PREOBRAT

Cerar se ni pustil Tanku, celo pošalil se je na račun SDS

Objavljeno 02. marec 2015 14.08 | Posodobljeno 02. marec 2015 14.08 | Piše: A. L.

Klemenčiču je premier stopil v bran.

Jože Tanko in Miro Cerar (desno).

LJUBLJANA – V državnem zboru (DZ) so bila danes na vrsti poslanska vprašanja in zaradi dogajanja v zvezi z ministrom, prej prvim možem Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), Goranom Klemenčičem seveda ni šlo brez njegove omembe. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je povedal, da je Klemenčičev senat kršil osem zakonov, ob tem pa je opomnil, da je premier Miro Cerar s tem, ko je bil Klemenčič predlagan za ministra, poteptal tudi predvolilne obljube. Dodal je še, da je vrhovno sodišče ugotovilo poseg v človekove pravice in zmazek, kot ga je poimenoval Tanko (za Janeza Janšo obremenilno poročilo KPK), odpravilo. Opozoril je tudi na ugotovitve računskega sodišča o KPK.

»Ali ima minister Klemenčič integriteto za ministra vaše vlade?« je naposled vprašal.

Predsednik vlade Cerar je odgovoril: »Gospod Goran Klemenčič je imel v času, ko sem ga predlagal, vso potrebno integriteto za opravljanje te funkcije, in tako menim še danes. Da lahko v polni meri opravlja funkcijo ministra za pravosodje.« Ravno KPK pod Klemenčičem je nemudoma reagiral na poročilo računskega sodišča in pod njegovim vodstvom podal ustrezne odgovore in se zavzel za odpravo vseh nezakonitih ali škodljivih praks iz prejšnjega obdobje. To pa da kaže na njegovo načelnost.

Sodišče vsebine ni izpodbijalo, ampak proces

Cerar se strinja s Tankovo ugotovitvijo, da sodišče odpravlja poročilo KPK. A zadevo je proučil tudi sam in pravi, da »ne gre za takšno odločitev, ki bi metala senco dvoma na gospoda Klemenčiča«. Meni, da je bila odločitev izpeljana strokovno, Janša pa da je imel priložnost pojasnitve. Ob tem je vnovič poudaril, da je bilo poročilo odpravljeno zaradi procesnih napak, da pa je to treba spoštovati: »Vsebina ni bila izpodbijana niti ni bila izpodbita. Vrhovno sodišče je sprejelo procesno odločitev. Šest senatov sodišč je potrdilo, kar je sprejel KPK. Napačno so uporabili pravo. Ne vidim razloga, da bi dvomil o njegovem delu in integriteti, da ne bi mogel opravljati še naprej dela ministra.«

Tanko je zahteval dopolnitev odgovora, o Cerarjevih besedah pa je dejal, da so smešne. Pravi, da Janša ni imel možnosti ugovora na poročilo. Vnovič je zato vprašal, ali ima vlada integriteto, če so v njej tako nekredibilne osebe.

Razhudeni Möderndorfer

Postopkovno se je vmešal še Jani Möderndorfer (ZaAB) in se pridušal, da je Tanko zlorabil poslovnik. »Zlorabil je osebne podatke in zato prosim, da urgirate. Minister se ne more braniti, predsednik vlade pa ne ve, da so to podatki zaprte seje. Če bomo to vsi počeli, potem sploh ne zapirajmo sej. To ni korektno, kar ste zdaj naredili, kolega poslanec.«

Nato je bil na vrsti Cerar, ki je Tanku odvrnil: »Na žaljivo opazko, ki ste jo v začetku podali, ne bom odgovarjal, ker ne sodi v parlament, da se pogovarjamo na tako nizkem nivoju. Če želite sprožiti novo preiskavo, pridite z materialom. Zaupam Klemenčiču in dejstvom, ki jih poznam.«

Se je pa Cerar na koncu še pošalil, češ da ga veseli, da stranka SDS zdaj priznava vso avtoriteto krivosodju, kot so ga poimenovali, torej vrhovnemu sodišču, in da je treba odločbe sodišč spoštovati: »Upam, da bodo svojo držo pokazali za nazaj in naprej.«

Tanko je odgovore označil za pomanjkljive in netočne in zato z njimi ni bil zadovoljen. Je pa ob tem dodal, da »več ali manj, kar sem citiral, je iz tistih delov sej, ki so javne«.

Deli s prijatelji