PRAVOSLAVNI PAROH

Boškoviću iz Cerkve bi odvzeli 800 tisočakov premoženja

Objavljeno 23. junij 2017 16.22 | Posodobljeno 23. junij 2017 16.23 | Piše: STA, A. L.

Tožilstvo mu očita, da je pri gradnji kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani nekaterim družbam plačeval račune za storitve, ki niso bile opravljene.

Peran Bošković

LJUBLJANA – Specializirano državno tožilstvo je proti parohu Srbske pravoslavne cerkve Peranu Boškoviću vložilo tožbo za odvzem premoženja nezakonitega izvora, tožbeni zahtevek pa znaša okrog 800.000 evrov. Bošković je zatrdil, da bo izvor svojega premoženja dokazal brez težav.

Na Specializiranem državnem tožilstvu so potrdili, da so 24. maja na ljubljansko okrožno sodišče vložili tožbo po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, in sicer proti trem fizičnim osebam. Več informacij zaradi faze postopka niso želeli posredovati.

Da je tožba proti njemu vložena, je potrdil tudi Bošković ob današnjem nadaljevanju sojenja zaradi očitane zlorabe položaja in uporabe tujega premoženja. »Država lahko kadar koli od kogar koli zahteva, da pojasni, od kod ima določeno premoženje. Jaz nisem nobena izjema,« je dejal. Zato bo pojasnil, od kod mu premoženje, ter brez težav dokazal, da ga je pridobil zakonito, je napovedal.

O svojem premoženju pravi, da je v Slovenijo prišel »ne kot revež, ampak človek iz dobro stoječe hiše«. Sicer pa se mu zdi zanimivo, da je tožilstvo po tistem, ko je prejšnja ovadba padla, »šlo na novo zgodbo«.

Porabili 37 tisoč evrov več

Na današnjem sojenju je sicer ponovno nastopil izvedenec gradbene stroke Lojze Boh, ki je na podlagi dokumentacije, ki jo je na prejšnji obravnavi v spis vložil Boškovićev zagovornik Milan Krstić, dopolnil svoje izvedensko mnenje.

Izvedenec vztraja pri ugotoviti o pomanjkljivosti v dokumentaciji. Tako naj bi bila pri mavčnih delih, opravljenih pri gradnji kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani, razlika med opravljenimi deli in izplačanimi sredstvi.

Po njegovih besedah je bilo izplačanih 37.000 evrov več, iz gradbene dokumentacije pa ni razvidno, zakaj je do tega prišlo. Boškovićeva obramba sicer trdi, da so ti stroški nastali, ker so morali zaradi zamakanja na novo namestiti mavčne plošče. A Boh vztraja, da se tega iz dokumentacije ne da ugotoviti.

Krstić je zato predlagal, naj na prihodnji obravnavi soočijo Boha in izvedenca Marina Marinka, ki je v svojem izvedenskem mnenju ugotovil le za okrog sto evro razlike med opravljenimi storitvami in plačanimi računi.

Cerkveni denar za stroške članov družine?

Ker tožilstvo Boškoviću očita, da naj bi si za svojo hišo v Gameljnah prilastil del materiala iz kulturno-pastoralnega centra, so si danes ogledali tudi fotografije tega objekta. Iz njih ne izhaja, da bi bile tam vgrajene »sporne« keramične ploščice ali kamnite obloge.

Današnja obravnava se je nadaljevala z branjem listin, naslednja pa je razpisana za 3. julij.

Tožilstvo sicer Boškoviću očita, da je pri gradnji kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani nekaterim družbam plačeval račune za storitve, ki niso bile opravljene. Prilastil naj bi si tudi del keramike in parketa. Očita mu tudi, da je iz denarja Cerkve pokrival stroške članov svoje družine.

Deli s prijatelji