ZAPOVEDANO

Bruseljska pravila na slovenskih krožnikih: kaj mora od danes objaviti gostinec

Objavljeno 13. december 2014 09.23 | Posodobljeno 13. december 2014 09.25 | Piše: STA, K. K.

Poleg tega bodo po novem veljale enake zahteve glede označevanja za spletno nakupovanje, prodajo na daljavo ali nakup v trgovini.

Ob modri posodi boste manj lačni

LJUBLJANA, BRUSELJ – Z današnjim dnem začenjajo veljati nova pravila EU o označevanju živil, v skladu s katerimi bodo morali biti med drugim jasneje navedeni podatki o alergenih, pa tudi informacije o poreklu mesa. V Bruslju so prepričani, da bodo potrošniki tako bolje informirani, medtem ko gostincem nova pravila že povzročajo veliko težav.

Kako, kaj, kje?

V Sloveniji je v javnosti v zadnjih dneh odmevalo predvsem to, da morajo biti alergeni v živilih, ki se prodajajo v obratih javne prehrane, navedeni na najmanj enem od mest, kjer je predstavljena ponudba jedi, npr. na jedilnem listu, panoju, ekranu ... Na jedilniku mora tako denimo pisati 'špageti po bolonjsko (vsebuje alergene: gluten, jajca)' ali 'mesna lazanja (vsebuje alergene: gluten, jajca, mlečni proizvod, ki vsebuje laktozo)'.

Kaj mora biti označeno

Nova zakonodaja določa osnovna načela glede označevanja živil in predpisuje konkretnejše zahteve, kot so npr. obvezne informacije o poreklu vrst mesa, jasnejše navedbe o alergenih snoveh ali jasnejše informacije o hranilni vrednosti za večino predpakiranih predelanih živil.

Poleg tega bodo po novem veljale enake zahteve glede označevanja za spletno nakupovanje, prodajo na daljavo ali nakup v trgovini. Nova uredba prinaša tudi jasnejše navedbe glede sestavljenega mesa in rib ter odmrznjenih proizvodov, uvaja pa tudi strožja pravila za preprečevanje zavajajočih praks.

Pritožbe in pojasnila

Gostinci se zaradi novih pravil že pritožujejo. V sekciji za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so poudarili, da evropska uredba za gostince predstavlja dodatno obremenitev, saj bodo za prilagoditev spremembam porabili kar nekaj časa.

V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij, ki deluje pri Gospodarski zbornici Slovenije, po drugi strani ocenjujejo, da so pravila glede označevanja živil korak v pravo smer, smer boljšega informiranja potrošnika.

V Bruslju na kritike odgovarjajo z dejstvom, da so imeli nosilci živilske dejavnosti na voljo tri leta za nemoten prehod na novo označevanje, saj so države članice in Evropski parlament nova pravila sprejeli že leta 2011. Pravila o obveznem označevanju hranilne vrednosti vseh predelanih živil pa bodo začela veljati 13. decembra 2016.

Ste opazili kakšen zanimiv jedilnik? Ste gostinec in vam nove birokratske zahteve povzročajo preglavice? Ste alergik in ste imeli težave zaradi neoznačene hrane? Pišite nam!

Deli s prijatelji