DOKUMENTAREC

Brezžične sanje Nikole Tesle

Objavljeno 14. julij 2013 17.11 | Posodobljeno 14. julij 2013 17.11 | Piše: Andrej Predin

Režiserka iz Maribora Janja Glogovac snema dokumentarec o Nikoli Tesli.

Dogodek v Sodnem stolpu je pritegnil veliko pozornosti. Foto: Miha Sitar

Prejšnjo sredo, 10. julija, je bil v Sodnem stolpu ob Dravi zanimiv ustvarjalno-debatni dogodek, in sicer na pobudo mariborske režiserke Janje Glogovac. Datum ni bil izbran naključno, prireditev je namreč potekala na rojstni dan enega največjih umov človeštva – Nikole Tesle (1856–1943). Ob tej priložnosti nam je Janja predstavila potek produkcije dokumentarnega filma Wireless Dream by Nikola Tesla, nato pa obiskovalce povabila k odprtemu mikrofonu, kjer so lahko spregovorili o velikem izumitelju – ali pa povedali, kaj si o njem želijo izvedeti. »Odziv je bil neverjeten. Zame je bilo še posebno presenetljivo to, koliko znanja o Tesli so imeli nekateri,« nam je zaupala Janja, ki se je najbolje spomnimo kot režiserke mednarodno uspešnega celovečerca L... kot ljubezen ter dokumentarcev Tito in Mistika hotela Palace.

»S Teslo sem se srečala šele leta 2007, ko sem se odpravljala v New York. Pred odhodom je mojo pozornost pritegnil njegov življenjepis na knjižni polici. Do takrat sem vedela le, da je odkril izmenično elektriko, povezovala sem ga tudi z bliski. Knjigo sem prebrala na letalu do New Yorka. Ko sem na letališču JFK stopila na tla, sem vedela, da si želim izvedeti še več o tem geniju. Takoj sem šla na vse kraje, ki jih je obiskal, ko je še živel v New Yorku. Tako se je počasi rojevala ideja o dokumentarnem filmu.« Leta 2010 pa je zamisel dozorela do te stopnje, da je projekt prijavila na razpis ministrstva za kulturo. »Dobila sem odgovor, da Nikola Tesla ni dovolj pomemben človek za Slovenijo, da bi o njem posneli dokumentarec, zato financiranja od države nismo dobili. Tudi v sklopu Evropske prestolnice kulture – Maribor 2012, kjer je bil dokumentarec v programu za financiranje, so mislili podobno. In tako sem se po dveh letih čakanja odločila, da projekt uresničim sama in s pomočjo svojih prijateljev ter oboževalcev Nikole Tesle doma in po svetu.« Trenutno je v fazi produkcije, posnetkov je veliko, nastajajo pa postopoma, ko so na voljo sredstva ali Janja slučajno zavije v eno izmed mest, v katerem je Tesla živel ali deloval. Izpostaviti velja, da je del svojega življenja preživel tudi v Mariboru. »Študiral je v Gradcu, vendar mu študij ni dajal veliko, saj so ga zanimale druge stvari, zato je veliko časa preživel v Mariboru, kjer je kartal in igral biljard. To je bilo njegovo najburnejše življenjsko obdobje. Tu je bil tudi priprt in nato prisilno prepeljan nazaj v rodni Gospić. V arhivu v Mariboru sem našla zapis deportacije, ki je bila utemeljena z brezposelnostjo in posledičnim pomanjkanjem sredstev za življenje. Bivanje v drugem največjem slovenskem mestu je bilo zanj mejnik, po katerem se je odločil za disciplino in odgovornost do svojih želja in družine, ter da bo sledil svojemu poslanstvu. Le tri leta po dogodku v Mariboru je odkril izmenični tok.«

Nedavno se je v Ljubljani na povabilo založbe Modrijan udeležila uradne predstavitve odličnega romana o Tesli Portret med maskami pisatelja Vladimirja Pištala, saj so urednikom knjige prišli na uho njeni napori in poznavanje življenja znanstvenika. »V dokumentarcu želim spregovoriti o stvareh, ki po navadi ostanejo zamolčane. Želim poudariti nekaj, kar znanost še zmeraj zavrača, hkrati pa predstaviti njegovo osebnost in miselne vzorce.« Trenutno je v pripravi projekt, ki bo konec meseca dostopen na spletni platformi indiegogo.com, kjer se bo iskala globalna finančna podpora, saj bo snemanje v Chicagu in Colorado Springsu precejšen zalogaj. »Kdaj točno se bo to zgodilo, bo objavljeno na moji spletni strani www.janjaglogovac.com, kjer danes začnemo pisati tudi blog, imenovan Tesla's diary.«

Odlike dokumentarcev

»Dokumentarci imajo v nasprotju z igranimi filmi svobodo v ustvarjanju. Pri njih si lahko začrtaš vsebinsko smer, vendar se med snemanjem in ob pogovoru z intervjuvanci pojavi ogromno novih poti in smeri. Včasih se zgodi, da dokumentarec neodvisno od ustvarjalcev izbere svojo pot. Pri tem o Nikoli Tesli me najbolj veseli, da me preseneča. To ni nič nenavadnega, saj je bil vsebinsko zelo vsestranski. Najbolj me privlači raziskovalni del, kjer se kot nekakšen detektiv zgodovine spuščam v primerjanje dokumentov in vedno znova ugotavljam, da je človeški faktor uredil zgodovino na svoj način – zaradi osebnih ali državnih interesov. Pri Tesli je ta komponenta še posebno očitna, veliko dokumentov je bilo uničenih ali umaknjenih. Veselim se trenutka, ko bo ta sestavljenka končana, ko se bodo delčki spojili v mozaik in bo dokumentarec Wireless dream by Nikola Tesla zrel za predstavitev v javnosti,« nam je izčrpno povedala Janja Glogovac.

 

Deli s prijatelji