INTERVJU

Cerar: Veliko jih materialno ne živi slabo, pa se počutijo zelo slabo

Objavljeno 15. januar 2015 08.37 | Posodobljeno 14. januar 2015 17.56 | Piše: T. L.

Kaj je o aktualnem dogajanju pred dnevi povedal predsednik vlade Miro Cerar.

S sindikati se premier Cerar za zdaj ne namerava pogovarjati, pogajanja prepušča ministru Koprivnikarju.

LJUBLJANA – Bo za dolžino mandata vlade Mira Cerarja odločilno, kako bo vlada speljala privatizacijo? Ob koncu pogovora na nacionalni televiziji RTV Slovenija je voditeljica predsednika vlade vprašala, kako dolg mandat si napoveduje po prvih mesecih, in ob tem navedla besede prvaka SDS Janeza Janše, ki je dejal, da je za Cerarja kot mandatarja odločilno njegovo odločanje glede privatizacija, sicer bodo omrežja iskala nadomestek zanj. 

»Janša ima prav, da je strategija upravljanja državnega premoženja pomemben preizkus te vlade in tudi drugih. Ta miselnost, češ, kdaj bo vlada padla, je miselnost negativnega in to ni prav. Vlada je mandat prevzela za štiri leta in prepričan sem, da smo zmožni marsikaj narediti, preudarno in odločno,« je odgovoril Cerar, ki predčasnega zaključka svojega mandata ne pričakuje.

Nezadovoljen s predhodnico

Do spiska privatizacije 15 državnih podjetij je sicer Cerar precej kritičen. »Dejstvo je, da je bilo 15 podjetij danih na spisek nestrateško, nesistematično, brez resnega razmisleka. Ampak to je preteklost, to je prejšnja vlada naredila in parlament je potrdil.« Nova vlada želi, da se podjetja upravlja, ne pa da so leglo lovk in napajanja politike, pravi Cerar. Ponovil je, da bo privatizacijo njegova vlada nadaljevala, saj bi v nasprotnem primeru kot država izgubili vso kredibilnost.

»Država se je zavezala za prodajo 15 podjetji. Država Slovenija lahko uspe le, če postane spet kredibilna. Prejšnja vlada je veliko obljubljala, zgodilo se je bore malo. Ne moremo prekiniti dane zaveze. Ne le, da bi v takšnem primeru prišlo do pravnih problemov in tožb, ampak bi izgubili tudi vso verodostojnost.«

Revščina v glavah ali revščina na krožnikih?

Na vprašanje, kaj je zanj danes reven človek, je Cerar odgovoril nekoliko nenavadno: »Zagotovo obstaja nekakšen objektivno merljiv limit: da si kupi materialna sredstva, ima streho nad glavo, ima možnost prevoza, plačevanja tekočih stroškov, da poskrbi za otroka. Ampak največjo revščino si lahko ustvarjamo v svojih glavah.«

Nadaljeval je, da se veliko ljudi v Sloveniji, ki materialno ne živijo slabo, počuti zelo slabo. Da je med njimi veliko negativizma. Kar razume, saj je v državi ogromno krivic, zato pa tudi ogromno apatije in brezupnosti, vendar pa, kot opozarja, družba, ki nima optimizma, nima prihodnosti. 

Nadaljeval je, da sam pozna veliko primerov, ko ljudje nimajo denarja, da se komaj prebijejo iz meseca v mesec, in dodal, da je to razlog, da je šel sam v politiko: »Zato smo taki, kot sem jaz, šli v politiko. Ampak nič ne moremo izboljšati od danes na jutri. Ne moremo skakati iz primera do primera, stvari je treba spremeniti sistemsko.« 

Hoteli smo svojo državo, ampak smo se izkazali za slabega gospodarja. Na gospodarskem, finančnem in političnem področju se je v vsem tem času razpasla huda kronična bolezen. »In mi moramo to pozdraviti. Ne naenkrat, ne z 10 aspirini naenkrat.«

Policijo pustili na cedilu

O menjavah, ki jih je opravila njegova vlada, Cerar pravi, da teh ni veliko in da opravljajo le tiste, ki so strateško nujne. Področje obveščevalne dejavnosti zahteva strategijo, tudi na področju policije so bile potrebne spremembe, je prepričan. Pravi, da je policija v zelo nezavidljivem položaju, oprema je dotrajana. »Od osamosvojitve dalje smo pustili, da sta policiji ugled in cena v družbi upadla.« In to želita njegova vlada in ministrica spremeniti. Zato so najprej zamenjali vodstvo, ne da bi pri tem omalovaževali delo prejšnjega vodstva, poudarja Cerar, saj zgodb, ki so nove, ni mogoče delati na starih strukturah. Obljublja pa, da ne bodo posegali tja, kjer delajo dobro.

V Sloveniji je precej vroče tudi vprašanje sodstva in sodnikov. Sam je proti lustraciji sodnikov. Pravi, da že zdaj obstaja v zakonu, da gre pri sodniku, ki zavestno zlorabi pravo, za kaznivo dejanje in ima lahko za posledico tudi odvzem mandata. »Če zlorabi funkcijo in je, bog ne daj, podkupljen, mu ni mesta v sodstvu,« pravi Cerar. 

Najprej bi Janšo zamrznil, nato si je premislil

Na vprašanje, ali se je strinjal z odvzemom poslanskega mandata Janezu Janši na način, kot se je zgodil, Cerar odgovarja, da so v parlamentu naročili pravno mnenje, ki ga je pisalo pet vrhunskih strokovnjakov. »Priznam, da sem razmišljal, da bi se mandat zamrznil, vendar sem kasneje ugotovil, da večina poslancev, med njimi tudi poslanci SMC, podpirajo načelno mnenje, da se Janši mandat odvzame. Poslancem nisem hotel oporekati. Ko je bila odločitev ustavnih sodnikov sprejeta, smo upoštevali njihovo odločitev.«

»Politično in življenjsko gledamo bom rekel, da si v državnem zboru ne želimo ljudi, ki so pravnomočno obsojeni za hujša kazniva dejanja, in tu ne gre le za gospoda Janšo.« Poudarja, da njegova vlada odločitve sodišča in zakon spoštuje.

Deli s prijatelji