ŠIKANIRANJE POSLANCA

Brglez Janši: Nadaljujte z dosedanjo prakso

Objavljeno 26. november 2014 13.13 | Posodobljeno 26. november 2014 15.36 | Piše: K. K.

Janša z odgovorom ni zadovoljen, Brgleza pa prosi, naj ne glede na politične opredelitve svojo funkcijo vzame resneje.

Milan Brglez je poslancu Tanku izrekel opomin.

LJUBLJANA – »Spoštovani g. Janez Janša, potreboval sem kar nekaj časa, da sem razumel, kakšen je bil režim in protokol Vaših izhodov zaradi opravljanja Vaše poslanske funkcije do sedaj. Uporabljen je bil institut namenskih izhodov (drugi zaporniki, ki imajo sklenjeno pogodbo med upravo zapora in delodajalci, imajo redne in ne namenske izhode na tej podlagi), ki je ob Vaši konkretni prošnji z navedbo npr. »delo v poslanski skupini« zadovoljil upravo zapora, da ga je lahko uporabila. Glede na zbrana pojasnila Vam lahko v tem konkretnem primeru le predlagam, da nadaljujete z dosedanjo prakso, saj je to Vaša pravica, ki je ne more uveljavljati nobeden namesto Vas (tudi

Avstrijci nad Brgleza: Zaničuje žrtve Titovega barbarstva  

Predstavnica izgnancev, poslanka Svobodnjaške stranke Anneliese Kitzmüller je ostro kritizirala slovenskega predsednika parlamenta Milana Brgleza zaradi izjav v enem od tednikov: »Nerazumljivo mi je, kako lahko dandanes nekdo na tak način omalovažuje grozote komunizma. Komunistične poboje med drugo svetovno vojno in takoj po njej na slovenskem ozemlju označiti za 'naravno pravo' pomeni zaničevanje žrtev teh vojnih zločinov!«

Pravi, da je očitno Brglez s tem evfemizmom želel omalovaževati zločine, kot so množično streljanje, zazidavanje živih ljudi ali različne metode mučenja v času Jugoslavije. In še: »Dejansko pa je šlo pri tem za ekscese nasilja, katerih storilci bi se danes znašli pred sodiščem za vojne zločine. Tovrstna dejanja se ne dajo z ničimer upravičiti, saj so povsem nečloveška. Od Brgleza zato pričakujem pojasnilo oziroma opravičilo svojcem,« meni Kitzmüllerjeva.

Brglezu gre po njenem »svetovati, da premisli svoje poglede na zgodovino in se opraviči pri združenjih žrtev v Sloveniji. Sicer pa tako konfuzni pogledi na zgodovino, kljub vsej svobodi govora, nimajo prav nič več iskati v politiki neke demokratične države 21. stoletja. Tu je pozvana tudi evropska skupnost, da se jasno ogradi od negativnega duha komunizma.«

kot predsednik DZ ne morem zahtevati, da se udeležite seje zbora ali drugih sestankov, temveč je to stvar Vaše odločitve). Uprava zapora je tista, ki uporablja in s tem razlaga zakonske določbe, ki se tičejo izhodov, in DZ v to ne more posegati,« je predsednik državnega zbora Milan Brglez danes svetoval prvaku SDS Janez Janši, ki se je v petek po odločbi ustavnega sodišča vrnil v parlament. Janša je v pismu Brglezu, ki ga lahko preberete tukajimage, opisal težavo pri izhodu iz zapora na Dobu, ki se je pojavila danes, ravnanje pristojnih pa označil za »šikaniranje«.

Janša: Prosim, bolj resno

Janša se je na Brglezov elektronski naslov že odzval. Dopis objavljamo v celoti: »Spoštovani g. predsednik, prejšnja praksa izhodov je bila dogovorjena z upravo zaporov samo za čas, dokler ni bilo rednih sej in polnega tempa dela parlamenta. To je bilo odgovornim jasno povedano. Od novembra, ko je bila prva redna seja, ko so bile urejene formalnosti za delo v poslanskih pisarnah, ko je DZ začel v polnem opravljati svoj mandat in ko se je vsaj na pol konstituirala vlada, sem zahteval redne izhode vsak dan od 8.30 do 20.30. To je popolnoma v skladu s hišnimi pravili ZKPZ Dob. Za podaljšane aktivnosti preko tega časa (npr. večerna glasovanja), sodelovanje v delegacijah v tujini ali obveznosti poslanca preko vikenda so potrebne sprotne vloge in soglasja. Na vlogo, ki sem jo oddal v ponedeljek in v kateri jasno piše, da je danes dan za seje delovnih teles, do tega trenutka nisem dobil nobenega pisnega odgovora, čeprav sem ga terjal, kar mi onemogoča vsako pravno varstvo. Ne more se uprava namesto poslanca odločati, na katero sejo bo šel ali ne, koga bo nadomeščal, kakšne priprave in usklajevanja so pred njo potrebna niti tega ni mogoče natančno načrtovati glede na potek dela v DZ, kar sami veste. Poleg tega ima poslanec, ker je po Ustavi RS predstavnik vsega ljudstva, pravico opravljati svoje delo povsod po državi in tudi v tujini in ne le na sejah. Nihče mu tega ne sme npr. omejevati samo na Ljubljano. Iz odgovora, ki ste ga poslali, izhaja, da pristajate na protiustavno omejevanje poslanske funkcije in na njeno degradacijo pod vse ostale dejavnosti, ki jih opravljajo drugi zaporniki. In ki zato dobijo vsak dan reden izhod brez nepotrebnega administriranja. Prosim, da svojo funkcijo vzamete bolj resno ne glede na vaše politične opredelitve in poskrbite, da bo DZ lahko nemoteno deloval v polni sestavi.«

Deli s prijatelji