NA KOŽO

Brez glasovanja 
proti prihodnosti

Objavljeno 17. julij 2015 00.35 | Posodobljeno 17. julij 2015 00.36 | Piše: Jadran Vatovec
Ključne besede: komentar

Vladna koalicija ni dopustila niti tega, da bi o resoluciji poslanci lahko glasovali.

Jadran Vatovec. Foto: S.N.

Galileo Galilei je spomladi 1615, ko ga je inkvizicija že začela preiskovati, pisal toskanski nadvojvodinji Kristini Lorenski. Med drugim ji je potožil, da ga kritiki, ki jih je očitno tako strah priznati in sprejeti dokazljivo resnico, napadajo, da pa se ne potrudijo niti toliko, da bi poskusili ovreči vsaj katerega izmed njegovih trdnih argumentov. Ko sem predvčerajšnjim spremljal parlamentarno razpravo o resoluciji o evropski zavesti in totalitarizmu (Evropski parlament jo je sprejel že leta 2009, v slovenskem parlamentu pa je bilo doslej dovolj politične volje le za sprejem deklaracije o seznanjenosti s takšno resolucijo) in sem slišal poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija, sem pomislil, da ima, točno, srečo, da ga tisti, ki v Sloveniji nočejo obsoditi vseh treh totalitarizmov 20. stoletja (poleg fašizma in nacizma tudi komunizma), ne morejo leta 2015 zvleči pred inkvizicijsko sodišče.

Kaj pa je takšnega povedal? Povedal je le resnico, prav nič drugega. Opozoril je, da ko gre za evropsko zavest o 20. stoletju ter o njegovih totalitarizmih in grozotah, ki so jih ti zagrešili, nihče ne more biti partikularen ali trditi (se sprenevedati), da je v posebnem položaju, niti Slovenci in Slovenija ne: »Evropski ali evroatlantski kontekst, ki mu pripadamo, je mehanizem za ohranjanje in utrjevanje miru. Zato ga je treba varovati in ohranjati ter uveljavljati sproti in zmeraj, skozi to, kar piše v tej resoluciji...«

Poudaril je, da je resolucija (o kateri poslanci zdajšnje vladne koalicije niso hoteli niti glasovati, op. J. V.) napisana tako, da izrecno preprečuje vsakršno manipulacijo, da tisto, kar v njej piše, ne dopušča nikakršnega revizionizma zgodovine: »To pomeni, da je nekdo, najbrž namesto vlade, odločil, da se tega ne sme sprejeti, in je potem naročil: 'Napolnite ta Ne z nečim, da se bo to zavrnilo.' S tem pa se zavrača edine vrednote, ki nam omogočajo prihodnost in ki so nastale zato, ker obstaja evropska zavest o tem, kakšna naj bo naša prihodnost...« Priznal je, da ne ve, kako lahko kdo temu nasprotuje: »Ker nekomu morda ni všeč predlagatelj resolucije? To je nesmiselno, ta nivo je tako nizek.« 

Deli s prijatelji