VROČI KANDIDATI

Cerar na telefon, k Junckerju pa Fajonova?

Objavljeno 26. avgust 2014 23.09 | Posodobljeno 26. avgust 2014 23.09 | Piše: STA, T. L.

Izbira kandidata za evropskega komisarja je še vroča. Novost pa je morebitno povečanje števila resorjev s 15 na 17.

Tanja Fajon.

LJUBLJANA – Mandatar Miro Cerar bo s prihodnjim predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem glede postopka izbire kandidata za komisarja iz Slovenije navezal stike v teh dneh, navajajo v SMC. Neuradno pa naj bi v pogovoru Cerar podprl prvaka Desusa in zdajšnjega (ter najverjetneje tudi bodočega) zunanjega ministra v odhodu Karla Erjavca ter evropsko poslanko in podpredsednico SD Tanja Fajon, poroča Pop TV. Glede na to, da si Juncker v komisiji želi več žensk, bi to pomenilo, da v Bruselj odhaja Fajonova. 

Kdo ima boljše stike z EU?

V SMC so danes pojasnili le, da bo Cerar z Junckerjem kontaktiral v naslednjih dneh. Poslanci SMC v zvezi s tem danes v DZ niso želeli dajati izjav, pred novinarje je stopil le predsednik DZ in podpredsednik SMC Milan Brglez. Kot je dejal po kolegiju predsednika DZ, ne ve, ali je Cerar že vzpostavil stik z Junckerjem. Vsekakor pa mu to, da je bil izvoljen za mandatarja, po Brglezovi oceni daje možnost neposrednega in uradnega stika z bodočim predsednikom Evropske komisije.

Je bil pa še pred začetkom seje vlade zgovornejši obrambni minister v odhodu Roman Jakič iz vrst ZaAB, ki je poudaril, da ima mandatar vso pravico vzpostaviti stik z mednarodnimi institucijami. »Upam, da bodo njegovi kontakti z EU tako dobri, kot so kontakti predsednice vlade v odhodu,« je dodal. Spomnil je, da je Cerar tudi sam povedal, da kot mandatar še nima polnih pristojnosti. Ko bo nova vlada imenovana, pa bo Cerar »seveda lahko sprožil vse postopke preklica ali spremembe vladnih sklepov, ki so bili narejeni v preteklosti«.

Ob tem se je po Jakičevem mnenju treba zavedati, da v mednarodni skupnosti veljajo načela in da evropske komisarje izbira Juncker. Bi bil pa morebiten preklic seznama kandidatov, ki ga je vlada Bratuškove že poslala v Bruselj, eden od precedensov v Evropski komisiji, je dodal.

Bo zadovoljnejši Židan ali Jaklič?

Na vprašanje, ali bi bil torej zadovoljen tudi, če bo Juncker izbral Fajonovo, je Jakič odgovoril, da se njegovo zadovoljstvo tukaj ne šteje. Ali se še vedno resno računa na to, da bi komisarka vendarle postala Bratuškova, pa je po njegovih besedah treba vprašati Junckerja. V Bruslju medtem zadeve ne komentirajo.

Kmetijski minister, ki opravlja tekoče posle, in predsedujoči SD Dejan Židan je pred sejo vlade na novinarsko vprašanje, kako komentira Cerarjeve napovedi, da se bo »vpletel« v postopek izbire komisarskih kandidatov, odgovoril, da si to želi tudi sam, saj da je »najboljša kandidatka Fajonova in ne drugi, ki se preferirajo«.

SMC si je pustil dodaten prostor, predlagateljica se je medijem izognila

Potrdil je tudi, da se bodo nadaljevala koalicijska usklajevanja SMC, Desusa in SD, a ne še danes. Neuradno bodo potencialne partnerice za skupno mizo sedle v sredo, beseda pa bo zagotovo tekla tudi o kadrovski razdelitvi, o čemer naj bi se dogovorili do konca tedna.

Kolegij predsednika DZ je danes že potrdil predlog, da se novela zakona o vladi, ki po novem predvideva 14 ministrstev in ministra brez resorja, obravnava po skrajšanem postopku. Izredna seja DZ je predvidena za četrtek.

Predlog novele po novem dopušča imenovanje še dveh ministrov brez resorja. Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer se je novinarjem izognila, Brglez pa je pojasnil, da je novela kot vsakič doslej tudi tokrat prilagojena prihodnji vladni koaliciji.

Na vprašanje, ali torej lahko obvelja interpretacija, da se število resorjev poveča s 15 na 17, pa je Brglez novinarjem odgovoril: »Če ste brali prejšnje zakone, boste videli, da je takšna zadeva vedno obstajala, zdaj je pa vprašanje, ali so jo dejansko izkoristili ali ne.«

Podpredsednik DZ Janko Veber je na vprašanje, ali bi lahko šlo tudi za pogajalska izhodišča v času kadrovskih usklajevanj, odgovoril, da je po njegovem mnenju ta novost bolj namenjena temu, da se vlada lahko operativneje odziva na naloge med svojim vladanjem.
 

Deli s prijatelji