PROTEST

Cirkus iz Škofje Loke pospremili protestniki

Objavljeno 23. maj 2017 20.44 | Posodobljeno 24. maj 2017 20.45 | Piše: Špela Ankele

Pred cirkusom Medrano se je v nedeljo zbralo več deset protestnikov.

ŠKOFJA LOKA – Ko se je italijanski cirkus Medrano počasi že poslavljal od Škofje Loke, kjer je gostoval od sredine minulega tedna, so cirkusante na pot pospremili protestniki. Morda se nam je le zdelo, a ob tihem protestu je značilna glasba, ki že desetletja prihaja iz cirkuških aren, začela igrati še glasneje in bolj poskočno. Toda to kakšnih trideset ljubiteljev živali ni motilo. S plakati in letaki v rokah so popoldne mirno vztrajali pred vhodom v cirkus, v katerem nastopajo konji in psi. Protestniki so obiskovalce zadnjih dveh škofjeloških predstav opozorili na to, da se ne strinjajo z nastopom živali v areni. Medtem ko so ljubitelji živali prepričani, da nakup vstopnice pomeni podporo mučenju živali, pa v cirkusu Medrano trdijo, da ne počnejo ničesar, kar bi bilo neetično ali v nasprotju z zakoni.

Glasni le za računalnikom

To nam je že sredi minulega tedna dejal vodja cirkusa, 40-letni Brian Casartelli: »Poznamo živali in znamo ravnati z njimi. Prav tako vemo, da nam slovenska zakonodaja ne dovoli nastopov prostoživečih živalskih vrst, kot so sloni, levi in druge, zato v našem cirkusu nastopa 21 konjev in psi. Zanje lepo skrbimo, kar potrdi tudi veterinar, ki nas obišče v vsakem mestu.«

A tem besedam protestniki ne verjamejo. »Do zdaj smo dosegli, da zakonodaja prepoveduje nastop prostoživečih živalskih vrst, čeprav nam ni jasno, zakaj so pri nas dovoljeni nastopi kamel,« je pojasnila Slađana Đukanović, ki je zastopala barve veganske iniciative. Kot je dodala Škofjeločanka, so jo pred dvema letoma, ko je protestirala pred cirkusom Safari, ki je gostoval v Kranju, napadli cirkusanti: »Med protesti pred cirkuško ograjo me je z vodno pištolico ves čas škropil eden od otrok. Večkrat sem ga opozorila, naj se odmakne, ko sem bila pa že čisto mokra, sem mu vzela vodno pištolico. Tedaj sem se znašla na tleh, saj me je z vso silo na tla vrgel eden od odraslih cirkusantov. Če so se tako pripravljeni spraviti na žensko, kako se šele spravljajo na živali?«

Protestom sta se pridružila še domačina Larisa Šink in Erik Bobnar. »Ko sem bil otrok, so tudi mene peljali gledat cirkuško predstavo, tudi mi smo se slikali z malim levom. Ampak takrat se še ni vedelo, kaj stoji za vsem tem, niti se ni govorilo o tem, kako cirkusanti ravnajo z živalmi,« je dejal Erik Bobnar, eden redkih Škofjeločanov, ki so prišli na proteste. O tem, da so na družabnem omrežju mnogi podprli protestnike, nato pa so se pred cirkusom prikazali le redki, pa je Larisa Šink ugotavljala: »Doma, za računalnikom, so vsi glasni, ko je treba v akcijo, pa ni nikogar.«

Županov poziv

In ker so bili Škofjeločani v virtualnem svetu glasni, v resničnem pa se je opogumil le malokdo, je pri prijavi protestnega shoda priskočili na pomoč trboveljski Zavod Pit. Direktorica zavoda Urša Karlin je, medtem ko je le nekaj korakov od vhoda v cirkus držala v rokah nazoren plakat tigra, ki je kot lutka pritrjen na vrvice, pojasnila, kako se obiskovalci odzovejo nanje: »Zdi se, da jih nič kaj preveč ne ganemo.« Ljubljančanka Blanka Kapus, ki prav tako podpira Zavod Pit, pa je ob tem, da se cirkus Medrano zdaj verjetno odpravlja v Kranj, dodala: »Kljub vsemu upamo, da se to ne bo zgodilo. Če pa cirkus postavijo tudi v Kranju, se verjetno tudi tam obetajo protesti.«

Iz Kamnika se je v nedeljo popoldne do Škofje Loke pripeljala Katjuša Tomažič. S kolegico je natisnila letake, s katerimi so obiskovalce predstav poučili o tem, da cirkusanti kamelam natikajo tesne nagobčnike in jih dresirajo z bičanjem, da cirkuški konji in psi večino časa preživijo v boksih ter da pse in mačke »pustijo dneve dolgo stradati, da na nastopih delajo za hrano«. Kot je povedala Tomažičeva, ne nasprotuje vsem cirkusom: »Mislim, da so cirkusi, v katerih nastopajo le artisti, lahko dovolj zanimivi. Odločno pa nasprotujem vsem cirkusom, v katerih nastopajo živali.«

Cirkus Medrano je minuli teden gostoval na območju nekdanje vojašnice, za nekajdnevno gostovanje pa so škofjeloški občini plačali 1300 evrov takse. Ko to pišemo, se cirkus, ki je bil ustanovljen pred več kot 150 leti, verjetno že pomika proti gorenjski metropoli, kjer naj bi nastopil na zemljišču v bližini naselja Planina II. Stečajno upraviteljico zemljišča je kranjski župan Boštjan Trilar že pozval k razmisleku, rekoč: »Na nas se obračajo občani z informacijami, ki med drugimi navajajo tudi obsodbe lastnika cirkusa zaradi mučenja živali. Zato vas glede na to, da ste organizatorju dogodka dali soglasje za prireditev, ki je načrtovana maja 2017, kot župan prijazno pozivam, da se dobro seznanite z vsemi podrobnostmi dogodka na zemljišču v vašem upravljanju, prav tako predlagam vnovični razmislek tudi o posredni podpori vsebinam cirkuškega programa, načinu izvedbe ter o samem organizatorju dogodka.«

 

 

 

Deli s prijatelji