TEŽAVE GRČIJE

»Cipras se igra z usodo grških državljanov«

Objavljeno 28. junij 2015 23.31 | Posodobljeno 28. junij 2015 23.31 | Piše: STA, Mo. S.

Slovenska opozicija je zaskrbljena, v Združeni levici pa Sirizo podpirajo.

Facebook je seznanjen tudi z aktualnimi dogodki

LJUBLJANA – Slovenska parlamentarna opozicija je večinoma zaskrbljena nad najnovejšim dogajanjem okoli grške dolžniške krize, potem ko je vlada v Atenah nepričakovano napovedala referendum o pogojih mednarodne pomoči Grčiji po zadnjem krogu pogajanj. 

»Razmere v Grčiji so skrb vzbujajoče, saj se premier Aleksis Cipras igra z usodo grških državljanov, pa tudi drugih prebivalcev Evrope. Pred volitvami je obljubljal nemogoče in zaradi takšnih obljub postal premier. Na žalost bodo ceno nemogočih obljub zdaj plačali ljudje,« je sporočila vodja ZaAB Alenka Bratušek in izpostavila, kako pomembno je bilo, da je Slovenija svoje finančne težave rešila sama ter da tako lahko sama odloča o svoji prihodnosti.

Horvat: To bo pretreslo Evropo

Tudi v NSi ocenjujejo, da je položaj v zvezi z Grčijo resen. Zato bodo v ponedeljek predlagali sklic seje treh parlamentarnih odborov – odbora za zunanjo politiko, odbora za EU in odbora za finance in monetarno politiko –, ki so spremljali odločitve vlade ves čas poteka programa pomoči Grčiji, je pojasnil poslanec NSi Jožef Horvat. Po njegovih besedah želijo vlado zavezati, da dosledno brani interes Slovenije, ki je s štirimi odstotki bruto domačega proizvoda do Grčije najbolj izpostavljena, in sicer tako, da ves denar dobimo nazaj. Horvat poudarja, da so v NSi vedno podpirali solidarnost v Evropi, tako tudi v odnosu do Grčije, vendar pa dodaja rek: »Čisti računi, dobri prijatelji.«

V kontekstu dejstva, da je rok za vračilo kredita Grčije Mednarodnega svetovnega sklada (IMF) v torek, evroskupina pa je soglasno sprejela odločitev, da ne podaljša programa pomoči Grčiji, se po Horvatovih besedah pojavlja tudi vprašanje smiselnosti referenduma v Grčiji šele prihodnjo nedeljo. Bodisi izstop Grčije iz evrskega območja bodisi iz EU bo negativno vplival na standard Grkov, bo pa to tudi močno pretreslo celotno EU, opozarja Horvat in izpostavlja bojazen, da bi se politika v Grčiji vladajoče stranke Siriza lahko okrepila še v kakšni drugi državi, v Sloveniji ZL. Vendar takšna politika ne dela v dobro ljudi, meni Horvat. Po njegovem mnenju je treba biti vedno optimističen. V NSi pričakujejo, da bo dogovor, ki bo dober za Grke in celo EU, vendarle sklenjen.

ZL podpira Sirizo

V ZL pa so medtem ponovno izrazili podporo Sirizi in solidarnost z grškim ljudstvom. Glede zadnjega kroga pogajanj v Bruslju so zapisali, da so mednarodni posojilodajalci od Grčije »zahtevali ostro in ponižujoče varčevanje brez obetov za socialno in gospodarsko okrevanje«. Podrobneje bodo v ZL svoje stališče glede grške drame predstavili na novinarski konferenci v ponedeljek.

V SDS se še niso odzvali na najnovejše dogajanje okoli Grčije.

Deli s prijatelji