslednje: na območju Elektra Ljubljana 753 km poškodovanih daljnovodov, na Celjskem 760 km, na območju Primorske 295 km daljnovodov. »Trenutna škoda je ocenjena na 27 milijonov evrov. Situacija je resna, ekipe operativno vzdržujejo sistem na področju države. Trenutno vzdrževanje sistema poteka na segmentu agregatov. Sama sanacija bo dolgoročna, škoda je izredna. Pri podrtih drogovih in podrtih daljnovodih bo trajalo mesece in mesece, da se bo sistem povrnilo v prvotno stanje.«

»Danes je približno 53.000 gospodinjstev brez elektrike. Prva ocena škode, ki je nastala, pa še ni dokončna. Na področju državnih cest je škoda ocenjena na devet milijonov evrov. Zunaj je več kot 800 delavcev, ki se trudijo, da bi neprevozne ceste povrnili v vozno stanje. Na področju železnic smo utrpeli izredno škodo. Na določenih segmentih je elektrifikacija popolnoma uničena. Lokomotive, ki so bile prej na električni pogon, menjamo z dizelskimi lokomotivami. Ocenjena škoda je 20 milijonov evrov. Trudimo se, da bi se čim prej vzpostavil promet med Koprom in Ljubljano. Vsi delavci so izredno požrtvovalni, opravili so ogromno delo.«

Vlada v nakup agregatov in protipoplavnih vreč

»Vlada je sprejela sklep, da bo iz rezervnega sklada namenila sredstva za nakup 40 agregatov in za nekaj telekomunikacijskih popravil. 150 tisočakov bo šlo za agregate, 50 tisočakov bo šlo za nakup protipoplavnih vreč. Intervencijska sredstva so izključno za to. Potreba po manjših agregatih je zelo velika. Sploh na odročnih predelih, do koder večji agregati ne pridejo,« je dejal minister Jakič.

Kar se tiče elektroenergetskega sistema, je Omerzel dejal, da je infrastruktura zavarovana in da bodo, kar se ne bo dalo pokriti iz zavarovanja, financirali iz dolgoročnih posojil, podobno je pri železniškem prometu. »Sredstva za popravilo cest pa bo treba poiskati v proračunu in pa v dolgoročnih kreditih,« je pojasnil Omerzel.

Po poplavah na 14 milijonov iz Evrope čakali eno leto.

Židan je spomnil na poplave leta 2011, da je postopek za pridobitev 14 milijonov, ki jih je Slovenija dobila od Evrope, trajal kar eno leto. »V tem trenutku je še vedno stanje, da se rešujejo ljudje in njihovo premoženje, sistematsko reševanje pa pride na vrsto šele po tem.«

Glede na aktivnosti, ki potekajo na železnici, naj bi prve kompozicije na trasi Koper–Ljubljana bile sposobne pripeljati iz Luke Koper dizelske lokomotive.

Vlada še ni govorila o tem, da bi znižali nepremičninski davek, o katerem je bilo v zadnjih dneh veliko govora. »Idej, pobud in predlogov je kar nekaj. Vlada bo poskušala pogledati, kako lahko prizadetim prebivalcem ponudi pomoč,« je dejal Jakič. »Ocene so okvirne. Vreme ne dopušča niti, da bi iz zraka pogledali, kakšno je stanje v Sloveniji.«

»Lesa slabe ali slabše kvalitete je veliko oziroma ogromno. Posamezne poslovne pobude že prihajajo, da bi se organizirali, kaj in kako s tem lesom,« je pojasnil Židan.
 

 

Deli s prijatelji