ZLATO PRAVILO

Cena neukrepanja: Nižje bodo plače, nižje bodo pokojnine

Objavljeno 22. avgust 2012 20.34 | Posodobljeno 22. avgust 2012 20.34 | Piše: A. L.

Pozitivna Slovenija in SD na drugem bregu. Janša trdi, da Sloveniji grozi nelikvidnost, in napoveduje prihod možicljev iz Bruslja.

LJUBLJANA – »Tri delovne skupine so dosegle nekaj uskladitev, tudi na ravni opozicija-koalicija, ko gre za banke in holding. Ni pa napredka pri implementaciji zaveze, ki jo je Slovenija dala v prejšnjem mandatu. Pozitivna Slovenija nasprotuje rešitvi, Socialni demokrati pa so danes prišli z novim razlogom, zakaj tega ne morejo podpreti,« je po sestanku s predsednico in predsedniki ter vodjami poslanskih skupin parlamentarnih strank ter poslancev narodnih skupnosti dejal predsednik vlade Janez Janša. Ugotavlja, da so danes po prvotni enotnosti začele nastajati razlike in s politizacijo so postale take, da ne gre sploh več za vsebino: »Opozicija je to priznala, ko je rekla, da tega ne bi napisali v ustavo, bi pa v navaden zakon.«

»Zaveza terja, da to rešimo. Če bi bila samo ratifikacija dovolj, potem ta fiskalni pakt ne bi imel tretjega člena, v katerem piše, da vsi podpisniki to implementirajo na ustavni ali podobni ravni. Tisti, ki smatrajo, da je dovolj zakon ... Pot pod noge in naj prepričajo Bruselj,« svetuje Janša prvaku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću, predsedniku SD Igorju Lukšiču in predsedniku države Danilu Türku.

Predsednik vlade Janez Janša napoveduje, da bosta jeseni v proceduri pokojninska reforma in reforma trga dela. Krivec za to je upad bonitetne ocene.

Dvotretjinske večine ni. Kaj zdaj?

Če bi Slovenija to poskušala urediti z navadnim zakonom, bi to vzeli za šalo, je prepričan predsednik vlade. Poudarja, da takega zakona vlada ne bo predlagala. »Slovenija bo zapisala zakon v ustavo. Okoliščine nas bodo v to prisilile. Cena bo visoka. Tisti, ki so podporo obljubljali, bodo morali prevzeti odgovornost,« odgovarja premier.

Se pripravlja tehnična vlada?

»Koalicija se s tem ni ukvarjala. Veliko piše v medijih,« pravi Janša, ki dodaja, da so se na sestankih ukvarjali s pripravami proračunov za prihodnji dve leti. »Koalicija se ni ukvarjala z zadevami, ki so pikantne, so pa za državo drugotnega pomena,« je dejal. Ob tem opozarja, da so se makroekonomske napovedi v zadnjih dveh tednih poslabšale: »Pričakujemo slabše napovedi Umarja, ki so osnova za pripravo proračunov. Situacija se bo še zaostrila. Cena za neukrepanje, tudi za ta mesec, bo prišla. Že prihaja. In bo draga. Treba jo bo plačati. Dlje bomo predlagali, dražja bo cena.«

Grozi nelikvidnost

Možnost, da Janša veže zaupnico na fiskalno pravilo, še vedno obstaja: »Tudi na ukrepe, ki so nujno potrebni za to, da koalicija normalno deluje. To je instrument, ki se v tujini uporablja pogosto. Ne bi smelo povzročiti kakšnega posebne vznemirjanja. Zamude pri ukrepanju stanejo in se bodo na koncu odrazile v upadu standarda, upadu pokojnin, nižanju plač, ki si jih nihče ne želi. Neposredna posledica prelaganja ali nesposobnosti sprejemanja je dražje zadolževanje, od katerega je Slovenija odvisna. Stare dolgove vračamo tako, da najemamo nova posojila. Država lahko postane nelikvidna.«

Deli s prijatelji