VLADA

Bratuškova danes odstopa s funkcije

Objavljeno 05. maj 2014 09.09 | Posodobljeno 05. maj 2014 09.09 | Piše: STA, P. J.

Predčasno bo svoj mandat zaključila že tretja vlada.

Alenka Bratušek naj bi danes o svojem odstopu obvestila predsednika državnega zbora.

LJUBLJANA – Alenka Bratušek po dobrem letu dni odhaja s funkcije predsednice vlade. O tem bo danes obvestila predsednika republike Boruta Pahorja in predsednika državnega zbora (DZ) Janka Vebra. Z njenim odstopom se bodo morali seznaniti še poslanci, izredna seja bi bila po mnenju Vebra lahko v sredo ali četrtek. Še vedno pa ni jasno, kdaj bo Pahor razpisal predčasne volitve.

Ključno vprašanje: kdaj bodo volitve?

Poslovnik DZ določa, da se mora obvestilo premierke o odstopu uvrstiti na dnevni red seje DZ najpozneje v sedmih dneh po prejemu. Funkcija bo Bratuškovi prenehala, ko se bodo poslanci na seji seznanili z odstopom, vlada pa bo opravljala tekoče posle do izvolitve nove.

Predsednik republike, poslanske skupine ali najmanj 10 poslancev imajo zatem možnost predlagati novega mandatarja. Če DZ v 30 dneh ne izvoli novega mandatarja oz. predlogov zanj ne bi bilo, predsednik republike razpusti DZ in razpiše predčasne volitve. Novi DZ mora biti izvoljen najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega, predčasne volitve pa se lahko opravijo najprej v 40 dneh od dneva razpisa.

Večina strank in tudi Bratuškova se zavzema za volitve pred poletjem, saj da bi bilo to najboljše za državo. Medtem nekateri menijo, da volitve pred jesenjo ne bodo možne.

Zdaj je vse na poslancih

Za zdaj še nihče ni napovedal, da bo predlagal novega mandatarja, a glede datuma volitev so mnenja (tudi pravnikov) različna. Za volitve 22. junija, kar je Bratuškova omenila kot prvi možni datum, bi morali skrajšati 30-dnevni rok za razpustitev parlamenta, zato bi se več kot 80 poslancev moralo nedvoumno odreči predlaganju novega mandatarja.

Če se upošteva še 40-dnevni rok za izvedbo predčasnih volitev od dneva razpisa, se volitve ne morejo izvesti pred drugo polovico julija. Pri tem nekateri opozarjajo še na odločitev ustavnega sodišča o razpisu referenduma o arhivski noveli, po kateri datumi za glasovanje v času dopustov državljanov niso primerni.
 

Deli s prijatelji