SKRIVNOSTNI KUPEC

Cerkev v Košakih bo na dražbi kupila kar Cerkev?!

Objavljeno 18. april 2014 14.58 | Posodobljeno 18. april 2014 14.58 | Piše: Vladimir Jerman

Izklicna cena za sakralni objekt na obrobju Maribora bo 1,676.000 evrov.

Cerkev na prelepem kraju. Foto: Dejan Javornik

MARIBOR – V pričakovanju velikonočnega odrešenjskega veselja ena mlajših slovenskih župnij, blaženega škofa Antona Martina Slomška v Košakih na obrobju Maribora, ki je bila ustanovljena na veliki šmaren, 15. avgusta 1998, prestaja posebno stisko. V petek, 9. maja, ob devetih bo Okrajno sodišče v Mariboru njeno novo cerkev prodalo na dražbi. Dejanje je tako zelo izstopajoče, da mu, kolikor daleč po svetu seže pogled in kolikor nazaj človeški spomin, ni najti podobnega. Svetišča in na splošno sakralni objekti, često grajeni tako trdno, da dajejo vtis večnosti, so sicer kot vse, kar je materialnega, podvrženi minljivosti tega sveta. Ljudje jih gradijo, a jih naravne sile s potresi in požari, človeško sovraštvo pa v vojnah včasih tudi podirajo. A gradimo jih, z nekaj vznesenosti rečeno, za večnost – tudi cerkev v Košakih.


Sodnega dne ne bo?

Naši viri ne pričakujejo, da bi bil 9. maj za župnijsko cerkev blaženega Antona Martina Slomška v Košakih njen sodni dan: »Med nadškofijo in partnerji potekajo pogovori, da bi neka cerkvena ustanova na dražbi kupila cerkev z zemljiščem ter tako rešila normalno življenje župnije.« Ker se je pred časom ugibalo tudi o pomoči graške škofije finančno potopljeni mariborski nadškofiji, smo potipali v tej smeri. Odgovor: »Naša želja je, da primer rešimo v slovenskem prostoru, brez tujine.« 

Dolg z obrestmi – milijon evrov

O damoklejevem meču, ki visi nad košaško cerkvijo, smo v Novicah pisali že lansko poletje. Kot je znano, je morala mariborska nadškofija zaradi finančnega zloma Gospodarstva Rasti, obeh Zvonov in odvisnih družb zastaviti svoje nepremičnine. Seveda ni dveh enakih zgodb in tudi košaška je unikatna. Ravno leto je naokrog, kar je tedanji nadškof Marjan Turnšek, dva meseca pred svojim odstopom, slovenske župnije zaprosil za solidarnostno pomoč. Za košaško cerkev naj bi namenili eno nabirko. Ob tem je pojasnil: »Prvi župnik župnije, zdaj že pokojni frančiškan p. Franci Pivec OFM, je v prvih letih nastajanja pripravil vse potrebno za gradnjo cerkve. Župljani so kupili zemljišče in pridobili vsa dovoljenja za začetek njene gradnje. Nekaj mesecev po začetku gradnje (jeseni 2008) je župnik p. Franci Pivec umrl in kmalu so se začele tudi resne težave v odnosu med župnijo in izvajalcem gradbenih del SCT, d. d. Leta 2009 je župnijo v pastoralno skrb sprejela Nadškofija Maribor. S tem se je nadškofija lotila tudi reševanja finančne situacije. SCT, d. d., je bil namreč izbran za izvajalca del kot najugodnejši ponudnik, pri čemer je bilo tudi dogovorjeno, da je SCT pripravljen namesto plačila v denarni obliki (dogovorjena vrednost del je bila 1,500.000 evrov) prejeti cca 1 hektar zemljišča, ki je v lasti Nadškofije Maribor (zemljišče je v neposredni bližini nedograjene cerkve). Kljub temu da so predstavniki SCT to kmalu po podpisu pogodbe zanikali, smo v maju 2012 s SCT, d. d., v stečaju vendarle podpisali sodno poravnavo, v kateri omenjeno zemljišče Nadškofije Maribor zadošča za plačilo vrednosti neplačanih del (665.466 evrov) z zakonskimi zamudnimi obrestmi (ki v tem trenutku znašajo že blizu 300.000 evrov). Poravnava pa se žal ni mogla uresničiti, ker so banke upnice (v odnosu do Nadškofije Maribor) vložile na omenjeno zemljišče predznambe hipotek, ki jih nadškofija v sedanji situaciji ne more odstraniti. Tako obremenjeno zemljišče za plačilo ni uporabno. SCT, d. d., v stečaju zato od nas zahteva plačilo glavnice in vsaj delno poplačilo zamudnih obresti. Če plačila ne bomo izvedli, bo prišlo do dražbe nedograjene cerkve in celotnega premoženja župnije, in sicer zemljišča, na katerem stoji cerkev.«

O okoliščinah, ki so privedle do dražbe, je tako vse povedal že nadškof Turnšek, le datuma bližajoče se dražbe, da bo 9. maja 2014, še ni mogel poznati.

Ob tem pripomnimo, da so verniki v vseslovenski nabirki zbrali nekaj denarja, ki pa še čaka na posameznih škofijah. Župniji Košaki ga bodo nakazale, ko bo ta »cerkvena ladja« zunaj pretečih ji nevarnosti.

Gradbeno dovoljenje

Ko so mu pred petimi leti dodelili upravljanje košaške župnije, dotedanji mariborski stolni kaplan Igor Novak ni mogel niti v sanjah slutiti, kako silno nehvaležno delo ga čaka. Že samo vzpostavljanje nove župnije in gradnja novega objekta zahtevata celega človeka. Novak pa se je moral spustiti še v boj za ohranitev cerkve, ki so jo ljudje gradili z darovi in izjemnim entuziazmom. Čeprav je dražba že nekaj časa v zraku, del niso prenehali. Veliko je bilo opravljenega prostovoljno, o čemer bi se dalo napisati vzneseno povest.

Ker nadškofiji do septembra 2012 ni uspelo poravnati dolgov, da bi izbrisali hipoteke, bo sodišče poskušalo SCT oziroma stečajne upnike poplačati s prodajo košaške cerkve in pripadajočega ji zemljišča. Lani poleti je bil župnik Novak optimističen: »Prepričan sem, da bomo prišli do ugodne rešitve. Če te župnije in te cerkve ne rešimo, potem smo zanič!«

S hipoteko in dražbo za vratom se je zavleklo tudi pridobivanje uporabnega dovoljenja, kar so prejšnji mesec obravnavali na župnijskem pastoralnem svetu in poročali v župnijskem listu: »Obravnavali smo aktualno pastoralno in gradbeno problematiko. Še vedno se trudimo po svojih najboljših močeh čim prej pridobiti uporabno dovoljenje za našo cerkev, da bomo končno lahko spet obhajali svete zakramente zares v sakralnem prostoru. Odgovora o časovnem okviru, kdaj se bo to zgodilo, žal ne moremo določiti, ker je izdaja uporabnega dovoljenja povezana z dokončanjem gradnje naše cerkve. Zato se toliko bolj priporočamo za vaše darove in vašo molitev.«

Župnik iz pravega testa

image

Župnik Igor Novak Foto: Dejan Javornik

Župnik Igor Novak se je v košaški preizkušnji izkazal za pravega moža na pravem mestu. Za pogum in vztrajanje se mu je zahvalil tudi škof Stanislav Lipovšek, začasni upravitelj mariborske nadškofije. Novak faranom, ki zaplet spremljajo z bolečino, morda tudi jezo, izkazuje veliko dobre volje in se trudi delati po najboljših močeh. Pred kratkim so že uredili tudi parkirišče in upajo na skorajšnjo pridobitev uporabnega dovoljenja. Župljani podpirajo Novaka, saj vedo, da je nadležno breme podedoval, rešuje pa ga z vso iskrenostjo. Sam župnik pa pravi, da so znamenja podpore župljanov številna in mu pomenijo zelo veliko. 

 

Deli s prijatelji